ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Vršovická vodárna v Michli se stala tahákem festivalu Open House Praha

Vršovická vodárna v Michli se stala tahákem festivalu Open House Praha

Vršovická vodárna v Michli se stala tahákem festivalu Open House Praha
10. 8. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Open house Praha

Festival architektury Open House Praha 2021 o víkendu přilákal více než 53 000 návštěvníků. Ti měli možnost navštívit vybrané pražské budovy, které jsou jinak nepřístupné. Návštěvnost byla o polovinu větší než loni. Největší návštěvnost zaznamenala například Vršovická vodárna v Michli, a také Umělecká zahrada v Nuslích či palác ARA.

Lidé mohli o uplynulém víkendu zcela výjimečně navštívit místa, která jinak slouží jako sídla firem, jsou uzavřená nebo veřejnosti nepřístupná, a to v rámci tradičního festivalu Open House Praha. Otevřených bylo zhruba 80 takových míst. Byly mezi nimi i některé vládní budovy, třeba Lichtenštejnský, Černínský nebo Petschkův palác.

Stejně jako loni se festival musel uskutečnit kvůli epidemické situaci v náhradním termínu. „Oproti loňskému roku, kdy se festival také uskutečnil v náhradním termínu, pozorujeme opětovný nárůst návštěvnosti z let před vypuknutím pandemie. Letos dorazilo o polovinu více návštěvníků než v loňském roce,“ upřesňuje ředitelka festivalu, Andrea Šenkyříková.

Největší zájem měli lidé o návštěvu Vršovické vodárny, kde se už od sobotního rána tvořily fronty. Odvážlivci mohli vystoupat až do 42 m vysoké věže nebo sestoupit do podzemního vodojemu a dozvědět se tak více o této technické kulturní památce od architekta Jana Kotěry. Právě toto jméno se nejvíce oslavovalo, a to u příležitosti 150. výročí narození tohoto zakladatele české moderní architektury.

Skryté poklady architektury - 58. díl - Letenská vodárna

Dalším z míst, které nalákalo k návštěvě velké množství zájemců byla Umělecká zahrada ukrytá pod Nuselským mostem, která v době první republiky sloužila jako sochařský závod. „Je obdivuhodné s jakým zápalem současný majitel zahradu postupně obnovuje. Jeho několikaletá snaha se pomalu přiblížila ke svému konci a nás nesmírně těší, že jsme mohli přispět k tomu, aby se o tomto místě s pohnutou historií lidé konečně dozvěděli,” říká Andrea Šenkyříková.

Jako každoročně byl velký zájem o hotel International v Dejvicích, kde si mohou lidé v rámci festivalu prohlédnout i věž a podzemní kryt. Lidé tradičně ve velkém navštěvovali také Petschkův palác v centru města, kde za druhé světové války sídlilo gestapo.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě.

Podívejte se na vybráné díly seríálu Skryté poklady architektury, věnované dílu Jana Kotěry:

 

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu