Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Skryté poklady architektury - 58. díl - Letenská vodárna

Skryté poklady architektury - 58. díl - Letenská vodárna

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - 59. díl - Müllerova vila

zrušit

7 m 01 s

26 metrů vysoká věž s neorenesanční fasádou je zakončena arkádou v rozšířené horní partii, podepřené konzolami, a stanovou střechou s hodinovou věžičkou na vrcholu. Investorem stavby bylo hlavní město a její projekt vznikl v městském stavebním úřadě (proto jsou na věži městské znaky a ornamentální medailon s písmeny OP – Obec pražská).

V okolí věže se nacházely menší technické objekty, které však byly zbořeny poté, co vodárna v roce 1913 přestala sloužit svému účelu, dnes jsou zde hřiště. Z původního vybavení se však zachovala litinová pumpa před věží. Areál vodárny byl původně vystavěn v katastru Holešovic-Buben, po překatastrování území se však ocitl v Bubenči. Nyní slouží jako zázemí domu dětí a mládeže a také mateřská škola. V horních patrech věže jsou klubovny, knihovna a výstavní sál. V sousedství věže byl v 50. letech postaven směrem do ulice Na Výšinách typizovaný pavilon mateřské školy, navržený architektem Luborem Markem. Celý komplex prošel v minulých letech náročnou rekonstrukcí, jejímž autorem byl architekt Petr Hájek. Ten stavbu věže doplnil o periskop, jímž je možné pozorovat panoráma Prahy (výhled z ochozu totiž blokuje nedaleký blok funkcionalistických domů Molochov).

Vodárenská věž na Letné
Jindřich Fialka
Na Výšinách 1, Korunovační 3, čp.1000/XIX, Praha 7 - Bubeneč
1887-1888

Děkujeme za možnost natáčení Městské části Praha 7 a Josefu Hervertovi, produkčnímu řediteli DDM Praha 7.

Podívejte se také na další díly pořadu Skryté poklady architektury ZDE.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu