ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Bytový dům Vršovická navrhne atelier Kuba & Pilař architekti

Bytový dům Vršovická navrhne atelier Kuba & Pilař architekti

Bytový dům Vršovická navrhne atelier Kuba & Pilař architekti
24. 11. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

V Praze 10 vyroste nový městský bytový dům podle návrhu architektonické kanceláře Kuba & Pilař architekti. Návrh brněnského ateliéru uspěl v druhé architektonické soutěži vypsané Pražskou developerskou společností. Dům vyroste na rohu ulic Vršovická a Petrohradská v těsné blízkosti fotbalového stadionu Bohemians. Tato lokalita je klíčová pro budoucí rozvoj městské části Praha 10.

 

Polyfunkční dům nabídne 139 nájemních bytů, maloobchodní prostory v přízemí a parkovací stání pro obyvatele. Součástí návrhu je také řešení břehů Botiče s parkovou úpravou a cyklostezkou. Po uplynutí formálních lhůt zahájí PDS s vítězným architektonickým studiem jednací řízení bez uveřejnění, aby mohly začít práce na dokumentaci pro stavební povolení. Odborná porota hodnotila především urbanistické a architektonické řešení, pozitivní vliv na okolní prostředí, soulad s charakterem lokality, funkční dopravní řešení a energeticko-provozní hospodárnost.

„Vítězný tým kombinuje typologii chodbového a pavlačového bytového domu, jež jsou typické pro urbanistickou strukturu Vršovic.  Návrh zahrnuje jak variabilní dispozice bytů, tak flexibilní prostory pro obchody a služby v přízemí. Nabízí nová veřejná prostranství s parkovou úpravou podél Botiče, vtahuje vodní tok do poloveřejného vnitrobloku pomocí pobytových schodišť, vytváří menší náměstí u Vršovické ulice a vnitroblok osvěžuje stromy. Rozhodování vůbec nebylo jednoduché, protože všechny ostatní soutěžní návrhy měly vysokou kvalitu, nápaditě prověřily soutěžní zadání a přinesly překvapivá řešení,“ uvedla předsedkyně odborné poroty Pavla Pannová.

Vyhlášení historicky druhé architektonické soutěže na městský bytový dům souvisí se snahou vedení hl. m. Prahy v letech 2019 – 2022 přispět k řešení bytové krize rozšířením městského bytového fondu mimo jiné profesionální přípravou městského bytového developmentu.  

„V roce 2021 jsme podepsali s městskou částí Praha 10 memorandum o spolupráci na rozvoji lokality Vršovická, jejíž první vlaštovkou je příprava výstavby bytového domu v místě, kde záměr výstavby polyfunkčního objektu již od devadesátých let existoval. Městské byty budou určeny pro profese důležité pro chod města (zejména učitelé a zdravotníci) a pro křehké sociální skupiny (rodiče samoživitelé a osamělí senioři). Součástí proměny Vršovické bude také revitalizace a dostavba fotbalového stadionu a výstavba sportovní haly v Přípotoční, na nichž budou město a městská část spolupracovat,“ říká Petr Hlaváček, úřadující náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj.      

Druhé místo v architektonické soutěži obsadilo rakouské studio heri+salli a třetí dánský ateliér ADEPT ve spolupráci s českým ohboi. Společnost PDS má v plánu v příštím roce vyhlásit další soutěž na rekonstrukci fotbalového stadionu. Probíhají také přípravné kroky k projektu sportovní haly v Přípotoční ulici.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
18 m 51 s

Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ateliér Kuba & Pilař architekti

Kuba & Pilař architekti je brněnské studio založené roku 1998 architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem. Jejich stavby vynikají minimalistickou estetikou a často pracují s pohledovým betonem. Za své realizace získali celou řadu ocenění. Jednou z posledních cen je Architekt roku 2022. Mnohé jejich stavby se zapsaly do historie českých měst. Posledním výrazným společným dílem je přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Očekávaným projektem je pak Černá kostka v Ostravě.

 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Nové rezidenční čtvrti vznikají pod taktovkou Pražské developerské společnosti

Pražská developerská společnost aktuálně pracuje na přípravě bytových projektů ve 12 lokalitách v metropoli. Celkem by tam mělo v budoucnu vyrůst až 8000 městských nájemních bytů. U některých menších projektů již byl vybrán projektant a u dalších jsou vyhlášené tendry nebo architektonické soutěže. PDS je příspěvkovou organizací hlavního města.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Jihočeská vědecká knihovna má nové zázemí

V Českých Budějovicích se otevřela zmodernizovaná budovu vědecké knihovny. Její architekturu má na starosti Ateliér Kuba & Pilař architekti. Díky nové přístavbě získala knihovna více místa pro zhruba sto tisíc knih. Publikace byly do teď ve skladech. Jde hlavně o naučnou literaturu.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Neobvyklý domek postavený na velmi úzkém půdorysu nabízí nádherný výhled na Znojemský hrad

Velmi zajímavý rodinný domek z pera Kuba & Pilař architekti s.r.o. vyrostl v proluce na břehu řeky Dyje. Obyvatelům tak nabídl nejen zajímavé bydlení, ale také krásný výhled na protější břeh, kde se zvedá skalní stěna se Znojemským hradem, rotundou sv. Kateřiny a kostelem sv. Mikuláše.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu