ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Z pera architektů: velkoformátová francouzská okna či využití svahu s terénním zlomem

Z pera architektů: velkoformátová francouzská okna či využití svahu s terénním zlomem

Z pera architektů: velkoformátová francouzská okna či využití svahu s terénním zlomem
10. 7. 2020 / Autor: Romana Landová. Náklady jednoho z domů se vyšplhaly na 4,5 milionu. Foto: AST

Autorský atelier Stempel & Tesař, který funguje od roku 2008, v období let 2012 – 2019 realizoval dva projekty, konkrétně rodinné domy v Dolních Břežanech a na Slapech. Zatímco v Dolních Břežanech vládnou velkoformátová francouzská okna a neutrální odstíny, na Slapech architekti využili svah s terénním zlomem a masivní dřevěné panely s tepelnou izolací minerální vatou.  

V období let 2012 – 2019 Ján Stempel s Janem Jakubem Tesařem spolupracovali na rodinném domě v Dolních Břežanech.  Dům stojí v bývalé zámecké užitkové zahradě, v okrajové části obce. „Dispoziční řešení i zařízení interiéru se vyznačují jednoduchostí a účelností. Čtvrtinu domu zabírá malá tiskařská dílna, druhou čtvrtinu pak technické zázemí a koupelna,“ píše se v dokumentu, který má redakce k dispozici.  V jižní polovině se nachází obytný prostor s kuchyní a jídelnou, na nějž navazuje hlavní ložnice. Velkoformátová francouzská okna tvořící jižní fasádu chrání před slunečními paprsky přesah střechy a stěn, takto vymezenou lodžii lze stínit ještě výsuvnou markýzou.

Zděná stavba s kontaktní tepelnou izolací má bílou jemnozrnnou omítku, antracitová barva oken ladí s nástřikem ocelové konstrukce parkovacího stání. Neutrální odstíny vládnou rovněž interiéru, bíle lakovaný vestavěný nábytek doplňuje šedá stěrka na podlaze.

Masivní dřevěné panely

Ve stejném období projektovali rodinný dům na Slapech, jehož celkové náklady se vyšplhaly na 4,5 milionu korun. „Dispozici nevelké stavby předurčil jižní svah s terénním zlomem,“ vysvětlují architekti. Vstup se nachází v ložnicovém patře a s pozemkem jej spojuje lávka. Ze zádveří sestupuje schodiště do obytného prostoru s kuchyní, který rozměrným prosklením a terasou s pergolou navazuje na jižní část zahrady. Konstrukci domu tvoří masivní dřevěné panely s tepelnou izolací minerální vatou a provětrávanou mezerou za velkoformátovým obkladem z cementovláknitých desek. S antracitovým odstínem fasády kontrastuje světlé dřevo okenních rámů a pergoly, stejně jako žlutý lak ocelové lávky. Výraz interiéru udávají především přiznané smrkové panely.

Psali jsme také:

Stempel & Tesař architekti představují své rodinné domy, Jasanský je fotil

Bezbariérový rodinný dům v přírodě od Stempel & Tesar architekti

Podívejte se:

Profil: Stempel Tesař architekti

Profilové video: Stempel & Tesař architekti

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu