ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Nevšední interiér zubní ordinace vítá pacienty Opavě

Nevšední interiér zubní ordinace vítá pacienty Opavě

Nevšední interiér zubní ordinace vítá pacienty Opavě
31. 10. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

V Opavě vznikla dentální klinika s neobvyklým interiérem. Hlavním cílem rekonstrukce bylo vytvořit prostředí, kde se člověk cítí příjemně, přestože k zubařskému křeslu nemusí mít nejlepší vztah. Interiér odlišuje od běžného zdravotního zařízení a je plný barev a příjemných materiálů. Vymyká se tak klasickému prostředí kachličkových ordinací. Autorem návrhu je architekt David Wittassek z ateliéru Qarta Architektura.

Ateliér nejprve pracoval na návrhu původní ordinace v objektu ze 30. let. Nová nevšední ordinace pak byla pokračováním ve spolupráci architekta s investorem. Originální prostor vznikl ve vedlejším objektu ze 60. let. Architekt dokázal navrhnout jedinečný interiér, a přesto zachovat genius loci budovy. „Ordinace vznikala zároveň s rekonstrukcí domu. Když jsem přišel do vybouraného prostoru, líbilo se mi to. Říkal jsem si, nechme to tak a udělejme z toho přednost. Hlavní bylo zachovat atmosféru. Investor se nechal přesvědčit a společně se nám podařilo udržet původní myšlenku,“ říká architekt David Wittassek.

 

Hlavním záměrem byla ordinace, která nebude působit sterilně, ale naopak originálním a lehce vtipným dojmem. Kromě použitých materiálů, jako je otlučená cihla, dřevo a plech je netradiční také uspořádání. Přívětivou atmosféru dentální kliniky vytváří nejen pestré barvy, ale také hra se světlem, neony či dekorativní malba válečkem. Barevné světelné efekty a jejich nejrůznější odrazy vytvářejí umělecký zážitek. Velmi zajímavá je pak dekorace v podobě jízdního kola, která dotváří uvolňující atmosféru. Originálně byl vyřešen také strop ordinace, který architekt navrhl ze dřeva. Jedná se o prostor, na který se pacienti při vyšetření nejčastěji dívají.  „Investor chtěl vytvořit zajímavý prostor, který bude přívětivý hlavně pro pacienty. Vše muselo vyhovovat hygienickým standardům, takže otlučená cihla je ošetřena speciálním nátěrem tak, aby stěna byla omyvatelná. Aby prostor fungoval i akusticky, připevnil jsme na strop dřevěný rošt,“ říká David Wittassek.

 

Klinika zosobňuje filozofii a hodnoty provozovatelů této nevšední kliniky. Útulný prostor slouží také pro semináře a workshopy pro personál i veřejnost. 

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
14 m 15 s

Jiří Řezák a David Wittassek (Qarta architektura)

Architekti Jiří Řezák a David Wittassek. Dvojice, která v roce 1996 založila společně s dalšími dvěma kolegy architektonické studio Qarta, je známá spoluprací se španělským architektem Ricardo Bofillem. Právě s ním se podílela na administrativním centru Korso Karlín. Kancelář stojí za dalšími projekty jako je Five na Smíchově či Fragment v Karlíně.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl