ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Projekt nové městské čtvrti v centru Plzně je o krok blíže realizaci

Projekt nové městské čtvrti v centru Plzně je o krok blíže realizaci

Projekt nové městské čtvrti v centru Plzně je o krok blíže realizaci
3. 10. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Chapman Taylor

Developer Ameside a.s. z pražské skupiny Amadeus Real získal územní rozhodnutí na projekt nové městské čtvrti v centru Plzně. Jedná se o projekt, který by měl vyrůst na území po domě kultury v blízkosti řeky Radbuzy. V současnosti lokalita po bývalém domě Inwest slouží především jako provizorní parkoviště a místo se stalo útočištěm lidí bez domova. Investor už také pracuje na vydání stavebního povolení. Pokud vše půjde podle plánů, bude stavba zahájena v roce 2024. Návrhy nové čtvrti jsou dílem architektů londýnského studia Chapman Taylor a českého AGE project.

Projekt nové městské čtvrti, kde vyroste spousta bytů i administrativních a komerčních prostor má vyjít na osm miliard korun. Hotovo by mohlo být v roce 2027. Všechny dotčené orgány vydaly k projektu kladná stanoviska a zpracovány byly také připomínky z veřejného projednávání ohledně vlivu stavby na životní prostředí. Léta diskutovaný projekt je tak zase o něco blíže své realizaci. 

Nové centrum se podle návrhů má citlivě začlenit do současné městské struktury. Projekt doplní stávající urbanistický koncept Americké ulice a díky vzniku nových pěších tras vnese život do atraktivního prostředí v blízkosti řeky. S ohledem na požadavky co nejmenší energetické náročnosti všech budov i venkovních prostor a co největší ohleduplnosti k životnímu prostředí bude nová plzeňská čtvrť splňovat parametry enviromentální certifikace LEED. Ta zohledňuje především správné hospodaření budov s energiemi a celkové snížení spotřeby těchto energií.

Místo přinese nové bydlení i pracovní příležitosti. Vzniknout zde má více než 120 bytů, přes 21 000 metrů čtverečních administrativních ploch a asi 100 obchodů. Chybět nebudou ani parkovací místa, počítá se s podzemním prostorem pro 1 500 aut.

Podobu budoucí čtvrti, která se nachází naproti hlavnímu vlakovému nádraží, mají na starosti studia Chapman Taylor a AGE project. Londýnský ateliér má na kontě například známý projekt The Flow Building na Václavském náměstí v Praze.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

V Plzni jsou připravené projekty, které významně promění dlouho zanedbané lokality

Zanedbaná místa v Plzni už znají svou budoucí podobu. Dva významné projekty v příštích letech promění tvář západočeské metropole. Vznikne zde nová městská čtvrť i administrativně obchodní centrum.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
13 m 33 s

Jan Pokorný (Chapman Taylor)

Jan Pokorný vystudoval Fakultu architektury v Brně. U ateliéru Chapman Taylor pracuje od roku 2005. Ateliér vznikl v roce 1958 v Londýně a v současné době má 18 poboček po celém světě, například v Abu Dhabi, Singapuru, Paříži či v Moskvě. Pražská pobočka vznikla v 90. letech, kdy se u nás začala stavět velká obchodní centra. Založil ji Jon Hale. Aktuálně ateliér sídlí v Jindřišské ulici v budově v bývalé Edisonovy transformační stanice od architekta Františka Alberta Libry, kterou později zrekonstruoval architekt Ladislav Lábus. Kancelář se zaměřuje na komerční nemovitosti, administrativní a obchodní domy. Mezi jejich zajímavé stavby patří například Expo Business Park v Bukurešti, UŠĆE Tower Two v Bělehradě a The Flow Building v Praze.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
22 m 01 s

Projekty studia AGE project (Milan Mlada)

Slovo AGE v angličtině znamená „věk“, i proto se stalo jednoduchou a zapamatovatelnou zkratkou studia AGE project. Za jeho vznikem stojí architekt Milan Mlada, který se už od dětství pohyboval v dílnách nebo na stavbě. Společnost má za sebou desítky realizovaných projektů, a to zejména v oblasti rezidenčního bydlení. Výjimkou ale nejsou ani administrativní budovy či mateřské školky.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Zchátralé lázně v centru Plzně už znají svou cenu. Kraj jednal s italským majitelem o odkupu

Nevyužitý a zchátralý objekt lázní na Denisově nábřeží v centru západočeské metropole zná svoji cenu, za kterou by ho mohl Plzeňský kraj koupit od italského majitele. Úřad v uplynulých dnech nabídl podle odhadu znalce cenu 140 milionů korun, což firma TWB Praha akceptovala. Kraj by měl ještě dostat posudek investice od externí firmy a podle výsledků se teprve rozhodne, zda lázně koupí. Případnou koupi by muselo schválit zastupitelstvo.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Nové vedení Plzeňského kraje nechá znovu posoudit plánovanou stavbu galerie

Nové krajské vedení, které nastoupilo letos v únoru, objednalo od architektů a stavbařů aktuální posouzení plánované stavby budovy Západočeské galerie v centru Plzně. Koalice se totiž kvůli růstu cen stavebních materiálů a prací obává, že současná cena nové budovy se může zvýšit z 1,2 miliardy korun až o polovinu.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl