Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Bytová výstavba v Praze se zlepšuje, levnější byty však nečekejte

Bytová výstavba v Praze se zlepšuje, levnější byty však nečekejte

Bytová výstavba v Praze se zlepšuje, levnější byty však nečekejte
Autor: Romana Landová. Ceny bytů se nesnižují. Foto: Central Group, vizualizace Vysočany

Podle odhadů společnosti Central Group bude na konci roku povolena ani ne polovina potřebného počtu nových bytů. Aby se situace zlepšila, muselo by se povolit několik rezidenčních projektů naráz. Ceny nových bytů stále porostou, i když je tempo pomalejší než na začátku roku.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v Praze za prvních osm měsíců letošního roku dokončilo 2739 bytů v bytových domech. Tímto tempem v Praze přibylo v průměru 342 bytů, na konci roku by se konečné číslo mohlo přehoupnout lehce nad 4 tisíce. Podle ekonomů i urbanistů je ale nutné v Praze ročně povolovat zhruba 10 tisíc bytů. Jednak proto, že roční přírůstek obyvatel v Praze se pohybuje kolem 14 tisíc, druhak kvůli zastaralému bytovému fondu.

Jenže ani počty zahájených bytů nenaznačují, že by se výstavba v Praze zlepšila. K letošnímu srpnu bylo sice zahájeno 577 jednotek, tedy o 131 více než v srpnu 2018, a od začátku roku bylo povoleno o 10 procent více bytů než za celý loňský rok, podle odhadů Central Group ale bude na konci roku povolena ani ne polovina potřebného počtu nových bytů. Aby se potřebný počet naplnil, muselo by se podle výkonné ředitelky Central Group Michaley Tomáškové hromadně povolit několik rezidenčních projektů naráz.

Na šesté příčce v EU

Ceny nových bytů se budou postupně stále zdražovat. Stojí za tím poptávka za vlastní bydlení, růst cen stavebních prací a energií či rostoucí ceny pozemků. Nárůst cen ostatně potvrzují i data Eurostatu v rámci takzvaného House Price Indexu, podle kterých ceny nemovitostí v celé České republice rostly tempem 8,7 procenta, což Českou republiku řadí na šestou příčku v rámci Evropské unie. Průměrný meziroční růst v Evropské unii přitom činil jen 4,2 procenta. Ve srovnání s prvním kvartálem roku 2019 ceny vzrostly v ČR o 2,1 procenta, přitom průměr EU je 1,6 procenta.

Psali jsme také:

Dostupnost bydlení je stále horší. Central Group uvedl faktory, které za to mohou

Developer Central Group pomáhá novorozencům. Prostřednictvím Nadačního fondu pro zdraví dětí

Čtěte také na TV Bydlení:

Central Group koupil velkou část areálu bývalé Sigmy Modřany. Postaví tam byty

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl