ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Inovace a technologie Vláda podpořila návrh digitální technické mapy. Přínosná by byla i pro občany

Vláda podpořila návrh digitální technické mapy. Přínosná by byla i pro občany

Vláda podpořila návrh digitální technické mapy. Přínosná by byla i pro občany
24. 7. 2019 / Autor: Romana Landová. Vytvoření jednotné digitální mapy by také ušetřilo čas. Zdroj: georeal.cz

Digitální technické mapy, které se v každém kraji liší, patrně čeká revoluce. Vláda podpořila návrh na jejich sjednocení a digitalizaci. Změna by se dotkla investorů, ale i lidí, kteří by si chtěli třeba postavit dům.

Vytvoření digitální technické mapy může výrazně přispět ke zrychlení stavebních řízení a řešení současné paralýzy na stavebním trhu. Úpravu však ještě čeká schválení Poslaneckou sněmovnou. Pokud návrh Sněmovna podpoří, stát i soukromí investoři jej začnou využívat dřív než v roce 2023, na kdy je naplánovaná změna stavebního zákona.

Nejednotnost mapových prvků

Podle Michaely Tomáškové, výkonné ředitelky Central Group a.s., si právní úprava navrhovaná poslanci v čele s místopředsedou ODS Martinem Kupkou klade za cíl zastřešit nekoordinovaný vznik digitálních technických map, které často vytvářejí samotné obce. „Technické mapy nejsou k dispozici plošně na celém území státu a chybí podrobnější úprava povinností správců dopravní a technické infrastruktury,“ dodává.

V současné době kvůli absenci jednotných technických map musí investoři před zahájením řízení sami oslovovat jednotlivé správce, což je časově i administrativně velmi náročné. Plošné zavedení technických map by vše výrazně zjednodušilo. Propojení s digitální mapou veřejné správy by také přispělo ke zrychlení celého stavebního procesu v České republice, který u bytových domů trvá mnohdy i deset let. „Každý dílčí krok, který může současnou paralýzu na stavebním trhu urychlit, uvítá nejen soukromý sektor, ale i stát,“ tvrdí Tomášková.

Užitečné i pro veřejnost

Přínos technické mapy by pocítili i občané České republiky. „Pokud budu chtít například stavět dům, mohu jednoduše z mapy vyčíst, kudy vedou inženýrské sítě jako elektrické vedení, vodovodní potrubí či kanalizace,” řekl pro Parlamentní listy předseda Podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant, který je jedním z předkladatelů návrhu.  

Profant dodává, že digitální technické mapy krajů budou spadat pod informační systém digitálních map veřejné správy, jehož správcem bude Český úřad zeměměřický a katastrální. Tím se také zabezpečí zobrazení map v jednotném rozhraní. Vznik technické mapy je bezesporu nezbytným krokem k úspěšné digitalizaci nejen schvalovacích procesů.

Psali jsme také:

Developer Central Group pomáhá novorozencům. Prostřednictvím Nadačního fondu pro zdraví dětí

Nedostatečná nabídka zamíchala pořadím developerů. Jedničkou je i nadále Central Group

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu