Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Nové hlavní město Egypta pojme jen boháče, co bude s běžnými lidmi?

Nové hlavní město Egypta pojme jen boháče, co bude s běžnými lidmi?

Nové hlavní město Egypta pojme jen boháče, co bude s běžnými lidmi?
21. 11. 2018 / Autor: TASR/ AP Popisek: Místo, kde má vyrůst nové hlavní město

Káhira, současné hlavní město Egypta, kromě lesku a bídy obsahuje i množství nuzných příbytků pro chudší vrstvu obyvatel. Tamější president proto nechává realizovat projekt výstavby nového hlavního města. Ceny jeho nemovitostí však mají být nastaveny tak, že na ně běžný člověk nedosáhne.  

Hlavní město Egypta je směsí půvabu a bídy, kombinuje velkolepé paláce a panství s přeplněnými čtvrtěmi a potřebnými příbytky, které jsou špinavé a často zaplavované splašky. Káhiru s dvaceti miliony obyvatel může v příštích letech čekat exodusPrezident Abd al-Fattah as-Sisi propaguje mimo jiné i prostřednictvím billboardů čtyřiceti pěti-miliardový projekt nového hlavního města, které v zemi budují v poušti přibližně čtyřicet pět kilometrů východně od původního historického velkoměsta

Město pro vyvolené

Nové hlavní město má být dvojnásobně větší než Káhira, práce na něm začali v roce 2016. Už příští rok by podle plánů mělo přivítat prvních 6,5 milionu obyvatel. Do nového hlavního města, které dosud nezískalo oficiální název, mají být přestěhovány vládní instituce, ministerstva, parlament i kabinet. Postaveno bude také letiště, sportovní střediska, opera nebo dvacet mrakodrapů.

Kritici tvrdí, že jde o zbytečný a marnotratný projekt, že peníze by měly využít raději na obnovení zničené ekonomiky a opravu Káhiry a zároveň prstem ukazují na autoritativní as-Sisiho režim. Ačkoli Mustafa Madbouly, premiér a zároveň ministr bydlení prohlásil, že nové město není určeno jen pro bohaté a vyšší vrstvu, ale pro všechny Egypťany, ceny nemovitostí jsou mimo finančních možností běžných lidí. 

Očekávaná cena nejmenších bytů o rozloze okolo sto dvaceti metrů čtverečních se pohybuje na úrovni 1,3 milionu egyptských liber (téměř šedesát čtyři tisíc korun). Průměrný úředník ze střední vrstvy vydělá ročně necelých čtyři tisíce tři sta eur. Tím se podle kritiků obyvatelstvo nového hlavního města radikálně omezuje na malou elitní část lidí.

nyv

Zdroj: TASR / AP

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu