ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Studentská soutěž Soutěžní návrh na proměnu mrakodrapu N-Tower. Hlasujte pro návrh autorů Baková, Bubeníková!

Soutěžní návrh na proměnu mrakodrapu N-Tower. Hlasujte pro návrh autorů Baková, Bubeníková!

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
Tento návrh soutěží o cenu TV Architect a stáž u Adama Rujbra
Celkové pořadí: 2.
Hlasovat pro tento návrh
30 s

Studentskou soutěž o výtvarné řešení části nejvyšší české budovy N Tower vyhlásila investiční skupina Natland ve spolupráci s Ústavem architektury Fakulty stavební VUT Brno. Zadáním bylo vytvořit plány na možné využití střechy budovy, foyer a fasády. Hlasujte pro jeden z 15 návrhů, který získá Cenu TV Architect. Autor vítězného návrhu bude mít možnost absolvovat stáž u architekta Adama Rujbra.

Projděte si všechny soutěžní návrhy ZDE. Hlasovat pro vybraný návrh můžete jednou denně až do 15.9.2021.

Slova autorů návrhu:

Kryštál vo foyer

Inštalácia červeného kryštálu v hlavných vstupných priestoroch odkazuje na hmotovú a farebnú asociáciu k prevedeniu budovy. Je štylizáciou symbolizujúcou trigonálny kryštalizačný system kalcitu.

Jedná se o konštrukciu zavesenú dva metre nad zemou kotvenú ocelovými lankami ako do konštrukcie stropu, tak do podlahy. Je umiestnená medzi ramenami schodiska spájajúceho tri podlažia foyer.

Inštalácia pozostáva z troch materiálových prvkov: ťahokov, polykarbonát a ocelové prúty. Tieto tri variácie kryštalizačnej formy charakterizujú prímesi v chemickom zložení kalcitu, ktoré sú zodpovedné za jeho sfarbenie.

V prvý moment zaujme pri vstupe do budovy. Pri stúpání po schodisku sa človeku z každej strany naskytne nový uhol pohľadu na usporiadanie kryštálov a pri pohľade zospodu prostredníctvom svetlíka možno vidieť prepojenie s novou konštrukciou na streche budovy.

Hmotový koncept

Súčasný tvar spolu s farbnosťou fasády ponúkajú možnosti pre individuálnu interpretáciu konceptu stavby ako celku. Zalamovaná časť fasády tvorí kontrast k ortogonálnemu prevedeniu preskleného jadra, čo sa odráža aj na návrhu dostavby strešnej konštrukcie spolu s inštaláciou vo foyer.

Inšpirácia

Ako inšpirácia k tvarosloviu návrhov slúži podobnosť hmoty stavby k ružovému kalcitu. Ide o minerál, ktorého náleziská sa nachádzajú v blízkosti mesta Brna a jeho farebnosť nápadne pripomína riešenie fasády. Geometrické prevedenie inštalácií odkazuje na prirodzený rast a tvorbu kryštálov tohto minerálu.

Funkcia a prevedenie

Konštrukcia kontrastnej farby obopínajúca strechu budovy je navrhnutá na rekreačné účely. Cieľom konceptu je prilákať na miesto turistov i miestnych obyvateľov a predstaviť tak panorámu Brna z výhľadu najvyššej stavby v meste. Okrem výhladky budú mať návštevníci možnosť posedenia vo výškovej kaviarni či pobytu v amfiteátri vytvorenom v jednom z cípov konštrukcie.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu