ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... ABTSMOLEN (Štěpán Abt a Ďuro Smoleň)

TV Architect představuje - ABTSMOLEN (Štěpán Abt a Ďuro Smoleň)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Projekt Port7 od studia DAM architekti (Jiří Havrda)

zrušit

17 m 16 s

Architektonické studio ABTSMOLEN tvoří dvojice architektů Štěpán Abt a Ďuro Smoleň. Oba začínali ve studiu OlgojChorchoj, teď už několik let vedou svůj vlastní ateliér. Mladá dvojice vytváří domy a výrobní haly. Jak sami říkají, přijít za nimi může klient s čímkoliv. V zakázkách hledají spíše vztah ke klientovi, na kterém pak stojí většina práce.

Vila - Praha 6

„Je to čerstvě postavený dům, který bude zarůstat zahradou. Zakázka byla zajímavá v tom, že jde o velkou vilu v prominentní čtvrti a klient chtěl hlavně knihovnu s výhledem na Říp, ale vůbec ho nezajímala garáž,“ vypráví Ďuro Smoleň.

Projekt vily vznikal původně jako rekonstrukce stávajícího domu na parcele. Po několikaměsíční práci byl projekt rekonstrukce zastaven. Klientem bylo rozhodnuto dům zbourat a započít práce na novostavbě.

„Bylo těžké smířit se s tím, že poměrně hezký dům jsme museli zbourat a postavit tady něco co má podobnou hodnotu,“ dodává Smoleň.

Vznikla tak vila inspirovaná tradicí funkcionalistických domů. Objekt má hlazenou přírodní vápennou omítku, měděná oplechovaná střešní okna a výrazné kamenné prvky z božanovského pískovce.

Vila Poděbrady

„Je to náš rodinný dům, který postavil můj prapra dědeček. Jedná se o původní opukovou stodolu, která byla součástí vedlejšího hospodářského statku. Dědeček studoval na pražské technice s architektem Josefem Fantou. Poprosil ho, aby mu objekt pomohl předělat na rodinný dům. My jsme poté dům stavebně vrátili do původní podoby,“ říká Štěpán Abt.

Bytový dům - Dolní Břežany

„Jedná se o bytovku pro mladé vědce, takže je to spíše internát nebo kolej,“ říká Smoleň.

Je to jednoduchý třípodlažní objekt ve tvaru kvádru, který je na trojúhelníkovém pozemku. Umístěn je na úplném okraji parcely, a tak vznikla relativně velká zahrada mezi původní stodolou a nově navrženou stavbou. Všechny byty jsou přístupné z obytných pavlačí nebo předzahrádek. Ve třetím nadzemním podlaží je pak obytná pavlač rozšířená a vytváří prostornou terasu. V bytech na tomto podlaží jsou díky převýšenému stropu navržena patra na spaní nad obytným prostorem.

„Zajímalo nás nejen to, jak mají být byty velké, ale hlavně společenská složka bydlení, aby odpovídala studentskému společenskému životu. Proto má bytovka pavlače a spoustu míst pro setkávání, takový koncept funguje už dávno v zahraničí,“ říká Smoleň.

Technologické centrum SAF – Kamenice

Kamenický Strojmetal se zabývá výrobou především v oblasti automotive průmyslu. Cílem bylo vytvoření technologického centra pro vývoj a diagnostiku vlastních výrobků.

Projekt řeší nelehký úkol umístění technologického centra do objektu kulturní památky. Samotné technické centrum je nenápadně posazeno pod úroveň památky. Architekti s tím počítali, a tak navrhli řešení, kdy je větší část centra skryta pod zemí za kamennou hradbou a na terase před zámkem je už situován pouze lapidární skleník. Nakonec tak vznikla novostavba inspirovaná technickými objekty podobně starých zámeckých areálů. Část, která je náročná na hluk či nevyžaduje přístup denního světla, je umístěna pod zemí, v přirozené terase hradby, zatímco čisté laboratoře a přidružené prostory se nacházejí v nadzemní, prosklené části stavby. Skleník pouze přirozeně doplňuje prostor terasy na hradbách, kde vzniká intimní zahrada pro uživatele obou budov.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu