ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Architektonická kancelář ov-a

TV Architect představuje - Architektonická kancelář ov-a

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Crescon (Jan Jerie)

zrušit

14 m 02 s

Štěpán Valouch a Jiří Opočenský se poznali na ČVUT a spolupráci navázali mimo školu. „Jedni známí mi řekli, že chtějí postavit na zahradě knihovnu. Tak jsem ji navrhl a další známí zase chtěli postavit rodinný dům. Neměl jsem ostych, řekl jsem si, že to zkusím. Pak už jsem to nestíhal, a tak jsem přizval Jiřího ke spolupráci,“ vzpomíná architekt Valouch. Pražskou architektonickou kancelář OV-A založili v roce 2007, tedy těsně před krizí, která přišla o rok později. Podle Opočenského proto mohli konkurovat starším kolegům, kteří již architektonické kanceláře měli zavedené. V roce 2010 pak byla založena společnost o-v architekti s.r.o., kde momentálně pracuje 9 architektů.

Unikátní urbanismus

Mezi zrealizované projekty architektonické kanceláře ov-a patří horské bydlení Svatý Vavřinec. „Je to jeden z větších projektů, kterému jsme se nepřetržitě věnovali někdy od roku 2012 až do roku 2018. Jedná se o alpský model, který se začal objevovat na českých horách. Myšlenka klienta od začátku spočívala v tom, že chce nastavit vyšší standart domu i interiéru a dát mu horskou kvalitu. V domě je wellness, supermarket, obchodní jednotky, vinárna a další menší provozy,“ přibližuje Opočenský.

Dalším projektem je nové sídlo sklenářské společnosti Lasvit v Novém Boru. „V roce 2014 se nám povedlo vyhrát vyzvanou soutěž. Nový Bor je zajímavý tím, že tam v roce 1790 vznikl unikátní urbanismus. Dalo by se říct, že se jednalo o barokní zahradní město. Přišli jsme s konceptem, že Lasvit má dokoupit další domy v bloku. Prázdné parcely jsme zastavěli novými domy,“ přibližuje Valouch. Lasvit tak v centru Nového Boru za spolupráce ov-a zrekonstruoval dvě původní barokní roubenky a k tomu nechal postavit „skleněný“ dům připomínající střešní tašky. Nezvyklá budova má v noci zářit a symbolizovat obnovu sklářství v regionu. Podobnou historickou stopu mají i projekty Bedřicha Engla na VŠCHT, kde ov-a pracuje na dvou krystalických skleněných lávkách, které spojují budovu A s budovou B.

Revitalizace náměstí

Momentálně ov-a pracuje na rekonstrukci kulturního a administrativního centra v Neratovicích. Cílem návrhu je změnit tvář socialistického centra na současnou otevřenou radnici a kulturní prostor splňující dnešní požadavky, propojit dům v parteru s okolím a zároveň propojit jednotlivé kulturní provozy uvnitř domu. Architekti se zároveň snaží přiblížit dům náměstí a změnit parter před domem, podpořit kvality původní architektury a v maximální možné míře zachovat původní výtvarně ucelené interiéry.

Dalším rozpracovaným projektem je úprava Tachovského náměstí na Žižkově, kde je potřeba upravit vstup do tunelu a vrátit náměstí důstojnost a přehlednost. V Liberci se zase ov-a snaží o revitalizaci Tržního náměstí, kde vznikne velká travnatá plocha s malými ostrůvky stromů. Lavičky nahradí tři betonové stupně, které vytvoří dojem arény a park bude propojen s protilehlým městským bazénem. Současná autobusová zastávka se přesune o pár metrů dál a auta se odkloní na Novou Pastýřskou, která se nezačne budovat dřív než v roce 2022. Z toho důvodu zatím není jasné, kdy se náměstí přemění.

Ocenění

Za dobu fungování ov-a získala několik ocenění včetně prvního místa ve vyzvané soutěži Rekonstrukce kulturního a administrativního centra v Neratovicích v roce 2018. ov-a získala čestné uznání Grand Prix Architektů 2017 za Rodinný dům u Železného Brodu králové a CEMEX Building Award 2016, kde obdržela zvláštní cenu v kategorii Social Value a 3. místo v kategorii Collective Space za Spolkový dům Slavonice. V roce 2019 ov-a postoupila do 2. kola vyzvané soutěže Nového centra Žižkova a do 2. kola vyzvané soutěže Administrativní budovy pro 1000 zaměstnanců ČSOB Pardubice.

Doporučené pořady

U jednoho stolu
Nový díl

U jednoho stolu

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl