ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ateliér Kuba & Pilař architekti

TV Architect v regionech - Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ateliér Kuba & Pilař architekti

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect v regionech - Petr Malík, jednatel a výkonný ředitel společnosti MSI Capital

zrušit

18 m 51 s

Kuba & Pilař architekti je brněnské studio založené roku 1998 architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem. Jejich stavby vynikají minimalistickou estetikou a často pracují s pohledovým betonem. Za své realizace získali celou řadu ocenění. Jednou z posledních cen je Architekt roku 2022. Mnohé jejich stavby se zapsaly do historie českých měst. Posledním výrazným společným dílem je přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Očekávaným projektem je pak Černá kostka v Ostravě.

 

Fakulta humanitních studií UK – přestavba menzy Koleje 17. listopadu

Jedná se o přestavbu původního objektu menzy a kolejí architekta Karla Pragera v nedokončeném areálu univerzitního kampusu na břehu Vltavy. Stavba z 80. let minulého století měla sice nespornou architektonickou kvalitu odpovídající době svého vzniku, ovšem pro potřeby současnosti byla nevyhovující. „Architektonická soutěž na přestavbu byla vypsána v roce 2009. Nám se ji podařilo vyhrát a následně po zdlouhavém procesu jsme projekt po 10 letech dotáhli do zdárné realizace. Nejtěžší pro nás bylo poradit si s původní konstrukcí zvedaných stropů. Vyřízli jsme zde velký prostor pro dvoranu. Ten se stal prostorovým těžištěm, po obvodu jsou kanceláře a další místnosti. Konstrukčně to bylo velmi náročné. Doufáme, že se podaří ještě dotáhnout venkovní úpravy, momentálně jsou totiž kvůli nedokončené dostavbě areálu budovy v jakési bezprizorní poloze,“ říká Ladislav Kuba.

Čtyři domy v jednom

Soubor domů navazuje na charakter klidné rezidenční čtvrti v Brně, která je plná kvalitní předválečné funkcionalistické architektury. Kompozičně se jedná o čtyři různě velké kvádry, které vystupují nad terén ze společné podzemní podnože. „Domy jsme navrhovali na poslední volné parcele v Masarykově čtvrti, bylo pro nás důležité pracovat s okolním prostředím, proto jsme vytvořili jeden celek, který se ovšem tváří jako jednotlivé viladomy. Jak v předprostoru, tak ve vnitrobloku je množství zeleně, počítá se zde i s výsadbou vzrostlých stromů, které dotvoří přirozená zákoutí jednotlivých bytů,“ říká Tomáš Pilař.

Jihočeská vědecká knihovna

„Jedná se o dostavbu stávajícího objektu. Naším úkolem bylo navrhnout plochu volného výběru a nový vstup do knihovny. V původní budově jsme dělali jen menší úpravy. Těžištěm byla novostavba, která vytvořila centrální vstup se sklonitým schodištěm. Vznikl zde prostor pro volný výběr knih a budova se propojila se starším objektem. Budovu jsme navrhli velmi jednoduše s ohledem na okolní kompozici budov ze 70. let,“ říká Ladislav Kuba. Přístavba je navržena jako dvoupodlažní pavilon prosklený po celém obvodu a otevřený do zeleně. Fasádu tvoří předsazené vertikální skleněné copilitové lamely.

Dům na břehu řeky Dyje

Dům v proluce u řeky má tři nadzemní podlaží, jedno z nich je pak položeno do svahu. Část domu od nábřeží je zkosená a tvoří šikmou střechu navazující na střechy sousedních domů. Zbývající část domu pak pokračuje plochou střechou. Velmi zajímavé je to, že střecha je po celé své ploše zelená, a opticky tak přechází do zahrady. Do zelené plochy střechy jsou vyříznuté dva asymetrické okenní otvory dětských pokojů a obytného prostoru. Vjezd i vchod do domu jsou z nábřežní ulice. Podél domu je navrženo venkovní schodiště, po kterém se dostaneme na terasu a do zahrady. „Zelená střecha je zajímavá tím, že v průběhu ročních období se mění, to je efekt, který jsme vůbec nečekali. Místo je zajímavé ale také svými výhledy na protější historické památky,“ dodává Tomáš Pilař.

„Aktuálně připravujeme v Praze na Smíchově budovy v rámci první etapy Smíchov City – sever. V Brně chystáme bytový dům na ulici Žižkova a projekt Zbrojovka. Jedná se o území, které zůstalo dlouho opuštěné. My jsme zde vyhráli soutěž na urbanismus celého území. Zpracovali jsme dokument, který řeší napojení na okolní infrastrukturu a současně se snaží vytvářet regulaci jednotlivých bloků a území. Projekt se bude realizovat několik desítek let. V současné době se řeší první dvě zóny. Vzniknout zde má náměstí, bytové domy, administrativní budovy i mateřská školka,“ říká Tomáš Pilař.  

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
5 m 07 s

Reportáž: Slavnostní předávání cen Grand Prix Architektů 2021

Letošní ročník XXVIII. Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2021 se konal 9. listopadu v Betlémské kapli v Praze. Soutěž pořádá Obec architektů již od roku 1993. Jako ceny jsou každoročně předávány skleněné kostky různých barev dle dané kategorie. Naše kamery byly u toho, a proto vám přinášíme záznam večera a rozhovory s oceněnými.

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus
3 m 08 s

Kuba&Pilař architekti

TV Architect dostala jedinečnou příležitost, v rámci které se setkala s řadou výrazných architektů. Setkání proběhlo v jednom z nejkrásnějších českých měst plném skvostné architektury, v Brně. Zástupci jednotlivých architektonických ateliérů dostali otázky, prostřednictvím kterých bychom Vám rádi představili je, jejich realizované i chystané projekty. Setkání proběhlo v brněnské pobočce společnosti ProCeram.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Cenu Architekt roku získalo duo Kuba & Pilař

Brněnské studio Kuba & Pilař architekti získalo cenu Architekt roku 2022. Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař založili společné studio v roce 1998. Za své realizace již v minulosti získali řadu ocenění. Jejich mnohé stavby se zapsaly do historie českých měst. Posledním výrazným společným dílem je přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Cenu již počtrnácté vypsala společnost ABF, výsledky ankety byly vyhlášeny na veletrhu FOR ARCH v pražských Letňanech.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl