Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nové pražské náměstí plné života vznikne před Masarykovým nádražím

Nové pražské náměstí plné života vznikne před Masarykovým nádražím

Nové pražské náměstí plné života vznikne před Masarykovým nádražím
11. 5. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: artspeakpr.com

Architektonická soutěž na podobu nového náměstí před Masarykovým nádražím zná své vítěze. Porota ocenila myšlenku a ztvárnění architektů ze studia Perspektiv, kteří chtějí prostor u nádraží přeměnit na nové pražské náměstí plné života. 

Masarykovo nádraží je neprávem poněkud zapomenutým místem. Masaryčka se po vzniku Hlavního nádraží doslova dostala na novou kolej. Přitom právě tady se psaly dějiny naší republiky.

Prostory kolem nádraží se postupně změnily na parkoviště a kvalita veřejného prostoru upadala až na dnešní zanedbaný stav. Tomu už ale brzy bude konec a prostoru se vrátí nový lesk.  

Novou energii do lokality přinese několik projektů. Vyrůst tady má například budova od Zaha Hadid Architects, také trať z letiště a napojení na Florenc. O novou podobu Masarykova nádraží se pak postarají právě vítězové architektonické soutěže, tedy studio Perspektiv. Realizace projektu je plánována na konec příštího roku.

Nové náměstí by mělo být prostupné, komfortní, modulární a přehledné. Do středu náměstí architekti umístili blok stromů, který má v letních měsících vytvářet stinné místo a sloužit bude jako místo pro setkávání či čekání na vlak. Architekti považují umisťování stromů do veřejného prostoru za klíčové pro zajištění komfortu v přehřátých centrech měst. Náměstí by také podle studie mělo být velmi živé. Prostor proto bude nabízet volný pohyb skrze náměstí s příležitostí pro zastavení, tou by měli být různé výstavy či festivaly. Srdcem celého konceptu je pak rastr betonových ,,pražců’’, které se sbíhají směrem k nádraží. Architekti také do budoucna počítají, že v místech přibude tzv. meeting point, tedy místo setkávání.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl