ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Veřejný sektor Dopravní infrastruktura Nejekologičtější evropský projekt se v Praze osvědčil, chystá se další

Nejekologičtější evropský projekt se v Praze osvědčil, chystá se další

Nejekologičtější evropský projekt se v Praze osvědčil, chystá se další
5. 8. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: IPR

První městské cyklodepo na pražském Florenci, které slouží jako stanoviště kurýrů na nákladních elektrokolech, pro rozvoz zásilek po centru hlavního města sklízí velké úspěchy. Dostalo se totiž mezi nejlepší evropské projekty Eurocities Awards 2021 v kategorii Zero pollution. Praha už proto chystá další takový projekt. Další depo by mělo už v září začít fungovat na Andělu.

Depo na Florenci se otevřelo v listopadu loňského roku, za tu dobu už kurýři najezdili zhruba 23 000 km. Tento pilotní projekt se osvědčil a v plánu je vybudování dalšího depa na Smíchově. Jedná se o lokalitu, která je dobře dostupná pro dodávky, které zde budou překládat zboží. Nové depo se totiž nachází přímo pod městským okruhem. Kurýři tak mohou jednoduše obsloužit i druhý břeh řeky.

 „Cyklodepo na Florenci se osvědčilo, funguje skvěle, o čemž vypovídají také ujeté kilometry kurýrů, a proto jsme se s kolegy rozhodli pro umístění nového cyklodepa na levém břehu Vltavy na Andělu. Jsem rád, že toto řešení dává logistickým firmám smysl a že společně hledáme řešení vedoucí ke snížení emisí i hluku primárně v hustých ulicích v centru,“ říká Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro oblast územního rozvoje. 

Udržitelnost projektu oceňuje evropská soutěž Eurocities Awards 2021, kde se cyklodepo na Florenci dostalo mezi tři nejlepší projekty v kategorii Zero pollution. O prvenství bojuje s projekty De Energiecentrale z belgického Ghentu a Recyclerie des moulins z francouzského Nice. V říjnu tohoto roku pak bude vyhlášen vítěz soutěže.  

„Je to důležitý projekt, má smysl pokračovat a nadále ho rozvíjet. Taky se oprávněně dostal mezi nejlepší evropské projekty Eurocities Awards 2021 v kategorii Zero pollution. Proto v září zahájíme provoz dalšího cyklodepa, které umístíme u Anděla. Naše dosavadní zkušenost v Praze ukazuje, že mikrodepa v centru měst přispívají k zefektivnění logistiky, aby zboží dorazilo vždy z co nejkratší vzdálenosti. Jinými slovy čím více dep budeme mít, tím lépe bude celý systém fungovat. Na obou depech spolupracujeme s největšími logistickými hráči na trhu, kteří v tomto projektu stejně jako hlavní město vidí obrovský potenciál a uvědomují si, že efektivní logistika je základem zdravého města. Zapadá to do celkové vize dopravy v centru, kdy se mu snažíme ulevovat od emisí, hluku a tranzitní dopravy. Rozhýbali jsme sněhovou kouli moderní logistiky v Praze a spolupráci budeme nadále prohlubovat,“ komentuje Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy. 

Mikro depo Anděl přibližně zdvojnásobí počet udržitelně doručených balíků v Praze s využitím elektrických nákladních kol. 

„Pro Prahu je využívání nákladních elektrokol obrovským krokem k udržitelnému městu. Těší mě, že můžeme jít příkladem i dalším evropským metropolím v ekologickém zásobování města. Další oblastí s potenciálem pro udržitelnou dopravu a životní prostředí je také nákladní železniční doprava, a proto se plány města zaměřují i tímto směrem,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy. 

Kompletní správu a provoz cyklodepa má na starosti Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s., která také vybuduje nové depo na Smíchově. Provoz bude zajištěn ve stejném režimu, ve kterém fungoval pilotní projekt.

Psali jsme také:

 

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu