ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady U jednoho stolu Štěpán Smrčka, Petr Palička a Jakub Cigler k projektu na místě bývalého Transgasu

U jednoho stolu - Štěpán Smrčka, Petr Palička a Jakub Cigler k projektu na místě bývalého Transgasu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

U jednoho stolu - Jakub Cigler a Petr Palička nad projekty Masarykovo nádraží a Nová Waltrovka

zrušit

20 m 23 s

Území na dolním okraji Vinohradské třídy v blízkosti Národního muzea v Praze je známé především tím, že zde od 70. let minulého století do roku 2019 stával komplex budov navržený architektem Václavem Aulickým a jeho kolegy pro podnik Transgas. Tento objekt byl zbourán a prázdný pozemek získala developerská firma PSN. Teď se na rohu Vinohradské ulice u magistrály chystá výstavba projektu, zatím s provizorním názvem Vinohradská 8.

Na pozemku stál až do roku 2019 komplex tří budov, které byly postavené mezi lety 1972 a 1978 zejména pro Plynárenské řídící centrum Transgas a Federální ministerstvo paliv a energetiky. Autory byli Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos, Jindřich Malátek ve spolupráci s Janem Fišerem, hlavním konstruktérem byl Jiří Kozák. Plán na demolici dvou ze tří budov se v nedávné historii setkal s odporem části veřejnosti, která chtěla budovu ve stylu brutalismu zařadit mezi kulturní památky. Ministerstvo kultury žádost zamítlo.

K novému projektu na tomto brownfieldu se spojily developerská společnost Penta Real Estate, developer PSN a architektonické studio Jakub Cigler architekti. Nová budova by se mohla začít stavět v roce 2024. Podle plánů půjde převážně o bytový projekt. „Záměr je takový, že se snažíme navrhnout objekty, které by doplňovaly původní urbanistický koncept vinohradských bloků s tím, že zde chceme zanechat určitou prostupnost. Chceme propojit ulice Římská, Rubešova a Vinohradská tak, aby se místem dalo procházet,“ říká architekt Jakub Cigler.

„Je to pro nás velká výzva, tento projekt je velmi ambiciózní. Spojili jsme síly se společností Penta Real Estate, neboť jsme v určitý moment vyhodnotili svoje síly, možná rizika a také developerskou a investiční expozici a dohodli jsme se na spojení se společností Penta. Vnímáme, že v rámci toho spojení dosáhneme cíle co nejdřív,“ říká Štěpán Smrčka ze společnosti PSN.

„Když jsme začali hovořit o spolupráci na tomto projektu, tak jsme mohli nabídnout naši dlouholetou zkušenost se stavbou v centru Prahy,“ dodává Petr Palička ze společnosti Penta Real Estate.

V místě by mělo vzniknout několik objektů, kde se budou mísit převážně rezidenční prostory s těmi administrativními zhruba v poměru 70 % a 30 %. Součástí by měly být i komerční prostory v parteru. Nové stavby by měly vzniknout nad tunely, což by mohlo stavbu zkomplikovat. „Na toto riziko se musel brát zřetel již při demolici předchozích budov. Jsou zde tři dopravní tunely důležité pro celorepublikovou dopravu a také pražské metro, což je pro nás velmi náročné,“ říká Štěpán Smrčka ze společnosti PSN.

Architektonické studio Jakub Cigler architekti v místě již působí. „Z hlediska širších vztahů jsme autoři rekonstrukce Václavského náměstí. Tento projekt je velmi důležitý proto, aby se opět navázalo napojení mezi Novým Městem a Vinohrady, mezi Vinohradskou třídou a Václavským náměstím, a také propojení na hlavní nádraží. Je zde řada drobných i velkých staveb, které pomohou oživit tuto část Prahy, která byla roky zanedbávaná. Z bývalého komplexu Transgas necháváme jednu stavbu, která vytváří v místech příčnou uličku, což bude usnadňovat průchod Vinohradskou třídou a vytvoří zde vnitroblok s nabídkou služeb,“ říká Jakub Cigler.

Chystaná administrativní budova by měla být prosklená s prvky umělecko-řemeslného charakteru typického pro Vinohrady. Rezidenční budova by pak měla být z cihel či kamene „Chceme materiál, který bude umět stárnout a zároveň bude reprezentativní pro tuto vysoce kvalitní část města, kterou Vinohrady bezpochyby jsou,“ dodává Jakub Cigler.   

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl