ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu. Kde bydlí filmové hvězdy?

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu. Kde bydlí filmové hvězdy?

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu. Kde bydlí filmové hvězdy?
6. 7. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Stejně jako Hotel Thermal, tak i Grandhotel Pupp je jednou z budov v lázeňském městě, která je neodmyslitelně spjata s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. Jaká je ale historie místa, kde po dobu akce bydlí filmové hvězdy? Vše začalo v roce 1701, když karlovarský starosta Anton Deiml nechal v ohybu údolí říčky Teplé postavit sál se zázemím pro pořádání plesů pro urozenou lázeňskou klientelu.

Původnímu Saskému sálu se říkalo také Deimlisches Lusthaus. Sedm let po jeho dokončení nechal na sousední parcele postavit jiný karlovarský starosta Andreas Wenzel Becher konkurenční Becheres Lusthaus. Tentokrát se jednalo o Český sál. Oba sály později získali své nové majitele, byli jimi manželé Františka a Johan George Pupp a následně jejich potomci.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Na filmovém festivalu v Karlových Varech vyrostla „šestá kolonáda“

Dnes startuje již 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Letos nabídne návštěvníkům a hostům nový multifunkční prostor KVIFF.TV Park. Za návrhem projektu stojí architektonické studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Konat se zde budou nejen besedy s tvůrci, divácké soutěže, ale místo bude sloužit také jako odpočinková zóna spojená s občerstvením.

Právě Český sál se stal jádrem celého komplexu, který vznikal v letech 1892–1893. V té době zde nechali bratři Puppovi vystavět další novostavby. Nový Grandhotel Pupp byl postaven podle plánů vídeňských architektů Příhody a Němečka ve stylu vznosné francouzské neorenesance. Soubor jednotlivých budov Grandhotelu byl do dnešní podoby scelen v neobarokní palác až v roce 1907. V roce 1936 se Puppům podařilo koupit poslední nárožní dům Boží oko a ještě před začátkem 2. světové války ho architektonicky začlenit do příčného křídla Grandhotelu.

Grandhotel Pupp i většina lázeňské části města přečkaly válku bez větší újmy. Hotel se ovšem nevyhnul znárodnění. V roce 1950 se Karlovy Vary staly dějištěm festivalu, o který se předtím dělily s Mariánskými Lázněmi. Grandhotel Pupp od té doby slouží k ubytování nejvýznamnějších festivalových hostů.

Po roce 1950 se ovšem hotel přejmenoval na Grandhotel Moskva. Klientela se změnila, hotel zaplnili zotavující se dělníci, rolníci a generalita československé armády, luxusní apartmá s oblibou využívali komunističtí prominenti. Název vrátila hotelu až Sametová revoluce. Hned poté došlo k převedení na akciovou společnost, vyrovnání se s rodinou Puppů a uzavření dohody o užívání tradiční ochranné známky Grandhotel Pupp.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Základnou Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je ikonický Hotel Thermal

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je neodmyslitelně spojen s budovou Hotelu Thermal. Architektonická soutěž na tuto budovu byla vypsána v 60. letech. Vítězný návrh Věry a Vladimíra Machoninových začal vznikat v roce 1968, kdy byl položen základní kámen tohoto komplexu. Slavnostní zahájení provozu pak proběhlo o 9 let později, tedy v roce 1977. Dodnes je hotel, jehož součástí je i velký kinosál neodmyslitelně spojen s tradičním Mezinárodním filmovým festivalem.

V roce 1994 se prezidentem filmového festivalu stává český herec Jiří Bartoška a zahajuje jeho nejslavnější éru. I když byl Grandhotel Pupp vždy domovem nejvýznamnějších festivalových hostů, teprve od tohoto roku pravidelně přijíždějí skutečné hvězdy světového filmu. Chodbami hotelu za tu dobu prošly stovky herců, režisérů i dalších slavných filmařů, namátkou Renée Zellweger, Jamie Dornan, Salma Hayek, John Travolta, Miloš Forman či Robert Redford.

Grandhotel Pupp se také již několikrát dostal do hledáčku světových filmových producentů. Proběhlo zde například natáčení filmů Poslední prázdniny s Queen Latifah a Gérardem Dépardieu a bondovky Casino Royale s Danielem Craigem a Evou Green.

Hotelový komplex je po architektonické stránce velmi zdařilý, stejně tak i jeho výtvarná stránka.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl