ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality

TV Architect představuje - Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Jakub Cigler Architekti

zrušit

14 m 07 s

Vystudovaný stavební inženýr Petr Michálek přešel do rezidenčního developmentu Skanska Reality ze stavební části Skanska a.s., kde působil více než patnáct let nejprve v oblasti financování a strategických investic, posléze jako výkonný ředitel divize a člen vedení.

Mezi aktuální developerské projekty společnosti patří výstavba čtvrti Emila Kolbena v Praze na Vysočanech. Historie Prahy 9 sahá do dob, kdy tady na přelomu 19. a 20. století stála vesnička s několika málo staveními. Velkou stopu tady zanechal právě Emil Kolben, který svým příchodem přispěl k velkému rozvoji. Tato osobnost se ale podílela i na rozkvětu zbytku Prahy a celkově celé republiky. Kolben sem donesl zkušenosti ze zahraničí a využil důležitých vztahů s osobnostmi jako T.A. Edison či N. Tesla. Byl velkým průkopníkem elektrotechniky v republice. Společnost Skanska se proto zaměřila na to při výstavbě nové čtvrti zde zanechat jeho odkaz ve vznikajícím developerském projektu.

Proto také některé z domů nesou jména po rodinných příslušnících Emila Kolbena. Například v první etapě vznikl dům se jménem manželky Malvíny. V druhé etapě, která právě probíhá zase, najdeme domy Gerta a Lili podle jeho dcer. Ve třetí etapě pak mají vyrůst domy Jindřich a Hanuš podle synů Emila Kolbena.

Samostatná čtvrť vzniká na jednom z pražských brownfieldů

„Je velmi důležité, aby se s brownfieldy do budoucna aktivně pracovalo. Nikdo nechce, aby uprostřed jeho města byly nějaké staré továrny, rozbořené stavby, nefunkční prostory, plochy kontaminované látkami z předešlých průmyslových výrob. Je to nutnost pracovat na brownfieldech v Praze. Nabízejí obrovský potenciál proto, aby se město nemuselo rozrůstat jen do šířky. Nemusejí se pak budovat nové sítě a nová infrastruktura. Je dobré tady vytvářet nové čtvrti,“ řekl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Brownfieldy ale mnohdy představují náročnou úpravu. Developer se musí vypořádat s množstvím překážek. Bývalá průmyslová výroba v místech většinou zanechala velké znečištění. Například kontaminace z let předešlých je velký problém. „Nevýhodou je kontaminace, jejíž odstranění je jak finančně, tak časově náročné. Developer nikdy neví, co na takových místech objeví,“ dodává Michálek.

Projekt výstavby nové čtvrti Emila Kolbena vzniká na Praze 9. Celkově tady chce developer dodat novým klientů až tisíc bytů. Zároveň projekt zahrnuje i revitalizaci okolí. „Spolupráce s městskými částmi je vždy klíčová v každé lokalitě. V Praze 9 je ta spolupráce jednou z těch příkladných. Aktivně mluví do záležitostí a s developerem vzájemně diskutuje. My doufáme, že takový dialog bude pokračovat i nadále,“ uvedl Michálek.

V lokalitě vznikne například i naučná stezka, která seznámí místní s historií místa a životem Emila Kolbena. Dále tady budou lavičky i venkovní „kanceláře“ pro lidi na home office. Nebudou chybět ani krmítka a koupaliště pro ptáky a spousta zeleně. Dětské hřiště je podle developera samozřejmostí.

„Uvědomujeme si, že nedáváme klientům jen jednotlivé byty, ale celou čtvrť Emila Kolbena. Když už je někde hezký prostor, lidé se v něm automaticky chovají hezky. Proto se veřejnému prostoru intenzivně věnujeme,“ říká Michálek.

Udržitelnost rezidenční výstavby je pro Skanska Reality celkově velmi zásadní. Developer se zaměřuje na několik klíčových oblastí, jako je šetření vodou, úspora energie a uhlíková stopa. Ve svých projektech proto zdůrazňuje témata jako je například šedá voda. Toto téma už dokázal aplikovat na projektech Botanica, Čertův vršek i v projektu výstavby čtvrti Emila Kolbena.

Podívejte se také:

Kolbenka vstává z popela, oživuje ji Skanska Reality

Developerské projekty - 4. díl - Port Karolína

Developerské projekty - 8. díl - Čertův vršek

Psali jsme také:

Skanska by měla dokončit novou čtvrť ve Vysočanech do roku 2023

V nových projektech Skanska Reality teče šedá voda. Developer tak chrání životní prostředí.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl