ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Bytové domy v Dobřichovicích a projekt Nová Elektra od studia DAM architekti (Jan Holna)

TV Architect představuje - Bytové domy v Dobřichovicích a projekt Nová Elektra od studia DAM architekti (Jan Holna)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Petr Humlíček, zakladatel softwaru pro projektové řízení Navigo3

zrušit

21 m 54 s

Architektonické studio DAM architekti pracuje na dvou nových projektech. I přesto, že se na první pohled jedná o dvě odlišné stavby v různorodém prostředí, mají spoustu společných jmenovatelů. Bytové domy vyrůstající na místě bývalého statku v Dobřichovicích a Nová Elektra na pozemku, který býval průmyslovou zónou se snaží budoucím rezidentům nabídnout příjemné moderní bydlení a možnost vytváření sousedské komunity. Oba projekty také shodně zachovávají charakter předešlé lokality, ať už se jedná o vesnické, či průmyslové prvky.

Bytové domy v Dobřichovicích

Bytové domy v Dobřichovicích vyrůstají na místě bývalého statku. Areál navazuje na centrum obce, kde se aktuálně nacházejí rekonstruované objekty doplněné novostavbami bytových domů, restaurace a služeb.

Areál bývalého Křižovnického statku v Dobřichovicích je významným prvkem v urbanistické struktuře města. Tvoří jakousi protiváhu městskému centru. Stojí na ose hlavní ulice 5. května.

„Ulice by měla být v budoucnu centrem, kde se lidé střetávají, sousedé si popovídají, dají si skleničku, zajdou si k pekaři. Ulice bude nově rozestoupena, budou tady obchůdky a také příjemné stromořadí,“ říká architekt Jan Holna.

Cílem přestavby je zachovat určitou izolaci původního dvora vůči okolí, ale zároveň ho napojit na spojnici mezi centrem a parkem s řekou. Objekty směrem k městu byly částečně rekonstruovány a zachovávají původní půdorysnou stopu, zde najdeme restauraci, hotel a společenský sál. Vnitřní prostor dvora se stal jakýmsi náměstím. Původní stodoly byly nahrazeny novostavbami bytových domů se službami. Obvodová zeď při pohledu z ulice připomíná původní statek.

„Už na začátku jme věděli, že přední část domu bude vyplňovat celý pozemek, že bude mít fasádu v novém místě hlavní uliční čáry. Protože máme rádi v projektu příběh, tak jsme vymysleli, že si vypůjčíme prvky statku a uděláme jakousi repliku na dřívější stavení a umístíme tady klasický zděný dům. Druhou část tvoří dům z dřevěnými prvky, tak aby připomínal dřevěnou stodolu, což je druhá část našeho návrhu. Paradoxně v té stodole se nacházejí ty luxusnější prostory,“ uvedl Jan Holna.

Nová Elektra na Praze 9

Nová Elektra je klasickým městským domem, který vzniká na periferii Velké Prahy. Stavba má průmyslový charakter tak, aby zapadla do stávajícího území při Poděbradské ulici mezi historickým jádrem Hloubětína na východě a Balabenkou na západě. Místo bylo totiž desetiletí využíváno především k průmyslovým účelům. Nachází se tady ještě zbytky továren a skladů. Postupně se ale začalo transformovat v obytnou oblast a dodnes je pás území podél obou stran Poděbradské ulice postupně urbanizován.

Toto místo se neustále proměňuje a v budoucnu by se mělo stát kvalitní městskou čtvrtí s veškerou vybaveností. Projekt Nové Elektry je proto koncipován s ohledem na předpokládanou budoucnost území.

Bytový dům není solitérním hráčem. Je to díl do budoucí městské zástavby a navržen tak, aby zde v budoucnu plynule navazovala stavba dalších domů.

Jedná se o rohový pozemek lemovaný ulicemi Poděbradská a U Elektry. Dominantní je část domu, která navazuje uliční fasádou na uliční čáru. V nároží je totiž navýšena o dvě podlaží, tedy na sedm.

Dům je střídmý a účelný. Jeho architektura není založena na výrazově složitých řešeních a komplikovaných detailech. Čisté řešení z něj vytváří minimalistickou zástavbu. Stavba je určena především k obytné funkci. V nadzemních patrech jsou umístěny byty. V části při ulici Poděbradská jsou v přízemí navrženy komerční plochy přístupné přímo z ulice. Ve dvou podzemních podlažích se pak nachází parkování a technické zázemí.

DAM akademie

Akademie je projekt určený těm, kteří se zajímají o architekturu a pro ty, co se zdokonalit svém stavitelské nápady. Akademii vedou zkušení lektoři a architekti, kteří svým studentům předávají cenné rady a informace. Na tento projekt také navazuje také Akademie navrhování interiérů. Jedná se o kurz s Janem Holnou, který je určen těm, kteří chtějí získat základní znalosti při vytváření interiérů, ale i těm, kteří si chtějí rozšířit své znalosti. Celkem 11 lekcí je nově přizpůsobeno online prostředí, lekce si můžete zhlédnout z pohodlí domova a kdykoliv si je přehrát znova.

„Navrhování učíme už od roku 2017, našim cílem je předat jak obyčejným lidem, které baví design, tak třeba i studentům architektury základní znalosti v oblasti navrhování interiérů a naučit je nedělat všední chyby,“ řekl architekt Jan Holna.

Absolvujte kurz Akademie navrhování interiérů zde:

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl