ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady U jednoho stolu Petr Dušta, Ondřej Mundl a Eva Tylová nad projektem Modřanský cukrovar

U jednoho stolu - Petr Dušta, Ondřej Mundl a Eva Tylová nad projektem Modřanský cukrovar

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

U jednoho stolu - Luděk Sekyra, Boris Redčenkov a Tomáš Homola nad projektem Smíchov City

zrušit

24 m 15 s

Modřanský cukrovar je unikátní projekt společnosti SKANSKA, který jako první rezidenční čtvrť v České republice nabídne dokonalý systém péče o vodu a zeleň. Tento udržitelný projekt přinese jedinečnou kulturu bydlení od umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky úsporný provoz. Lokalita se nachází v Praze – Modřanech v těsné blízkosti na pravém břehu řeky Vltavy. Jedná se brownfield se zajímavou industriální historií. O proměně této lokality hovořili u jednoho stolu Petr Dušta, senior manažer společnosti Skanska Reality, Ondřej Mundl, architekt ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers a Eva Tylová, místostarostka městské části Praha 12.

Lokalita zemědělských vesniček na jižním okraji Prahy se v průběhu 19. století začala měnit ve významné průmyslové centrum. Ústředním prvkem tu vždy byla řeka, důležitá dopravní tepna. Právě na jejím pravém břehu byl v roce 1861 založen cukrovar, který zde fungoval následujících 140 let. Dodnes slavnou éru tohoto objektu připomíná komín, ale také cukrová homole ve znaku městské části.

„Momentálně je to brownfield, který má zajímavou historii. V tuto chvíli se zde nenachází téměř nic. Zůstal zde komín a část podzemí. Je to pro nás lákavé téma, místo je vhodné ke stavbě v rámci města, a proto bereme projekt jako výzvu, abychom zde navrhli něco, co zde funguje a stává se součástí svého okolí,“ říká Ondřej Mundl.

V místech vede dvoukolejná trať, která vytváří bariéru mezi  řekou a budoucí zástavbou a zároveň slouží jako protipovodňové opatření. „My trať bereme jako bariéru a chceme jí v budoucnu ještě vyvýšit, aby zde mohl vzniknout podchod a místní mohli projít bezpečně k vodě, to považujeme za klíčové,“ dodává Ondřej Mundl.

Velmi zajímavé je, že na vzniku projektu se podílela značnou měrou i veřejnost. „My jsme nešli před veřejnost s nějakými konkrétními plány. Šli jsme před ně s tím, že tam jdeme stavět a požádali jsme lidi, aby se na procesu podíleli s námi,“ říká za investora Petr Dušta.

Veřejnost se následně mohla vyjádřit i k soutěžním architektonickým návrhům. Z podnětů a připomínek nakonec vzešla nejlépe kancelář Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Architekti se sami zapojovali do participačních řízení. „Veřejná participace byla velmi zásadní pro projekt. Poprvé se nám stalo, že veřejnost byla u projektu ještě dřív než architekti. Byly to podklady, kterých jsme si neskutečně cenili. Měli jsme připomínky od reálných obyvatel a díky tomu jsme se dostali do problematiky dané lokality,“ říká Ondřej Mundl.

Tato oblast je aktuálně velmi využívaná rekreačně. Je zde cyklostezka, loděnice a další aktivity. Ty budou s novým projektem ještě více přístupné.

Tento brownfield se má v následujících letech proměnit v zajímavou rezidenční čtvrť. Budou zde byty, komerční prostory, občanská vybavenost a sportovní vyžití. Místo má fungovat samostatně po vzoru města krátkých vzdáleností. „Nechtěli jsme do lokality dávat velké nákupní centrum, ani plavecký bazén, který byl v plánu. Chceme, aby zde nebyla přetížená doprava. Není zde nic, kvůli čemu by se do míst stahovala auta z okolí,“ říká Ondřej Mundl.

Projekt Modřanský cukrovar je v evropském kontextu ojedinělý projekt zaměřený na udržitelnost, inovace a dobré sousedské vztahy. Všechny domy budou mít zelené střechy. Některé další z použitých technologií zde zažijí českou premiéru. Byty budou napojeny na zdroje zelené energie, dvoje rozvody vody umožní volit mezi pitnou a recyklovanou vodou. Také slunce je tu cenným zdrojem energie, budou zde umístěny fototermické panely a ani kapka dešťové vody neodteče do kanalizace díky šetrnému zacházení s šedou vodou.

„Vytváříme zde siluetu, která se z protějšího břehu podobá původní vedutě cukrovaru. Tento stěžejní prvek bude sloužit jako centrum objektu. Na něj jsme pak navázali urbanistickou strukturou obytných bloků,“ dodává Ondřej Mundl.

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl