Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Historické budovy Skryté poklady architektury – 50. díl – Petschkův palác

Skryté poklady architektury – 50. díl – Petschkův palác

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 48. díl – Moderní architektura Jungmannova náměstí

zrušit

6 m 59 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Monumentální budova na nároží ulic Politických vězňů (dříve Bredovská) a Washingtonova v katastru Nového Města byla postavena v průběhu dvacátých let minulého století ve stylu neoklasicismu jako bankovní dům finančního a průmyslového magnáta Julia Petschka.

 Navzdory velmi konzervativnímu pojetí byl dům vybaven klimatizací a potrubní poštou. Na zařízení se rovněž nešetřilo, jak o tom dodnes svědčí např. užití mramorů, křišťálových lustrů nebo dřevěných obkladů stěn z dílny firmy Gerstl. Do dneška se zachovaly i sejfy v suterénu. Před válkou Petschek palác prodal. Za války v něm bylo neblaze proslulé sídlo Gestapa. Probíhaly tu výslechy vězňů, přivezených z pankrácké věznice. Ti byli dočasně umístěni v sejfech, poté krutě mučeni a vyslýcháni. V rámci památníku obětí se dodnes zachovala také místnost, zvaná biograf, kde vězni čekali na výslech. Tuto temnou historii stavby připomíná i pamětní deska na nároží budovy. V paláci je nyní zázemí Ministerstva průmyslu a obchodu. Architekt Max Spielmann (1881-1970) - tvůrce budovy - byl dvorním architektem rodiny. Studoval ve Vídni, pak působil až do emigrace před válkou v Praze. Pro Petschkovy navrhl i čtyři vily v katastru Bubenče. Zemřel v německém Wiesbadenu.

Zdeněk Lukeš

Petschkův palác
Max Spielmann
Politických vězňů 20/931/II , Praha 1 – Nové Město
1922–1927

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu