ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Osobnosti současné architektury - Jakub Cigler

Osobnosti současné architektury - Jakub Cigler

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Ivo Koukol

zrušit

21 m 05 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Oba rodiče jsou výtvarníci, maminka malířka. Architekt Jakub Cigler měl kolem sebe vždy spoustu kreativity, a jelikož jeho tatínek je významný český sochař, byl zároveň veden i k technice.

„Zkoušel jsem ale i fotit a malovat. Architektura mě ale fascinovala,“ přiznává Cigler. Jeho vášeň se projevila už na základní škole. „Učitelka se mě ptala, čím chci být, až vyrostu. Odpověděl jsem, že architektem,“ vzpomíná po letech Cigler.

Po střední škole proto hned věděl, kam dál. Na vysoké škole se ale cítil ze začátku zdrcený. „Musel jsem přísahat věrnost komunistické straně, což je pro mě dodnes ponížení,“ přiznává. Tehdy mu morálně hodně pomáhal architekt Jan Kaplický, kterého Cigler považuje za duchovního otce z Anglie a člověka, který mu umožnil zajímavý vstup do praxe. Sám zároveň přiznává, že ke škole přistupoval negativně.

V roce 1987 Jakub Cigler založil studio a dělal na menších projektech, interiérech a galeriích. Po revoluci začal působit na UMRUM a od roku 2002 až dosud působí v architektonické kanceláři Jakub Cigler Architekti v Praze.

Po absolvování fakulty architektury ČVUT v Praze působil Jakub Cigler v Londýně a v roce 1989 založil vlastní studio. V roce 2001 založil architektonické studio Cigler Marani Architekti. V roce 2015 po odchodu Vincenta Marani bylo studio přejmenováno na Jakub Cigler Architekti. Známý je pro své domácí i zahraniční projekty, na kterých spolupracoval s řadou významných investorů.

Od roku 2001 vede více než sedmdesátičlenný tým studia, jehož realizace a projekty získaly mnoho ocenění u nás i v zahraničí. Studio se věnuje řešení urbanistických celků, kancelářských budov, rezidenčních objektů, obchodních a hotelových center i objektů veřejné vybavenosti, včetně interiérů. Projektuje novostavby i rekonstrukce a vždy se přitom zabývá urbanistickým řešením a kultivací veřejného prostoru. Pro jeho tvorbu je charakteristická práce se zelenými plochami.

Své projekty vystavoval Jakub Cigler hned na několika výstavách. V roce 1992 se představil veřejnosti v Československém pavilonu na mezinárodní výstavě architektury Bienalle Venice v Benátkách v Itálii, v témže roce se také v Praze konala česká Neo-funkcionalistická výstava architektury. Následovala Výstava architektury Mánes v Praze v roce 1995, v roce 1989 za společnost Future Systems London. Výstava I.F.A. Paris Library v Paříži a nelze nezmínit také stálou expozici jeho práce v rámci Výstavy české architektury v Národní galerii v Praze.

Významné projekty:

Galerie na Jánském vršku

Galerie v New Yorku

Interiéry ve Frankfurtu nad Mohanem

Quadrium

Florentinum

Park na Chodově

Administrativní areál v Moskvě

Masarykovo nádraží

Žižkovské nádraží

Pragovka

Podívejte se také:

TV Architect představuje: Jakub Cigler Architekti

Central Group v Praze plánuje novou městskou čtvrť. Autorem projektu je architekt Jakub Cigler

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu