ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Studentská soutěž Soutěžní návrh na proměnu mrakodrapu N-Tower. Hlasujte pro návrh autorů Bajerová, Ivanová!

Soutěžní návrh na proměnu mrakodrapu N-Tower. Hlasujte pro návrh autorů Bajerová, Ivanová!

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
Tento návrh soutěží o cenu TV Architect a stáž u Adama Rujbra
Celkové pořadí: 10.
Hlasovat pro tento návrh
30 s

Studentskou soutěž o výtvarné řešení části nejvyšší české budovy N Tower vyhlásila investiční skupina Natland ve spolupráci s Ústavem architektury Fakulty stavební VUT Brno. Zadáním bylo vytvořit plány na možné využití střechy budovy, foyer a fasády. Hlasujte pro jeden z 15 návrhů, který získá Cenu TV Architect. Autor vítězného návrhu bude mít možnost absolvovat stáž u architekta Adama Rujbra.

Projděte si všechny soutěžní návrhy ZDE. Hlasovat pro vybraný návrh můžete jednou denně až do 15.9.2021.

Slova autorů návrhu:

Koncept

Cílem návrhu bylo vylepšit vstupní foyer, které je přes velikost a majestátnost budovy značně malé, temné a působí nereprezentativním dojmem. Pro oživení a vnesení světla do stísněného prostoru jsme se rozhodly pracovat s dichroickým sklem. Barevné hranoly z dichroického skla jsou ukotveny v bílé kovové předstěně ve foyer, nad níž se nachází světlík. Díky tomuto prosvětlujícímu elementu nebude třeba použít umělého nasvícení skleněného obrazu. Umístění panelů není náhodné. Rozhodly jsme se do této instalace zakomponovat skladbu s názvem Pohádka od Leoše Janáčka. Skladba byla vybrána kvůli úzkému spojení Leoše Janáčka s Brnem. Chtěly bychom tímto propojit samotné město Brno s budovou a budovu lépe začlenit do kontextu města.

Kódování skladby

Skladbu jsme do instalace zanesly tím způsobem, že jsme každému tónu přiřadily dominantní barvu a pevné natočení skleněného panelu. Panely mají jinak všechny stejnou velikost. Do notového přepisu jsou jako prázdná místa zanesen i jednotlivé pomlky. Skladba Pohádka, která je v instalaci skryta byla vybrána záměrně ze dvou důvodů. Leoš Janáček ji napsal na přelomu 20. století zde v Brně a zkomponoval tak báseň od ruského spisovatele. Druhým důvodem pro výběr této skladby byl samotný název Pohádka. Doufáme, že obrazy vykreslené dichroickými skly budou fascinující až pohádkové a foyer získá tak sympatičtější a přívětivější tvář.

Dichroické sklo

Dichroické sklo je sklo, které selektivně odráží určité vlnové délky světla a umožňuje průchod zbývajících vlnových délek. Jde o materiál, který vzniká vrstvením skla, oxidů a kovů. Četnost vrstev se pohybuje okolo 30 až 50 a jednotlivé vrstvy se při tom pohybují kolem tloušťky 1nm. Samotný materiál je průhledný, avšak v závislosti na úhlu pohledu a úhlu světla se mění z reflexního na zářivě zbarvený nebo téměř průhledný. Sklíčka budou reagovat na přirozené i umělé světlo - účinek se pohybuje od měkkého a tlumeného po jasný a ostrý v závislosti na intenzitě světla. Ekvivalentem pro naše záměry by mohlo být i sklo s přesně určenými dichroickými filtry.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu