ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Development a stavby Ceny bytů v Praze – centrum je drahé, nejlevnější je jihovýchod metropole

Ceny bytů v Praze – centrum je drahé, nejlevnější je jihovýchod metropole

Ceny bytů v Praze – centrum je drahé, nejlevnější je jihovýchod metropole
27. 8. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Nabídka nových bytů se v Praze ve druhém letošním čtvrtletí navýšila. Aktuálně přesahuje 4 tisíce jednotek s průměrnou cenou 152 051 korun za metr čtvereční. Meziročně se jedná o čtvrtinový nárůst, průměrná cena nabízených bytů pak vzrostla o 17 %. Data vychází z analýzy společnosti Skanska podle které za nárůstem nabídky stojí doběhnutí povolení výstavby více developerských projektů.

Nejdražší bydlení v současné době nabízí Praha 2, 7 a 6, naopak finančně nejdostupnější byty jsou k dispozici na jihozápadním okraji metropole v Praze Lipencích, Lochkově a Zbraslavi, a to za průměrnou cenu od 113 027 korun za metr čtvereční.

Co se výběru týká, největší nabídka nových bytů je v Praze 5, 9 a 3 s více jak 1 500 byty.

Úplně nejdražší městskou částí metropole je Praha 2 s průměrnou cenou 207 465 korun za metr čtvereční. I tak je ale stále o bydlení v centru metropole velký zájem.

Zajímavá situace pak převládá v sousední Praze 1. Tato část má omezené možnosti pro nové bydlení a v současné chvíli zde není k dispozici jediný nový byt.  

Nejvyšší skok pak zaznamenala Praha 7, kde průměrná cena vzrostla téměř o polovinu. Důvodem je především vznik nových prémiových bytů.

Nejlevněji naopak vychází byty na jihozápadním okraji části Prahy, konkrétně lokality Zbraslav, Lochkov, Lipence a Radotín. V těchto městských částech je průměrná cena 116 150 korun za metr čtvereční. Tyto lokality mají navíc nejmenší meziroční nárůst průměrné ceny. Velká část nabízených bytů je k mání v dostupnějším projektu Albatros Kbely.

Standardnější jednotky doplnily dříve luxusnější čtvrť také v Troji. Cenový průměr se zde snížil o 12 % na 146 982 korun za metr čtvereční.

V rámci nabídky zažívá v posledních letech velký boom Praha 5, kde je také v současné době nejvíce nových bytů. Celkově je jich zde 561 a meziročně se počet navýšil pouze o 9 %.

Největší změna se odehrála v Praze 14 a 15, kde do nabídky vstoupily nové projekty a celkově je tak v těchto městských částech o 488 bytů více. Naopak největší úbytek meziročně zaznamenala Praha 10, kde se nabídka snížila o 132 bytových jednotek, tedy o 36 procent.

„Nízká nabídka je dlouhodobě jednou z hlavních příčin růstu cen nového bydlení v Praze. Doplnění nabídky nových bytů ve druhém letošním čtvrtletí je pro trh dobrou zprávou. Aby však přineslo skutečně viditelný efekt, musel by být růst dlouhodobý a musel by být generován novými projekty, nikoliv stagnací, která je v současnosti způsobena především nedostupností hypoték,“ uvedla Renata Vildomcová, ředitelka odboru komunikace rezidenčního developera Skanska.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Odstartovala stavba první etapy Modřanského cukrovaru

Začala první z celkem šesti etap stavby Modřanského cukrovaru v Praze. Tento rezidenční projekt vyroste na brownfieldu na pravém břehu řeky Vltavy. Tento project jako první rezidenční čtvrť v České republice nabídne dokonalý systém péče o vodu a zeleň. Přinese take jedinečnou kulturu bydlení od umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky úsporný provoz. Modřanský cukrovar je unikátní projekt společnosti SKANSKA.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Čtvrť Emila Kolbena v pražských Vysočanech nabízí další zajímavé bydlení

Byl zahájen prodej bytů v dalším domě druhé etapy projektu čtvrť Emila Kolbena. Bytový dům Alfred developera SKANSKA nabídne 179 bytových jednotek. Výstavba začne ke konci letošního roku a její dokončení se předpokládá v roce 2025. Byty jsou vhodné pro mladé páry, jednotlivce i investory. Na své si přijdou i milovníci netradičních prémiových bytů.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Developer Skanska Reality v projektech chrání životní prostředí šedou vodou

Mohlo by vás zajímat

Architekti
14 m 07 s

Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality

Vystudovaný stavební inženýr Petr Michálek přešel do rezidenčního developmentu Skanska Reality ze stavební části Skanska a.s., kde působil více než patnáct let nejprve v oblasti financování a strategických investic, posléze jako výkonný ředitel divize a člen vedení.

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus
6 m 02 s

Kolbenka vstává z popela, oživuje ji Skanska Reality

Továrna, kterou založil podnikatel a vynálezce Emil Kolben v pražských Vysočanech, bývala světovou chloubou. Ohromné haly jsou dnes však ztichlé a místo dělníků v nich potkáte myši. Některé prostory dnes slouží jako sklady, ale větší část areálu zeje prázdnotou. To se rozhodla změnit společnost Skanska Reality, která areálu vdechuje nový život a vytváří místo pro bydlení a setkávání lidí.

 

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu