ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti Architekti Adam Rujbr Architects
Přeskočit reklamu
x

Profil: Adam Rujbr Architects

Architektonický ateliér Adam Rujbr Architects vznikl v roce 2004 v Brně. Stojí za ním osoba Adama Rujbra, architekta, který se v mládí chtěl stát režisérem a zkušenosti s projektováním staveb získával i jako student na archeologických brigádách. V současné době má ateliér kanceláře v Praze a Brně a kromě navrhování celé škály staveb se věnují také vlastní síti tzv. Living showroomů, tedy síti obytných vzorkoven. Poslední dobou se ateliér stává specialistou na projektování šetrných zdravotnických zařízení.

číst více
 1. Pořady
 2. Články
 3. Popis
 4. Profil Adama Rujbra
 1. Architektonické studio se ve svých začátcích soustředilo na stavby z oblasti kultury (např. kulturní domy v Písku nebo Hodoníně), dnes patří Adam Rujbr Architects k těm ateliérům, které pracují na projektech budov šetrných k životnímu prostředí i uživatelům. A nejedná se jenom o stavby rodinných domů, ale také o veřejné budovy. Tu aktuálně poslední právě realizují v Olomouci, kde navrhli první nemocniční pavilon v pasivním standardu (psali jsme zde).

  Koncept Living showroom

  Problémy s bydlením dovedly před pár lety Adama Rujbra k nápadu realizovat v nevyužívaných prostorách různých činžovních domů tzv. Living showroomy, tedy vlastně obytné vzorkovny. První projekt vznikl v Brně, další v Praze a další je na spadnutí. Otevřít by se měl začátkem roku 2018 zase v Brně.  Myšlenka pronajímat vzorový byt se zatím zdá být docela nosná, protože architekt tyto pokoje nabízí k užití přes různé internetové rezervační systémy.

  „Popravdě, myslel jsem si, že touto dobou budeme mít otevřených už takových tři sta showroomů,“ říká v rozhovoru pro TV Architect s úsměvem Rujbr a dodává, že projekty jsou z realizačního hlediska docela náročné. Musejí se vypořádat s malým prostorem, často chybí technická místnost, a tak je z velkolepých plánů zatím spíš jen nerealizovaný sen, protože běžných projektů, kterými se architekti ateliéru Adam Rujbr Architects zabývají, je dnes už tolik, že je téměř vyčerpaná jeho kapacita.

  Udržitelné stavitelství

  Adam Rujbr je velmi aktivním členem České rady pro šetrné budovy. Přednáší, vystupuje na konferencích a snaží se obecně působit jako ambasador šetrného bydlení směrem k veřejnosti. „Vytápění domů v zimních obdobích se čtyřiceti procenty podílí na zvyšování emisí CO2. My jako architekti a vlastně všichni, kdo se podílíme na stavění domů, máme šanci ty emise snížit tím, že budeme domy dělat šetrnější. Čtyřicet procent je obrovské číslo a ve fázi návrhu se to dá ovlivnit nejvíc, a proto my jako architekti máme ještě větší zodpovědnost než třeba stavitelé, protože ti už to dělají podle našeho návrhu,“ vysvětlil pro TV Architect, proč považuje současný příklon k šetrnému bydlení za správnou cestu.

  Členem rady se stal v roce 2016, nicméně už od počátku existence ateliéru se Adam Rujbr Architects snaží projektovat pasivní a nízkoenergetické domy. Tyto principy uplatnili i při navrhování oceňovaného domu v Březinách ve Žďárských vrších. Nejenomže tamější rodinný dům zapadá do okolí koncepčně – svým vzhledem, ale navíc jde o stavbu v pasivním standardu, která získala ocenění Pasivní dům 2016.

  Web
  Facebook
  Twitter
  Instagram

 2. Adam Rujbr

  Autorizovaný architekt, promoval v roce 1998 na Vysokém učení technickém v Brně. Po absolutoriu získal zkušenosti z prostředí velkých investičních projektů doma, ale zejména v zahraničí jako architekt ve společnostech. Roku 2001 spoluzakládal obecně prospěšnou společnost Archall a od roku 2004 vede vlastní studio Adam Rujbr Architects. Adam Rujbr Architects s.r.o. je tým sedmi architektů a inženýrů s působností po celé ČR.Specializací ateliéru jsou rezidenční projekty, zejména soukromé vily. Dále rekonstrukce kulturních domů a divadel. V poslední době se specializace rozšířila o projekty nemocnic a depozitářů. Realizace ateliéru Adam Rujbr Architects jsou publikovány jak v českých, tak zahraničních publikacích, např. 1000x europian architecture od švýcarského nakladatelství Braun. Profesní zájem o konverze, rekonstrukce a šetrnou architekturu Adam Rujbr projevuje i jako investor. V roce 2006 objevil zapomenutý a zpustlý areál bývalé pohraniční roty v České Kanadě, kterému vdechl nový život. Je autorem konceptu Living showroom, sítě obytných vzorkoven budovaných na místech do té doby nevyužitých prostor v centrech měst. Adam Rujbr Architects je od roku 2016 členem České rady pro šetrné budovy.


Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl