Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Starý nárožní městský dům v sobě skrývá překvapivé prostory

Starý nárožní městský dům v sobě skrývá překvapivé prostory

Starý nárožní městský dům v sobě skrývá překvapivé prostory
29. 1. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: DAM architekti

Bloková městská zástavba ve svém nitru často ukrývá velice překvapivé prostory. Například na adrese Jindřišská 16 v Praze najdeme celoprosklenou, dynamicky tvarovanou fasádu. Viditelná je z pasáže historického činžovního domu, který prošel rekonstrukcí. V projektu se dokonale skloubila historie s moderními prvky.

Klasicistně novorenesanční nájemní dům postavil český stavitel poloviny 19. století František Havel v roce 1870. Původně nájemní dům byl přestavěn podle projektu Františka Kavalíra pro Banku stavebních činností v roce 1922-23. V 60. letech v budově sídlila Československá televize.

Autorem projektu rekonstrukce jsou architekti ze studia DAM architekti, konkrétně Richard Doležal, Jiří Havrda a Lukáš Soukup. Řešil rekonstrukci původních uličních křídel a dostavby ve vnitřním dvoře. Vytvořili zde atrium, tím že zastřešili původní prostor dvora skleněnou střechou. Vznikl tak velkorysý prostor vstupní haly situované mezi historickou část a moderní dostavbu.

V atriu je umístěna hlavní recepce pro celou kancelářskou budovu a přístupy do dvou výtahových lobby. Dominantou atria je 30 m vysoká živá zelená stěna a dále prosvětlený onyxový recepční pult. Celému prostoru dodávají dynamiku zakřivené kovové lamely tvaru „S“, které drží skleněnou fasádu. Vše umocňují zakřivené betonové sloupy proměnného elipsovitého tvaru, které prostupují všemi podlažími novostavby.

Celkově tak architekti zlepšili distribuci denního světla.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl