ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus V Ostrově u Macochy vzniká dětská léčebna se speleoterapií od studia Adam Rujbr Architects

V Ostrově u Macochy vzniká dětská léčebna se speleoterapií od studia Adam Rujbr Architects

V Ostrově u Macochy vzniká dětská léčebna se speleoterapií od studia Adam Rujbr Architects
16. 12. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Moderní komplex několika budov na okraji Ostrova u Macochy na Blanensku nahradí téměř po 40 letech původní objekt, který byl v nevyhovujícím stavu. Stavbu čeká ještě závěrečná montáž a instalace vybavení. První pacienty přivítá zařízení v březnu. Léčebna v Moravském krasu využívá příznivé klima Císařské jeskyně, kde se léčí pacienti ve věku od 4 do 18 let s astmatem, alergiemi, záněty dýchacích cest a atopickým ekzémem. Autorem stavby je studio Adam Rujbr Architects.

Dětská léčebna v Ostrově u Macochy je jediným pracovištěm v celé České republice, které využívá pro speleoterapii krasovou jeskyni. „Do léčebny jezdí na pobyty děti, které trpí astmatem a dýchacími potížemi. Většinu času tráví právě v Císařské jeskyni, prostředí má totiž dobré léčebné účinky,“ říká architekt Adam Rujbr.

Tvar budovy je inspirován archetypem domku z dětské kresby rozděleným do pěti funkčně odlišných částí. Jedná se o dvoupodlažní budovu bílé barvy, část objektu je zapuštěná pod terénem. Díky svažitosti terénu je objekt přístupný v obou podlažích. „Léčebna slouží i jako škola a počítá se s tím, že bude využívána i veřejností. Snažili jsme se zde vytvořit komunitní prostředí,“ říká Adam Rujbr.

Díky novému objektu se zvýší kapacita léčebny. Ubytování nabídne až 78 osobám, a to dětem a jejich doprovodu. V objektu najdou pacienti také bazén, saunu, tělocvičnu i jídelnu. Zdravotnická část zahrnuje ambulance, vyšetřovnu, provozní prostory, ale také šatny pro speleoterapii, sušárnu spacáků, zázemí pro zaměstnance, skladovací a technické prostory, venkovní sportoviště, arboretum a parkoviště. 

Architektonicky zajímavá stavba skvěle zapadá do CHKO Moravský kras. Využívá obnovitelných zdrojů energie a má nízké provozní náklady. V minulosti byla  vybrána odborníky z OECD a Evropské komise mezi tři nejlépe zadané veřejné zakázky roku 2021 v kategorii Udržitelná veřejná zakázka soutěže PROCURA+.

Více se o stavbě léčebny v Moravské krasu dozvíte v našem rozhovoru s architektem Adamem Rujbrem:

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
7 m 41 s

Radnice a kulturní centrum v Brně a nové zdravotnické budovy od architekta Adama Rujbra

Společnost Adam Rujbr Architects s.r.o. byla založena v lednu 2004. V čele kanceláře stojí architekt Adam Rujbr. Studio působí v České republice, má ale zkušenosti i ze zahraničí. Hlavními činnostmi společnosti jsou architektura, projekce a inženýrská činnost. Studio se zabývá především moderními stavbami, které jsou šetrné k životnímu prostředí. O tom svědčí jak jejich projekty, tak členství v Radě pro šetrné budovy. Již dlouhou dobu se také kancelář zabývá plánováním zdravotnických budov, mezi ně patří i zajímavý projekt s názvem Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy či další část olomoucké nemocnice. 

Mohlo by vás zajímat

Inovace a technologie
12 m 48 s

Adam Rujbr proměnil staré ruiny na penzion souznící s jihočeskou přírodou

Rodinný penzion Blanko se nachází v krásném prostředí jižních Čech na hranicích s Rakouskem. Původně se jednalo o pozůstatky dvou objektů bývalé roty pohraniční stráže. Starých ruin se ale ujal architekt Adam Rujbr, který zde vystavěl penzion souznící s místní přírodou.

Mohlo by vás zajímat

Architekti
4 m 44 s

Adam Rujbr Architects

Architektonický ateliér Adam Rujbr Architects vznikl v roce 2004 v Brně. Stojí za ním osoba Adama Rujbra, architekta, který se v mládí chtěl stát režisérem a zkušenosti s projektováním staveb získával i jako student na archeologických brigádách. V současné době má ateliér kanceláře v Praze a Brně a kromě navrhování celé škály staveb se věnují také vlastní síti tzv. Living showroomů, tedy síti obytných vzorkoven. Poslední dobou se ateliér stává specialistou na projektování šetrných zdravotnických zařízení.

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus

Energeticky úsporná klinika od Adam Rujbr Architects

Nejmodernější budova Fakultní nemocnice v Olomouci se dočkala slavnostního otevření. Stalo se tak v úterý 4. září 2018. Stavba, která je největší budovou nemocničního areálu za posledních deset let, je navíc jediným objektem svého druhu v České republice splňujícím standardy pasivní budovy. Klinika dostala označení Y a bude sloužit pacientům a pracovníkům II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu