ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Nově vznikající rezidenční čtvrť Modřanský cukrovar budou zdobit umělecká díla. Developer na ně vyhlašuje soutěž!

Nově vznikající rezidenční čtvrť Modřanský cukrovar budou zdobit umělecká díla. Developer na ně vyhlašuje soutěž!

Nově vznikající rezidenční čtvrť Modřanský cukrovar budou zdobit umělecká díla. Developer na ně vyhlašuje soutěž!
15. 2. 2023 / Autor: Zdroj: Skanska

Společnost Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž ART.cukrovar, která má za cíl vybrat díla pro pět lokalit veřejného prostranství v nově vznikající rezidenční čtvrti Modřanský cukrovar. Díla mají předem určený účel, o kterém si veřejnost rozhodla v rámci veřejné participace. Tématy jsou udržitelnost, komunita a historie.

Soutěž je rozdělena na dvě části a je otevřena pro umělce, designéry, architekty, krajinářské architekty a další umělecké profese. První kolo je anonymní a přihlášky lze posílat do 27. 3. 2023. Soutěžící může zpracovat návrh pro jednu, nebo více lokalit, každý návrh však musí být odevzdán samostatně.

„V Česku nebývá zvykem, aby veřejné prostory soukromé developerské výstavby byly doplněny zhusta volným a užitým výtvarným uměním. Když už nějaké dílo vznikne, téměř vždy naplňuje znaky mělkého korporátního umění. Zcela jinak je to v tomto případě u tohoto zadavatele, který věnuje propojení architektury, veřejného prostoru a uměleckého díla mimořádnou pozornost a chce pomocí uměleckých zásahů vybudovat nové a silné Genius loci a podpořit sociální a ekologické ambice celého stavebního celku. Nebývalá pozornost byla věnována přípravě celého procesu vztahu k zástavbě a veřejného prostranství, vytipování míst, definování libreta, témat a funkce uměleckých děl. Výběr realizovaných uměleckých objektů zadavatel dokonce ponechal na transparentní výtvarné soutěži s odbornou komisí, ve které zasedají profesionálové v oblasti současného umění ve veřejném prostoru. Od začátku stavebního projektu se počítá s žádoucí úzkou spoluprací mezi architekty a výtvarníky. Taková snaha se musí odrazit v hojné účastí soutěžících a kvalitním výsledku. Šanci uspět dostanou i noví a začínající tvůrci. Zúčastněte se soutěže a spoluvytvořte budoucí životní prostor projektu Modřanský cukrovar,“ zhodnotil Pavel Karous, předseda nezávislé poroty soutěže ART.cukrovar.

Porota soutěže bude složena z významných jmen, zasednou do ní čeští umělci – sochař Pavel Karous, designér Maxim Velčovský a dále také krajinářská architektka Štěpánka Endrle, Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy, hlavní architekti projektu z ateliéru Chybik+Kristof a zástupci IPR Praha, MČ Praha 12 a Skanska Residential.

Díla mohou mít jakoukoliv výtvarnou formu, mají být navržena na míru konkrétního místa a vycházet z jeho kvalit, historie a principů udržitelného rozvoje. Autoři vítězných návrhů obdrží finanční odměnu a skicovné čeká i na soutěžící, kteří projdou soutěžním workshopem a odevzdají svůj návrh ve druhém kole.

„V roli developera přijímáme odpovědnost tvořit prostředí, v němž mohou lidé kulturně žít a vychovávat nové generace. Ambicí společnosti Skanska je vytvářet novou kulturu bydlení, kterou stavíme na čtyřech hlavních pilířích – respektu k lokalitě, respektu ke zdrojům, bydlení jako trvalé investici a k životu mezi budovami. Právě ten je akcentován v soutěži ART.cukrovar, která má do veřejného prostranství Modřanského cukrovaru přinést kromě funkčnosti i estetiku za pomoci těch nejpovolanějších – české umělecké scény,“ uvedl Petr Dušta, senior projektový manažer Skanska Residential.

Projekt Modřanský cukrovar nabídne v 6 fázích téměř 800 bytových jednotek na ploše 58 tis. m2. V současné době probíhá výstavba první etapy a její dokončení je naplánováno na rok 2024.

U jednoho stolu - Petr Dušta, Ondřej Mundl a Eva Tylová nad projektem Modřanský cukrovar

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
24 m 15 s

Petr Dušta, Ondřej Mundl a Eva Tylová nad projektem Modřanský cukrovar

Modřanský cukrovar je unikátní projekt společnosti SKANSKA, který jako první rezidenční čtvrť v České republice nabídne dokonalý systém péče o vodu a zeleň. Tento udržitelný projekt přinese jedinečnou kulturu bydlení od umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky úsporný provoz. Lokalita se nachází v Praze – Modřanech v těsné blízkosti na pravém břehu řeky Vltavy. Jedná se brownfield se zajímavou industriální historií. O proměně této lokality hovořili u jednoho stolu Petr Dušta, senior manažer společnosti Skanska Reality, Ondřej Mundl, architekt ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers a Eva Tylová, místostarostka městské části Praha 12.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Odstartovala stavba první etapy Modřanského cukrovaru

Začala první z celkem šesti etap stavby Modřanského cukrovaru v Praze. Tento rezidenční projekt vyroste na brownfieldu na pravém břehu řeky Vltavy. Tento project jako první rezidenční čtvrť v České republice nabídne dokonalý systém péče o vodu a zeleň. Přinese take jedinečnou kulturu bydlení od umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky úsporný provoz. Modřanský cukrovar je unikátní projekt společnosti SKANSKA.

Mohlo by vás zajímat

Architekti
14 m 07 s

Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality

Vystudovaný stavební inženýr Petr Michálek přešel do rezidenčního developmentu Skanska Reality ze stavební části Skanska a.s., kde působil více než patnáct let nejprve v oblasti financování a strategických investic, posléze jako výkonný ředitel divize a člen vedení.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu