ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady U jednoho stolu Jakub Cigler a Petr Palička nad projekty Masarykovo nádraží a Nová Waltrovka

U jednoho stolu - Jakub Cigler a Petr Palička nad projekty Masarykovo nádraží a Nová Waltrovka

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

U jednoho stolu - Petr Dušta, Ondřej Mundl a Eva Tylová nad projektem Modřanský cukrovar

zrušit

25 m 38 s

Společnost Penta Real Estate vznikla oddělením realitní divize společnosti Penta Investments, jejíž počátky sahají až do roku 1994. Na realitní trh Penta vstoupila v roce 2005 a od té doby se vypracovala na jednu z předních developerských společností u nás i na Slovensku a v Polsku. Mezi její aktuální projekty patří obnova zanedbané lokality na Praze 5 – Nová Waltrovka, a také vzkříšení brownfieldu na Masarykově nádraží. Nad těmito projekty tentokrát u jednoho stolu debatovali architekt Jakub Cigler z ateliéru Jakub Cigler architekti a Petr Palička, Country Managing Director ze společnosti Penta Real Estate.

Masarykovo nádraží

Masarykovo nádraží, někdy též zdrobněle Masaryčka, je jedno z posledních pražských neprůjezdných terminálových nádraží sloužících k osobní přepravě. Nachází se v Praze na okraji Nového Města. Historicky se jedná o první nádraží parostrojní železnice v Praze. Vzniklo ve 40. letech 19. století. 

Projekt zvaný Masaryčka je vlajková loď společnosti Penta Real Estate. Obrovský brownfield patřící k Masarykově nádraží vnese do centra hlavního města novou kvalitu každodenního života. Místo se má stát novým centrálním pulzujícím srdcem Prahy. Autory projektu jsou světově proslulí architekti z ateliéru Zahy Hadid, kteří zde chtějí vytvořit nový orientační bod. Cílem projektu je také respektovat historii území a navázat na stávající zástavbu. Vzniknout zde má unikátní architektonické dílo.

„Toto nádraží umožňuje lidem díky své poloze dostat se velmi rychle a ekologicky do centra Prahy. Nachází se jen pár minut pěšky od Staroměstského náměstí. Zároveň celé to území kolejišť rozděluje několik městských čtvrtí. Místo má úžasný potenciál, neboť změní mentální obraz této části Prahy. Díky projektu Masaryčky se začíná toto místo měnit a začíná se z něho stávat zcela nové město,“ říká architekt Jakub Cigler.   

Projekt je v současné době ve výstavbě a po jeho ukončení nabídne v první etapě dvě kancelářské budovy, jejichž součástí budou kancelářské podlaží a dvě patra obchodních prostor dostupné jak z ulice, tak z vlakových nástupišť a také z parkoviště. Součástí projektu budou i maloobchodní prostory.

„Díky projektu Masaryčky se i ulice Na Florenci rozšíří o pět metrů. Vzniknou zde masivní chodníky. Samotný objekt je rozdělen na dvě části, které propojí dané území a udělají jej propustným. Ti, co v budoucnu přijedou vlakem, ihned vystoupí na ulici, kde budou obchody a restaurace. Toto místo propojí Masarykovo nádraží jak s Florencem, tak s hlavním nádražím,“ říká architekt Jakub Cigler.

Díky projektu společnosti Penta Real Estate se stane oblast okolí Masarykova nádraží důležitým pražským dopravním uzlem s napojením na letiště. Projekt mimo jiné propojí pro pěší přilehlé městské části od Florence po Žižkov. Vzniknou zde i zajímavá parkovací místa. „K budově Masaryčky bude přiléhat přestřešení, které propojí Opletalovu ulici s ulicí Na Florenci. Tento prostor bude sloužit jako parkovací plocha. Povedou sem eskalátory, bude se jednat o něco zcela jedinečného,“ říká Jakub Cigler.

„Projekt Masaryčka, který zahrnuje jak samotné nádraží, tak i další plochy až k Florenci, bude realizován v několika etapách s plánovaným dokončením v letech 2023 – 2025. Dvě budovy jsou od ateliéru Zahy Hadid, navazovat bude přestřešení a na druhé straně nádraží u Opletalovy ulice je už ve výstavbě hotel,“ dodává Petr Palička, Country Managing Director ze společnosti Penta Real Estate.

Nová Waltrovka

Jedná se o brownfield po původní továrně na letecké motory v pražské části Radlice. Cílem projektu Nová Waltrovka je přivést toto místo k životu s respektem k historii. Projekt nabídne moderní kancelářské prostory i retailové prostory k pronájmu.

Budovy s názvem AVIATICA a DYNAMICA nabídnou svým budoucím nájemcům vysoký standard, komunitní zahrady na střechách, velkolepé terasy s panoramatickými výhledy a zázemí pro sportovce. Jedná se o další navazující výstavbu. „Je zde už 750 bytů, park, mateřská školka, obchody, lékařský dům a další. V létě je tato lokalita velmi společenská, lidé se zde baví, děti si hrají. Lidé zde pracují i bydlí a my z toho máme velmi hezký pocit. Ve stejném konceptu postupujeme i dál ve směru k Radlické ulici, podobným způsobem chceme pracovat i dál,“ říká Petr Palička, Country Managing Director ze společnosti Penta Real Estate.

Budova Dynamica nabízí svým uživatelům 16 000 m² kancelářských a obchodních ploch. Svým tvarem a architekturou navazuje na budovu Aviatica a dotváří ráz celého území.

V současné době je zde vedena linka metra B. Lokalita se nachází mezi zastávkami Jinonice a Radlická, které jsou jen pár stanic od centra města.

Podívejte se také:

U jednoho stolu - Štěpán Smrčka, Petr Palička a Jakub Cigler k projektu na místě bývalého Transgasu

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl