ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady U jednoho stolu David Wittassek, Miroslav Pospíšil a Václav Jandáček v dialogu mezi architekty a památkáři

U jednoho stolu - David Wittassek, Miroslav Pospíšil a Václav Jandáček v dialogu mezi architekty a památkáři

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Robert Man a Petr Malena z ateliéru malang

zrušit

28 m 19 s

Česko je země bohatá na architektonické památky a každý zásah, který se jich dotýká, vyžaduje vzájemné propojení architektů na straně jedné a památkářů na straně druhé. Tyto vztahy ovšem mnohdy bývají velmi napjaté. Setkání architektů a památkářů v pořadu U jednoho stolu má vyvolat trvalý dialog mezi architekty, projektanty a stavbaři s pracovníky památkové péče. Rozhodnout o tom, co je na staré stavbě kvalitní, cenné a funkční, a co se naopak může změnit. Je potřeba vybalancovat staré a nové, což vyžaduje součinnost obou stran táborů. Toto setkání v rámci pořad U jednoho stolu vzniklo ve spolupráci Obce architektů a televize TV Architect.

Současná architektura a historie - to je velké téma, které bývá často prezentováno jako konflikt architektů s památkáři. Mnohdy obě strany nenachází smysluplný dialog. Památkáři vidí často nové a staré, architekti naopak kvalitní a nekvalitní. Není tedy řeč pouze o nové podobě historických staveb, ale také o jejich smysluplném využití.

„Například památky moderního stavitelství jsou mnohdy obtížněji rekonstruovatelné než ty, které vznikly řemeslnou prací. Tyto objekty mají jiné nároky na další využití, u těch větších pak mnohdy vzniká tlak na jejich ekonomické vytížení. Velké napětí mezi architekty a památkáři vzniká pak především u funkcionalistických památek či staveb období brutalismu více než třeba u starého barokního kostela. Tyto stavby musí sloužit nějakému novému účelu a zde dochází k tomu, že není možné dodržovat zásadu zachování hmoty a materiálu. Je to dnes jeden z největších problémů památkové péče,“ říká Václav Jandáček

„Bylo by dobré, kdyby památkově chráněný objekt měl jasně nastavená pravidla priorit ochrany. To by mohlo sloužit jako manuál pro projektanta, který má s objektem nějaký úmysl. Snadněji by věděl, jak s jednotlivými částmi nakládat. Toto chybí. Dnes je to ze strany Národního památkového ústavu buď všechno, nebo nic,“ říká architekt Miroslav Pospíšil.

„Změna funkce budovy je zásadní a klíčová věc proto, aby se budova mohla transformovat. Princip přestaveb a dostaveb je po staletí běžná věc a myslím, že je to jeden ze zásadních bodů udržitelnosti. Není možné ze všech prázdných objektů vytvořit muzeum, nebo galerii, je potřeba určit i parametry funkce. Jednoznačně by pomohla diskuze, konstruktivní debata na dané téma,“ říká architekt David Wittassek.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
9 m 47 s

Módní dům Ostravica-Textilia

Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
7 m 14 s

Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO

Historie ostravských jatek sahá do konce 19. století. Město tehdy zainvestovalo do zařízení, které ve své době bylo nejlepší v Rakousko-Uhersku. Jatka fungovala v různých fázích až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova, poté nevyužívaný objekt začal chátrat. Nyní se ale podařilo budovu jatek opět přivést k životu, slouží jako galerie umění.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
12 m 10 s

Kulturní dům Poklad v Ostravě se po dlouhých letech chátrání dočkal důstojné modernizace

Kulturní dům Poklad vznikl rekonstrukcí a modernizací starého domu ze 60. let. Objekt dlouhá léta chátral a díky obnově se opět dočkal svého původního využití. Modernizace vycházela z technických, kapacitních a provozních požadavků. Projekt zahrnuje i urbanismus celého území. Architekti z ateliéru PLATFORMA architekti zanechali budově původní členění a celkové uspořádání. Budova, která je součástí ostravské kultury, tak opět funguje jako koncertní a divadelní sál.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Nevyužívané industriální stavby a jejich konverze

Industriální památky dodnes připomínají nedávnou minulost a hospodářský rozvoj. Tyto budovy vyprávějí sto let staré příběhy a jsou důkazem vývoje společnosti, technologií i architektury. Zastaralost rozhodně není důvodem k jejich bouraní. Přesvědčit se můžete o jejich moderním využití a o tom, že stále mají co nabídnout.

 

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu