CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 8. Zástavba hradčanských bašt, část 1.

S.P.A. – 8. Zástavba hradčanských bašt, část 1.

Přeskočit reklamu
x
3 m 39 s / 4. 1. 2018 / Autor: TV Architect
S.P.A. – 8. Zástavba hradčanských bašt, část 1.

Osmý díl pořadu Skryté poklady architektury zavede diváky do blízkosti Pražského hradu, na hradčanské bašty. Pozůstatky tamějšího barokního opevnění, které mělo být původně na počátku 20. století zbouráno, se díky dvěma mladým architektům staly zajímavým prvkem, jenž ovlivnil novou moderní zástavbu. Architektů zde působila celá řada a každý se v tomto prostoru zapsal nesmazatelným rukopisem. Šlo o opravdu zvučná jména, a tak se návštěva bašt rozdělila na dvě části, v té první navštíví Zdeněk Lukeš kubistický dům Josefa Gočára a Píseckou bránu.

LUKEŠ, Zdeněk. Praha moderní 1. díl: Velký průvodce po architektuře let 1900–1950/Historické centrum. Paseka 2012

V letech 1910-1914 vyrostlo na čtyřech barokních bastionech, které tvořily severní opevnění Pražského hradu, městečko rodinných domů v tzv. kotážovém stylu (z angl. cottage). Samostatně stojící vily a řadové domy nebo dvojdomy s malými zahradami navrhli ve stylu anglických zahradních měst významní architekti, jako Jan Kotěra, Josef Gočár, František Kavalír, František Roith, František Janda, Emil Králíček, Alois Čenský ad. Dva domy navrhl rovněž výtvarník František Bílek (jeden z nich byl vlastní, o němž jsme přinesli samostatný díl). Tak byly zastavěny bastiony sv. Tomáše, Ludmily a Jiří a přilehlé ulice Gogolova, Mickiewiczova, U Letohrádku královny Anny, U Písecké brány a Tychonova. Na poslední baště Máří Magdaleny pak byla postavena jen jediná vila pro politika Karla Kramáře dle návrhu Friedricha Ohmanna. Kromě vlastních bašt se v areálu zachovala i barokní Písecká (též Bruská) brána, v níž je dnes kavárna a kulturní centrum. Zástavba hradčanských bašt, zachráněných mladými architekty Vlastislavem Hofmanem a Vladimírem Zákrejsem, je ojedinělým příkladem moderního zdravého bydlení své doby.

Zástavba hradčanských bašt 1
Urbanismus: Vlastislav Hofman a Vladimír Zákrejs
Architekti: Josef Gočár, Jan Kotěra, Rudolf Stockar, Friedrich Ohmann, František Bílek ad.
Praha 1 a 6 – Hradčany
1910-1914

Moc děkujeme https://www.piseckabrana.cz/ za možnost natáčení uvnitř brány.

Zdeněk Lukeš

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl