ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Neobvyklá novostavba bytového domu Holečkova 26 (Richard Doležal)

TV Architect představuje - Neobvyklá novostavba bytového domu Holečkova 26 (Richard Doležal)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Projekty studia AGE project (Milan Mlada)

zrušit

10 m 04 s

Neobvyklá novostavba bytového domu Holečkova 26 na pražském Smíchově ve vilové čtvrti Hřebenka pochází z portfolia architekta Richarda Doležala z kanceláře DAM architekti. Atypická budova je od počátku řešena s vysokou vnitřní i vnější environmentální kvalitou.

Vilová čtvrť Hřebenka je jednou z nejvýznamnějších pražských lokalit. Součástí je terasovitá zahrada s množstvím volně rostoucích stromů.

„Na pozemku dnešního bytového domu stálo dříve několik usedlostí s terasovitým svahem pro vinice, jejichž historie sahá až do středověku. Všechny objekty časem zmizely, zůstala tady pak jen proluka s tiskárnou z 90. let, která obsahovala zbytky barokních částí usedlostí a také industriální komín z konce 19. století,“ říká architekt Richard Doležal.

Jedinečná atmosféra rezidenční čtvrti je dána polohou v těsném sousedství historického centra města. Jsou to jižní petřínský svah navazující na zahradu Kinských s množstvím výhledů, zástavba vil dvacátých a třicátých let 20. století, bývalé usedlosti a historické stavby palácového typu v rozlehlých zahradách z několika staletí. V posledním desetiletí v okolí vznikají také nové nadstandardní obytné komplexy.

Novostavba zastupuje soudobou architekturu a zároveň představuje plnohodnotného partnera okolní zástavby.

„V sousedství pozemku se dotváří bloková zástavba. My jsme se ale rozhodli postupovat jinak vzhledem k minulosti místa. Chtěli jsme tady solitér, který připomene historii. Nakonec vznikl dvoupatrový sokl, který propojuje již stávající území, v něm se nachází komerční prostory. Dozadu pak ustupuje onen solitér, který je už jen bytový,“ říká architekt Doležal.

Snahou autorů tedy bylo nenarušit otevřenost a vzdušnost území. Citelně sem zasadili prosklený dvoupatrový sokl sahající do výše dnešního zemního valu. V něm se nacházejí restaurace a kanceláře. Rezidenční část novostavby pak stojí na soklu jako volně stojící solitér. Terasovité zahradní plochy včetně vzrostlých stromů zůstanou zachovány v maximálně možné míře. Objekt vyniká svým elipsovitým tvarem a vějířovitým ustoupením teras bytů. Vše je podtrženo systémem svislých lamel, které dávají vyniknout měnícím se sklonům fasády.

„Rezidenční část má pět pater. Stojí samostatně na soklu komerční části. Díky tvaru elipsy nám vzniká jaká si zborcená plocha připomínající zkroucený koš,“ říká Doležal.

Komerční část s obytnou pak propojují dvě výrazná schodiště.

„Nadčasová fasáda s unikátním schodištěm připomíná spíše sochařské dílo,“ říká architekt Richard Doležal.

Budova je od počátku řešena s vysokou vnitřní i vnější environmentální kvalitou. Budova je od základu koncipována tak, aby zaručovala sníženou spotřebu energií, mimo jiné nadstandardní tepelnou izolací pláště a instalací nuceného větrání všech bytů s rekuperací tepla i chladu. Použity jsou v maximální míře trvanlivé materiály evropského původu nezatěžující životní prostředí, parking je vybaven nabíjecím zařízením pro elektromobily.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu