ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ateliér Kuba & Pilař architekti

TV Architect v regionech - Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ateliér Kuba & Pilař architekti

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect v regionech - Petr Malík, jednatel a výkonný ředitel společnosti MSI Capital

zrušit

18 m 51 s

Kuba & Pilař architekti je brněnské studio založené roku 1998 architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem. Jejich stavby vynikají minimalistickou estetikou a často pracují s pohledovým betonem. Za své realizace získali celou řadu ocenění. Jednou z posledních cen je Architekt roku 2022. Mnohé jejich stavby se zapsaly do historie českých měst. Posledním výrazným společným dílem je přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Očekávaným projektem je pak Černá kostka v Ostravě.

 

Fakulta humanitních studií UK – přestavba menzy Koleje 17. listopadu

Jedná se o přestavbu původního objektu menzy a kolejí architekta Karla Pragera v nedokončeném areálu univerzitního kampusu na břehu Vltavy. Stavba z 80. let minulého století měla sice nespornou architektonickou kvalitu odpovídající době svého vzniku, ovšem pro potřeby současnosti byla nevyhovující. „Architektonická soutěž na přestavbu byla vypsána v roce 2009. Nám se ji podařilo vyhrát a následně po zdlouhavém procesu jsme projekt po 10 letech dotáhli do zdárné realizace. Nejtěžší pro nás bylo poradit si s původní konstrukcí zvedaných stropů. Vyřízli jsme zde velký prostor pro dvoranu. Ten se stal prostorovým těžištěm, po obvodu jsou kanceláře a další místnosti. Konstrukčně to bylo velmi náročné. Doufáme, že se podaří ještě dotáhnout venkovní úpravy, momentálně jsou totiž kvůli nedokončené dostavbě areálu budovy v jakési bezprizorní poloze,“ říká Ladislav Kuba.

Čtyři domy v jednom

Soubor domů navazuje na charakter klidné rezidenční čtvrti v Brně, která je plná kvalitní předválečné funkcionalistické architektury. Kompozičně se jedná o čtyři různě velké kvádry, které vystupují nad terén ze společné podzemní podnože. „Domy jsme navrhovali na poslední volné parcele v Masarykově čtvrti, bylo pro nás důležité pracovat s okolním prostředím, proto jsme vytvořili jeden celek, který se ovšem tváří jako jednotlivé viladomy. Jak v předprostoru, tak ve vnitrobloku je množství zeleně, počítá se zde i s výsadbou vzrostlých stromů, které dotvoří přirozená zákoutí jednotlivých bytů,“ říká Tomáš Pilař.

Jihočeská vědecká knihovna

„Jedná se o dostavbu stávajícího objektu. Naším úkolem bylo navrhnout plochu volného výběru a nový vstup do knihovny. V původní budově jsme dělali jen menší úpravy. Těžištěm byla novostavba, která vytvořila centrální vstup se sklonitým schodištěm. Vznikl zde prostor pro volný výběr knih a budova se propojila se starším objektem. Budovu jsme navrhli velmi jednoduše s ohledem na okolní kompozici budov ze 70. let,“ říká Ladislav Kuba. Přístavba je navržena jako dvoupodlažní pavilon prosklený po celém obvodu a otevřený do zeleně. Fasádu tvoří předsazené vertikální skleněné copilitové lamely.

Dům na břehu řeky Dyje

Dům v proluce u řeky má tři nadzemní podlaží, jedno z nich je pak položeno do svahu. Část domu od nábřeží je zkosená a tvoří šikmou střechu navazující na střechy sousedních domů. Zbývající část domu pak pokračuje plochou střechou. Velmi zajímavé je to, že střecha je po celé své ploše zelená, a opticky tak přechází do zahrady. Do zelené plochy střechy jsou vyříznuté dva asymetrické okenní otvory dětských pokojů a obytného prostoru. Vjezd i vchod do domu jsou z nábřežní ulice. Podél domu je navrženo venkovní schodiště, po kterém se dostaneme na terasu a do zahrady. „Zelená střecha je zajímavá tím, že v průběhu ročních období se mění, to je efekt, který jsme vůbec nečekali. Místo je zajímavé ale také svými výhledy na protější historické památky,“ dodává Tomáš Pilař.

„Aktuálně připravujeme v Praze na Smíchově budovy v rámci první etapy Smíchov City – sever. V Brně chystáme bytový dům na ulici Žižkova a projekt Zbrojovka. Jedná se o území, které zůstalo dlouho opuštěné. My jsme zde vyhráli soutěž na urbanismus celého území. Zpracovali jsme dokument, který řeší napojení na okolní infrastrukturu a současně se snaží vytvářet regulaci jednotlivých bloků a území. Projekt se bude realizovat několik desítek let. V současné době se řeší první dvě zóny. Vzniknout zde má náměstí, bytové domy, administrativní budovy i mateřská školka,“ říká Tomáš Pilař.  

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
5 m 07 s

Reportáž: Slavnostní předávání cen Grand Prix Architektů 2021

Letošní ročník XXVIII. Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2021 se konal 9. listopadu v Betlémské kapli v Praze. Soutěž pořádá Obec architektů již od roku 1993. Jako ceny jsou každoročně předávány skleněné kostky různých barev dle dané kategorie. Naše kamery byly u toho, a proto vám přinášíme záznam večera a rozhovory s oceněnými.

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus
3 m 08 s

Kuba&Pilař architekti

TV Architect dostala jedinečnou příležitost, v rámci které se setkala s řadou výrazných architektů. Setkání proběhlo v jednom z nejkrásnějších českých měst plném skvostné architektury, v Brně. Zástupci jednotlivých architektonických ateliérů dostali otázky, prostřednictvím kterých bychom Vám rádi představili je, jejich realizované i chystané projekty. Setkání proběhlo v brněnské pobočce společnosti ProCeram.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Cenu Architekt roku získalo duo Kuba & Pilař

Brněnské studio Kuba & Pilař architekti získalo cenu Architekt roku 2022. Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař založili společné studio v roce 1998. Za své realizace již v minulosti získali řadu ocenění. Jejich mnohé stavby se zapsaly do historie českých měst. Posledním výrazným společným dílem je přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Cenu již počtrnácté vypsala společnost ABF, výsledky ankety byly vyhlášeny na veletrhu FOR ARCH v pražských Letňanech.

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl