ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Studentská soutěž Soutěžní návrh na proměnu mrakodrapu N-Tower. Hlasujte pro návrh autorů Hernandézová, Raszyk!

Soutěžní návrh na proměnu mrakodrapu N-Tower. Hlasujte pro návrh autorů Hernandézová, Raszyk!

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
Tento návrh soutěží o cenu TV Architect a stáž u Adama Rujbra
Celkové pořadí: 8.
Hlasovat pro tento návrh
30 s

Studentskou soutěž o výtvarné řešení části nejvyšší české budovy N Tower vyhlásila investiční skupina Natland ve spolupráci s Ústavem architektury Fakulty stavební VUT Brno. Zadáním bylo vytvořit plány na možné využití střechy budovy, foyer a fasády. Hlasujte pro jeden z 15 návrhů, který získá Cenu TV Architect. Autor vítězného návrhu bude mít možnost absolvovat stáž u architekta Adama Rujbra.

Projděte si všechny soutěžní návrhy ZDE. Hlasovat pro vybraný návrh můžete jednou denně až do 15.9.2021.

Slova autorů návrhu:

Hlavní myšlenkou projektu je pojetí budovy AZ Tower (nejvyšší budovy v ČR) jako maják nad Brnem. Úpravy se týkají především složitého a nejasného vstupního průčelí a odskakovaných střešních ploch.


Vstupní část jsme vyřešili tak, aby byla výrazná a dostatečně reprezentativní. Toho je docíleno pomocí profilovaného portiku z bílého betonu, který dnes poměrně tmavý a ponurý vstupní prostor rozjasňuje. Tvar portiku vychází z tvaru budovy a symbolizuje dvojici rukou. Dále jsme výrazně zredukovali počet možných vstupů do chráněného prostoru na severní straně. Tím jsme vytvořili jasné a přehledné komunikační trasy, které dodaly prostoru srozumitelnost. Prostor je doplněn o popínavé rostliny na ocelových lankových systémech. Nakonec jsme do nevyužitého prostoru umístili malý stánek, který systematicky oživuje jinak ryze komunikační prostory.


Nová nástavba na budově dotváří myšlenku majáku, kdy stávající hmoty připomínající dvojici rukou vynáší jasné světlo nad Brnem. Střecha využívá loga vlastníkovy společnosti N, které na střešních rovinách tvoří obrovskou rozhlednu. Rozhledna umožní lepší a bezpečnější přístup na střechu a zvýší budovu o dalších pár metrů. Nejdelší pravá noha písmene, která je nad rovnou částí současné AZ Tower, má zkosenou hlavu, ve které je umístěna světelná instalace. Úkos je oproti zbytku rozhledny ze skla. Světlo tak může zářit do noci jako maják. Úkos levé části rozhledny tvoří pouze protažení nosné konstrukce pláště a nebude přístupný veřejnosti. Záměrem je zde distanc od současných technických zařízení, které jsou na střechách umístěny. Ze stejného důvodu je vstupní plocha na rozhlednu asi 1 m nad rovinou současného nejvyššího vstupního podlaží.


Také spodní podlaží pravé části slouží jen jako technické zázemí. Nosnou konstrukcí jsou oranžové tubusy se schodišti, na které jsou pomocí sloupů a průvlaků ukotveny ocelové pororošty, jež umožňují volný výhled do krajiny a zároveň zajišťují bezpečnost pohybu na rozhledně.


Večerní nasvícení nosných tubusů pak vytvoří oranžové N s nejjasnějším a nejvyšším bodem v pravé části rozhledny.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu