ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus První velký bytový dům ze dřeva vyroste v pražských Radlicích

První velký bytový dům ze dřeva vyroste v pražských Radlicích

První velký bytový dům ze dřeva vyroste v pražských Radlicích
22. 10. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Stavbu bytového domu ze dřeva, kde bude až 80 bytů plánuje společnost Skanska. Cílem je výrazné snížení uhlíkové stopy. Developer chce zároveň stavbou tohoto domu ukázat na možnosti rychlejší výstavby. Projekt ponese název Radlický Dřevák.

Bytové domy ze dřeva zažívají aktuálně boom především v zahraničí, u nás je tato výstavba zatím v začátcích. Projekt Dřevák by měl být proto doposud největší svého druhu v České republice. Vyrůst má na brownfieldu v ulici Radlická v Praze 5. Autorem architektonického návrhu je přední český ateliér Jakub Cígler Architekti.

Radlický Dřevák bude součástí velkého bytového projektu. Kromě dřevostavby s 80 byty budou součástí komplexu i další dvě budovy z konvenčního materiálu. Čtyřpodlažní dřevostavba bude z dřevěných CLT desek ve všech nadzemních podlažích a vystavěná na železobetonové monolitické podnoži.

„V rámci jednoho projektu máme jedinečnou příležitost porovnat dvě různé stavební technologie, a to nejen z hlediska rychlosti výstavby a managementu stavby, ale především redukce uhlíkové stopy. Předpokládáme, že si tu ověříme, že dřevo do budoucna může nahradit výraznou část konvenčních materiálů, které více zatěžují životní prostředí,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel rezidenčního developera Skanska.

Cílem pilotního projektu je ukázat na dobré výhody nového materiálu v rezidenční výstavbě. Projekt by měl být první vlaštovkou budoucí bytové výstavby ze dřeva u nás. Projekt má ukázat také potenciál pro budoucí využití dřeva s cílem urychlení výstavby a redukce uhlíkové stopy.

Společnost Skanska se vydala cestou inovací v materiálech a technologiích se zapojením dřeva především kvůli tomu, že chce jít vzorem v udržitelné výstavbě. Už teď uvažuje i o stavbě další, komerční budovy. Stavby by měly vést k uhlíkové neutralitě, které chce Skanska dosáhnout do roku 2045.

"Stavebnictví je zodpovědné za 40 % celosvětových emisí uhlíku souvisejících s energetikou, naopak dřevo v sobě oxid uhličitý ukládá po celou dobu své životnosti a může tak do budoucna oboru ulevit při snižování objemu emisí. Efektivnější je i z pohledu cirkulární ekonomiky. Dřevěný dům z masivního dřeva disponuje velmi dlouhou životností, na jejímž konci může být udržitelněji zdemolován a zrecyklován. Přitom stavební suť v České republice dnes tvoří zhruba 45 % celkové produkce odpadu a ročně se recykluje asi jen 15 %,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel rezidenčního developera Skanska.

Radlický Dřevák je navržen podle přísných požadavků enviromentální certifikace BREEAM a zároveň cílí na mimořádně nízkou energetickou náročnost v nejvyšší kategorii PENB – A. Součástí zateplené obálky budovy budou izolační trojskla. Instalován zde bude také systém pro hospodaření s recyklovanou vodou. Teplo z šedé vody bude navíc využito pro předehřev teplé užitkové vody, kde má ve spojení s fototermickými panely dojít ke snížení spotřeby zemního plynu pro předehřev TUV až o polovinu.

„Použití dřevěné konstrukce namísto betonu nebo ocele je jedním z mnoha nástrojů, jak nalézt udržitelnější řešení. Odpovědný výběr konstrukčního materiálu není ale zdaleka to jediné, co by měl dnes projekt obsahovat. Musíme hledat cesty, jak snížit spotřebu energie v budově a rovněž hospodaření s vodou uvnitř i mimo budovu je zásada, na kterou dnešní projekt musí hledat úspornější odpověď. Přičemž všechna tato hlediska přispívají jednak k ekologičtějšímu a energeticky šetrnějšímu výsledku. Přispívají ale paralelně i k ekonomičtějšímu výsledku,“ uvedl Jakub Cigler, zakladatel studia Jakub Cigler Architekti.

Výstavba projektu by mohla začít už v roce 2024 a bude synonymem nízké energetické náročnosti, moderního bydlení a zdravého stavění.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Evropa má nové lídry ve snižování uhlíkové stopy

Byl zveřejněn seznam nejudržitelnějších evropských firem „Europe's Climate Leaders 2022“.  Anketu uspořádal deník Financial Times ve spolupráci se společností Statista. Hodnotila se především redukce uhlíkové stopy v období 2015 – 2020. Ze 4 tisíc hodnocených společností prošla jen desetina. Ve výběru se umístila i stavební a developerská společnost Skanska, jejímž cílem je snížit vlastní emise mezi lety 2015 a 2030 až o 70 %, a to především efektivnějším využitím materiálů a energie.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Hospodaření s šedou vodou v praxi. Nízká náročnost, vysoká efektivita a minimální provozní náklady!

Dlouhodobé šetření pitnou vodou se v praxi ukazuje jako velmi efektivní. Například developer Skanska po čtyřech letech fungování vyhodnotil provoz recyklace vody ve svém bytovém projektu Botanica K. Výsledky udávají, že provoz hospodaření s šedou vodou zrecykloval více než 10 milionů litrů pitné vody. Při dnešních cenách to dělá více jak 1 milion korun.

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus

Skanska by měla dokončit novou čtvrť ve Vysočanech do roku 2023

Developerská společnost Skanska plánuje do roku 2023 dokončit novou čtvrť na brownfieldu nedaleko stanice metra Kolbenova v pražských Vysočanech. Ten v roce 2017 koupila od firmy Codeco UK. První část projektu se sto třiceti třemi byty by měla být hotová letos v září, dalších sto devadesát bytů plánuje firma začít stavět v létě. Následovat by mělo jedenáct dalších domů se stovkami bytů. Vyplývá to z dokumentace, kterou firma předložila při posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu