Odebírat novinky
Úvod Inovace a technologie Rozhovor: Fakultní nemocnice v Olomouci otevřela novou Hemato-onkologickou kliniku od architekta Adama Rujbra

Rozhovor: Fakultní nemocnice v Olomouci otevřela novou Hemato-onkologickou kliniku od architekta Adama Rujbra

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Olomoucká nemocnice staví podle projektu Adama Rujbra pavilon v pasivním energetickém standardu, první u nás

zrušit

9 m 12 s

Adam Rujbr, architekt a autor projektu nového ambulantního pavilonu Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Samotná stavba trvala zhruba rok a čtvrt. Výsledkem je zářivě bílá pasivní čtyřposchoďová budova plná světla. Právě vzdušný prostor má navodit příjemný pocit, aby byl pobyt pro pacienty v nemocnici co nejméně skličující. Zdravá architektura má podle Rujbra velký potenciál. „V architektuře zdravotnických staveb vidím smysl a myslím, že máme šanci jako architekti tento obor posunout dál,“ říká architekt.

Místo, kde se pacient bude cítit dobře. To byl hlavní záměr architekta Adama Rujbra při práci na novém pavilonu pro Fakultní nemocnici Olomouc. Pavilon disponuje vším, co by měla pasivní budova mít. Je zde například použito řízené větrání vzduchotechniky s rekuperací, využití odpadního tepla ze vzduchotechniky a nechybí ani zelená střecha, která pomáhá zadržovat vodu.

„Ta budova je také napojena na systém potrubní pošty, takže i logistika v rámci areálu je tím nějakým způsobem udělána příjemněji a efektivněji. Ti pacienti, kteří tam jsou, tak dostávají cytostatika míchaná přímo na míru a nemusí si pro ně chodit do lékárny. Místo toho je ta lékárna rovnou pošle potrubní poštou,“ popisuje architekt Adam Rujbr.

Léčivá architektura v praxi

V čem spočívá efekt léčivé architektury? V tom, že se v budově cítíte dobře. Pokud se nemocný cítí uvolněně, probíhá zotavení lépe.

„Hodně jsme pracovali se světlem. Orientaci budovy jsme změnili a otočili ji tou širší stranou k jihu. Takže jsme získali maximum slunečního svitu po dobu ordinační doby. Díky velkému prosklení vzniká velmi pozitivní pocit z toho světla, navíc je tam pohled do parku. I všechny čekárny mají okna a hodně přirozeného světla,“ vysvětluje architekt.

Pro Fakultní nemocnici Olomouc je to již druhá realizace z pera ateliéru Adama Rujbra. O jeho kvalitách může svědčit i fakt, že právě jeho realizace budovy II. interní kliniky-gastroenterologické a geriatrické se dočkala prestižního ocenění a dostala se dokonce do finále 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe.

Podívejte se také:

Depozitář Východočeského muzea v Pardubicích od Adama Rujbra je již v provozu

TV Architect představuje: Adam Rujbr Architects

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl