ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Architektonická kancelář ov-a

TV Architect představuje - Architektonická kancelář ov-a

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Jan Jerie, ředitel společnosti Crescon

zrušit

14 m 02 s

Štěpán Valouch a Jiří Opočenský se poznali na ČVUT a spolupráci navázali mimo školu. „Jedni známí mi řekli, že chtějí postavit na zahradě knihovnu. Tak jsem ji navrhl a další známí zase chtěli postavit rodinný dům. Neměl jsem ostych, řekl jsem si, že to zkusím. Pak už jsem to nestíhal, a tak jsem přizval Jiřího ke spolupráci,“ vzpomíná architekt Valouch. Pražskou architektonickou kancelář OV-A založili v roce 2007, tedy těsně před krizí, která přišla o rok později. Podle Opočenského proto mohli konkurovat starším kolegům, kteří již architektonické kanceláře měli zavedené. V roce 2010 pak byla založena společnost o-v architekti s.r.o., kde momentálně pracuje 9 architektů.

Unikátní urbanismus

Mezi zrealizované projekty architektonické kanceláře ov-a patří horské bydlení Svatý Vavřinec. „Je to jeden z větších projektů, kterému jsme se nepřetržitě věnovali někdy od roku 2012 až do roku 2018. Jedná se o alpský model, který se začal objevovat na českých horách. Myšlenka klienta od začátku spočívala v tom, že chce nastavit vyšší standart domu i interiéru a dát mu horskou kvalitu. V domě je wellness, supermarket, obchodní jednotky, vinárna a další menší provozy,“ přibližuje Opočenský.

Dalším projektem je nové sídlo sklenářské společnosti Lasvit v Novém Boru. „V roce 2014 se nám povedlo vyhrát vyzvanou soutěž. Nový Bor je zajímavý tím, že tam v roce 1790 vznikl unikátní urbanismus. Dalo by se říct, že se jednalo o barokní zahradní město. Přišli jsme s konceptem, že Lasvit má dokoupit další domy v bloku. Prázdné parcely jsme zastavěli novými domy,“ přibližuje Valouch. Lasvit tak v centru Nového Boru za spolupráce ov-a zrekonstruoval dvě původní barokní roubenky a k tomu nechal postavit „skleněný“ dům připomínající střešní tašky. Nezvyklá budova má v noci zářit a symbolizovat obnovu sklářství v regionu. Podobnou historickou stopu mají i projekty Bedřicha Engla na VŠCHT, kde ov-a pracuje na dvou krystalických skleněných lávkách, které spojují budovu A s budovou B.

Revitalizace náměstí

Momentálně ov-a pracuje na rekonstrukci kulturního a administrativního centra v Neratovicích. Cílem návrhu je změnit tvář socialistického centra na současnou otevřenou radnici a kulturní prostor splňující dnešní požadavky, propojit dům v parteru s okolím a zároveň propojit jednotlivé kulturní provozy uvnitř domu. Architekti se zároveň snaží přiblížit dům náměstí a změnit parter před domem, podpořit kvality původní architektury a v maximální možné míře zachovat původní výtvarně ucelené interiéry.

Dalším rozpracovaným projektem je úprava Tachovského náměstí na Žižkově, kde je potřeba upravit vstup do tunelu a vrátit náměstí důstojnost a přehlednost. V Liberci se zase ov-a snaží o revitalizaci Tržního náměstí, kde vznikne velká travnatá plocha s malými ostrůvky stromů. Lavičky nahradí tři betonové stupně, které vytvoří dojem arény a park bude propojen s protilehlým městským bazénem. Současná autobusová zastávka se přesune o pár metrů dál a auta se odkloní na Novou Pastýřskou, která se nezačne budovat dřív než v roce 2022. Z toho důvodu zatím není jasné, kdy se náměstí přemění.

Ocenění

Za dobu fungování ov-a získala několik ocenění včetně prvního místa ve vyzvané soutěži Rekonstrukce kulturního a administrativního centra v Neratovicích v roce 2018. ov-a získala čestné uznání Grand Prix Architektů 2017 za Rodinný dům u Železného Brodu králové a CEMEX Building Award 2016, kde obdržela zvláštní cenu v kategorii Social Value a 3. místo v kategorii Collective Space za Spolkový dům Slavonice. V roce 2019 ov-a postoupila do 2. kola vyzvané soutěže Nového centra Žižkova a do 2. kola vyzvané soutěže Administrativní budovy pro 1000 zaměstnanců ČSOB Pardubice.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu