ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Nové hlavní město Egypta pojme jen boháče, co bude s běžnými lidmi?

Nové hlavní město Egypta pojme jen boháče, co bude s běžnými lidmi?

Nové hlavní město Egypta pojme jen boháče, co bude s běžnými lidmi?
21. 11. 2018 / Autor: TASR/ AP Popisek: Místo, kde má vyrůst nové hlavní město

Káhira, současné hlavní město Egypta, kromě lesku a bídy obsahuje i množství nuzných příbytků pro chudší vrstvu obyvatel. Tamější president proto nechává realizovat projekt výstavby nového hlavního města. Ceny jeho nemovitostí však mají být nastaveny tak, že na ně běžný člověk nedosáhne.  

Hlavní město Egypta je směsí půvabu a bídy, kombinuje velkolepé paláce a panství s přeplněnými čtvrtěmi a potřebnými příbytky, které jsou špinavé a často zaplavované splašky. Káhiru s dvaceti miliony obyvatel může v příštích letech čekat exodusPrezident Abd al-Fattah as-Sisi propaguje mimo jiné i prostřednictvím billboardů čtyřiceti pěti-miliardový projekt nového hlavního města, které v zemi budují v poušti přibližně čtyřicet pět kilometrů východně od původního historického velkoměsta

Město pro vyvolené

Nové hlavní město má být dvojnásobně větší než Káhira, práce na něm začali v roce 2016. Už příští rok by podle plánů mělo přivítat prvních 6,5 milionu obyvatel. Do nového hlavního města, které dosud nezískalo oficiální název, mají být přestěhovány vládní instituce, ministerstva, parlament i kabinet. Postaveno bude také letiště, sportovní střediska, opera nebo dvacet mrakodrapů.

Kritici tvrdí, že jde o zbytečný a marnotratný projekt, že peníze by měly využít raději na obnovení zničené ekonomiky a opravu Káhiry a zároveň prstem ukazují na autoritativní as-Sisiho režim. Ačkoli Mustafa Madbouly, premiér a zároveň ministr bydlení prohlásil, že nové město není určeno jen pro bohaté a vyšší vrstvu, ale pro všechny Egypťany, ceny nemovitostí jsou mimo finančních možností běžných lidí. 

Očekávaná cena nejmenších bytů o rozloze okolo sto dvaceti metrů čtverečních se pohybuje na úrovni 1,3 milionu egyptských liber (téměř šedesát čtyři tisíc korun). Průměrný úředník ze střední vrstvy vydělá ročně necelých čtyři tisíce tři sta eur. Tím se podle kritiků obyvatelstvo nového hlavního města radikálně omezuje na malou elitní část lidí.

nyv

Zdroj: TASR / AP

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu