ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Jan Pokorný (Chapman Taylor)

Osobnosti současné architektury - Jan Pokorný (Chapman Taylor)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Tomáš Hradečný (IXA)

zrušit

13 m 33 s

Jan Pokorný vystudoval Fakultu architektury v Brně. U ateliéru Chapman Taylor pracuje od roku 2005. Ateliér vznikl v roce 1958 v Londýně a v současné době má 18 poboček po celém světě, například v Abu Dhabi, Singapuru, Paříži či v Moskvě. Pražská pobočka vznikla v 90. letech, kdy se u nás začala stavět velká obchodní centra. Založil ji Jon Hale. Aktuálně ateliér sídlí v Jindřišské ulici v budově v bývalé Edisonovy transformační stanice od architekta Františka Alberta Libry, kterou později zrekonstruoval architekt Ladislav Lábus. Kancelář se zaměřuje na komerční nemovitosti, administrativní a obchodní domy. Mezi jejich zajímavé stavby patří například Expo Business Park v Bukurešti, UŠĆE Tower Two v Bělehradě a The Flow Building v Praze.

Jan Pokorný nastoupil jako architekt do kanceláře Chapman Taylor v roce 2005. Předtím ale získával zkušenosti v Austrálii, dostal se tak například ke spolupráci na navrhování hotelu Hilton na Fidži.

„Po ukončení vysoké školy jsem se chtěl zdokonalit v jazyku, a tak jsem odjel do Austrálie. Měl jsem zde různé brigády včetně roznášení letáků, později se mi podařilo získat práci v kanceláři Group GSA, a tak jsem se začal věnovat práci architekta. Díky tomu jsem potkal zajímavé lidi a mohl pracovat na prestižních projektech,“ říká architekt Jan Pokorný.

Prvním projektem, na kterém Jan Pokorný u Chapman Taylor pracoval, byla zcela nová obytná čtvrť v pražských Holešovicích s názvem Prague Marina. Zde vznikla tisícovka nových bytů a kotviště jachet. Od té doby se zajímavé projekty jen hrnuly.

The Flow Building

Jedná se o jedinečný projekt na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze. Dům je situován přímo v obchodním epicentru hlavního města. The Flow Building nabízí zhruba 15 000 m2 kancelářských a 7 000 m2 obchodních prostor. Budova stojí na místě bývalého historického domu, který musel být zbourán. Jedná se o víceúčelový projekt kombinující design 21. století s nejmodernějšími technologiemi a zároveň respektující architektonický charakter místa. Budova má za cíl poskytnout kancelářské a maloobchodní prostory odpovídající nejvyšším technologickým i environmentálním standardům.

„Je to první budova, která obdržela certifikaci BREEAM s nejvyšším možným hodnocením, a to díky moderním technologiím. Jedná se o certifikát, který vznikl ve Velké Británii. Hodnocen je komplexně vliv udržitelné budovy na životní prostředí. Zajímavé je, že my jsme veškerou technologii umístili do hmoty domu namísto střechy, jak bývá standardní. Tím jsme ušetřili spoustu místa a získali lepší akustiku,“ říká Pokorný.

Kotelna park II.

Tento projekt je citlivě začleněn do Radlického údolí. Nabízí 12 000 m2 prostor. Projekt nabízí nejvyšší standardy moderních kancelářských prostor a jedinečný výhled na Prahu. Jednotlivá podlaží mají svou vlastní unikátní terasu a lze využívat také rozlehlou zahradu pro nejrůznější eventy, sporty, nebo relaxaci.

Letiště Václava Havla

Pražská kancelář britského architektonického studia byla pověřena také vytvořením výtvarného řešení vnitřních prostor Terminálů 1 a 2. Cílem bylo změnit interiéry tak, aby si je návštěvníci snadno spojili se symboly Prahy a České republiky.

„Chtěli jsme, aby turisté byli po příletu ihned ztotožněni s místem, kam přijeli. Prezentovali jsme Českou republiku a její významné osobnosti. Bohužel ale instalace byla velmi krátká a musela se odstranit,“ říká Pokorný.

Ateliér má na kontě ale i zajímavé zahraniční stavby, jako je například Expo Business Park v Bukurešti či UŠĆE Tower Two v Bělehradě. Zajímavé jsou ale taktéž stavby, které se bohužel z nejrůznějších důvodů nepodařilo dotáhnout do cíle. Mezi takové projekty patří například projekt výškové budovy v Baku.

„Tento projekt měl mít hlavní kancelářskou budovu vysokou zhruba 250 m stojící přímo u Kaspického moře. Zde jsme pracovali s největšími světovými specialisty. V roce 2013 přišla ale bohužel ropná krize a plány investora byly zastaveny. Naše kancelář v Manchesteru poté projekt musela přepracovat a vytvořila menší schéma, na kterém se momentálně pracuje,“ říká Pokorný.

Chapman Taylor v současné době dokončuje v České republice rezidenční projekty.

„Dokončujeme Oaks Prague a Molo Lipno, kde je asi 80 luxusních bytů. Dodělané je čerstvě také OC Spektrum Čestlice a současně pracujeme i na zahraničních projektech, kde projektujeme převážně kancelářské stavby,“ dodává Pokorný.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl