ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Historické budovy Sacre Coeur: Historie pařížské baziliky

Sacre Coeur: Historie pařížské baziliky

Sacre Coeur: Historie pařížské baziliky
15. 6. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. K bazilice lze dojít pěšky či dojet lanovkou. Foto: Pixabay.com

Mohutná sněhobílá bazilika Sacré-Coeur (chrám Nejsvětějšího srdce) vznikla jako reakce na prohranou prusko-francouzskou válku. Základní kámen chrámu v byzantsko-románském slohu byl položen před 145 lety, 16. července 1875. Na dokončení si musel počkat do roku 1914.

Impulzem ke zrodu Sacré-Coeur byl neslavný konec prusko-francouzského konfliktu, po němž následoval pochod pruských vojsk Paříží. Projekt chrámu, který měl symbolizovat myšlenkové vzepětí, národní jednotu a návrat k duchovním hodnotám, utužila ještě Pařížská komuna, revoluce, která v roce 1871 ovládla na dva měsíce hlavní město. Nástupce zabitého pařížského arcibiskupa pak vybral pro nový svatostánek strategické místo. Aby se předešlo potížím s výkupem půdy, byla stavba vyhlášena za věc národního zájmu.

Peníze od státu i věřících

Vítězem soutěže z roku 1874 se stal francouzský architekt Paul Abadie, který se ve svých plánech inspiroval hned několika stavbami: chrámem St. Front v Périgueux, chrámem Notre-Dame du Port v Clermont-Ferrandu, chrámem svatého Marka v italských Benátkách i bazilikou Hagia Sofia v tureckém Istanbulu. Práce na základech komplikoval starý lom, ke zpevnění podloží bylo nutné vybudovat přes 80 šachet, které se vyplnily betonem.

Stavba měla zpočátku finanční podporu státu. Po vyčerpání peněz se na chrám museli skládat věřící z celé Francie. Záležitost se vlekla i díky odporu republikánů, kteří ji v parlamentu bojkotovali. Bazilika Sacré-Coeur byla dokončena těsně před první světovou válkou v roce 1914, vysvěcena byla ale až po jejím skončení. Abadie se finálních prací nedožil. Na projektu se vystřídalo dalších šest architektů a každý ho trochu pozměnil. Chrám byl vysvěcen 16. října 1919 rukou pařížského arcibiskupa Adolpha Mette´a za přítomnosti kardinála Antonia Vica, prefekta Kongregace pro posvátné rity.

Druhý nejvyšší bod Paříže

Sacré-Coeur je architektonickým mixem hlavně byzantského a románského stylu. Na stavbu chrámu byl použit travertin, druh vápence, který v dešti či vlhku vylučuje uhličitan vápenatý, takže stavba zůstává bělostná navzdory času i znečištění ovzduší. Bazilika je v interiéru 85 metrů dlouhá, 35 metrů široká a nejvyšší bod kupole dosahuje 84 metrů. Vzhledem k tomu, že Sacré-Coeur stojí na kopci sto metrů nad úrovní Seiny, je její vrcholek druhým nejvyšším bodem v Paříži po Eiffelově věži.

Vstupní portál zdobí dvě jezdecké sochy postav, které nerozlučně patří k francouzské historii - Jany z Arku a Ludvíka IX. zvaného Svatý. Obdélníková chrámová loď je obklopena několika kaplemi. Zvonice pak skrývá největší zvon ve Francii (pod názvem Savoyarde) a jeden z nejmohutnějších na světě. Je tři metry vysoký, váží téměř 19 tun a jeho srdce má hmotnost 850 kilogramů. Dominantou interiéru Sacré-Coeur je také velká mozaika nad apsidou a vzácné varhany. K bazilice lze vyjet lanovkou nebo vyjít po schodech.

Zdroj fotogalerie: Pixabay.com

Psali jsme také:

Červený domek básníka Petra Bezruče v Kostelci na Hané je zrekonstruovaný a otevřený veřejnosti

Na Staroměstské náměstí v Praze se vrací Mariánský sloup. Znáte jeho historii?

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl