ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Z pera architektů: historie původního činžáku skrývá rodinnou deportaci do Terezína

Z pera architektů: historie původního činžáku skrývá rodinnou deportaci do Terezína

Z pera architektů: historie původního činžáku skrývá rodinnou deportaci do Terezína
25. 7. 2020 / Autor: Romana Landová. Architekti začínali u Olgoj Chorchoj. Foto: ABTSMOLEN, viz. vila Břevnov

Architekti Štěpán Abt a Ďuro Smoleň začínali v atelieru Olgoj Chorchoj. V současnosti vlastní kancelář ABTSMOLEN, která stojí za projekty BD Šmeralova, rodinném domě Nad Šárkou či novostavbě v Jílové u Prahy. Právě o těch bude dnešní článek. K dalším projektům se ještě vrátíme.

Za projektem BD Šmeralova na pražské Letné stojí silný rodinný příběh. Původní činžák, konstrukcí i vzhledem poplatný době vzniku na počátku 20. století, zakoupil ve 30. letech advokát a hokejový reprezentant Karel Hartmann. Jeho všestrannost se projevila i ve smělém návrhu přeměny domu. Byla přistavěna 2 podlaží a masivní arkýř na uliční fasádě, jejíž dekorativní prvky byly silně abstrahovány do současné puristické podoby. Pro nové zásahy byly použity dobové stavební technologie – železobeton a ocel, lité teraco apod.  Na dvorním hospodářském objektu bylo dostavěno patro, kam Hartman umístil knihovnu několika tisíců svazků bibliofilií, které dostal jako odměnu za své služby advokáta. Svoji vizi propojení knihovny a vlastního bytu s velkorysým arkýřem pomocí lávky nad dvorem už zůstala nenaplněna, když byla celá rodina deportována do Terezína.

Následná desetiletí i nešťastné spoluvlastnictví s městskou částí po porevolučních restitucích vedly k postupné devastaci domu ve všech jeho částech. Vytrvalostí a osobním zanícením nakonec před pár lety Hartmannovi potomci dosáhli dohody s městskou částí a stejné zaujetí věnovali samotné obnově domu. S jediným cílem - vzdát hold svému předkovi, jehož neměli možnost nikdy osobně potkat.

Vícegenerační dům

Rodinný dům Nad Šárkou je projektem rekonstrukce střední části bloku - tzv. trojdomí - podle návrhu architekta Koláře z roku 1928 v lokalitě pražské Hanspaulky.  Zadáním byla přeměna na vícegenerační rodinný dům při zachování co největšího množství původních prvků, co největší propojení obytných místností se zahradou a celkové prosvětlení interiéru. Nad polozapuštěným servisním suterénem tak vznikl otevřený obytný prostor, ložnice v patře a v podkroví atelier.

Otvory na zahradní fasádě, střešní vikýř i schody do zahrady jsou navrženy s ohledem na osovou kompozici celého trojdomí při zachování logické návaznosti na změny v dispozicích jednotlivých podlaží. Okna jsou v původních polohách, pouze prodloužena o odbourané parapety. Zvětšení okna z kuchyně do ulice koresponduje s umístěním výkladce původního obchodu v těchto místech. Podélný tvar střešního vikýře navazuje na řešení sousedních domů.

Zachovává typologii

Stávající chalupa rozšířená o novostavbu se nachází v Jílové u Prahy. Navržený jednopodlažní dům zachovává tradiční půdorysnou i hmotovou typologii venkovských staveb. Šířkou přímo navazuje na původní chalupu a podélná dispozice doplňuje společný dvůr s krytým jižním zápražím. Jednoduchá konstrukce pultové střechy uložená na delších obvodových stěnách tvoří hmotu typických „hospodářských“ stavení.

Severní pevná stěna tvoří přirozená záda s nejnutnějšími otvory a vstupem. Jižní je oproti tomu plně prosklená ke krytému zápraží, na které je možné vstoupit ve všech částech. Obytné místnosti u štítových stěn jsou přístupné ze středního obslužného traktu, nad nímž je ve vikýři ještě umístěna ložnice se zázemím. Všechny místnosti jsou přirozeně osvětleny a větrány.

Autor fotogalerie: ABTSMOLEN

Psali jsme také:

Hotel Praha: Jedinečný příběh jedné pražské stavby

Sacre Coeur: Historie pařížské baziliky

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl