ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Projekt Port7 od studia DAM architekti (Jiří Havrda)

TV Architect představuje - Projekt Port7 od studia DAM architekti (Jiří Havrda)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Neobvyklá novostavba bytového domu Holečkova 26 (Richard Doležal)

zrušit

14 m 22 s

Projekt na břehu řeky Vltavy v Holešovicích vyrůstá v místech brownfieldu v areálu bývalého podniku výroby prefabrikátů. Administrativní areál s veškerou potřebnou občanskou vybaveností o rozloze 48.000 m2 bude umístěn mezi Trojským mostem a mostem Barikádníků. Ze severu je území vymezeno Vltavou a z jihu tratěmi ČD - nádraží Holešovice. Architektonickou podobu má na starosti studio DAM architekti.

Holešovice jsou známy jako rychle se rozvíjející čtvrť s novými podniky a širokou nabídkou kulturních míst. V Port7 vzniknou další nové služby jako kosmetický salon, kavárna, vinárna, lékárna nebo obchod s potravinami. Návštěvníci budou moci využít také služby wellness centra, školy a školky.

„My jsme vždy měli rádi výzvy, a tak jsme na projekt kývli a začali jsme připravovat studii. Ta zahrnovala nové stavby a také tři rekonstruované objekty,“ říká architekt Jiří Havrda z DAM architekti.

Nová výstavba areálu je výškově usazena na podnoži navazující na průchod z nádraží ČD nad výpočtovou hladinou záplav z roku 2002. Parter je částečně krytý pergolou z lamelových prvků, který pocitově odcloňuje a zklidňuje parter a odděluje ho od vyšších částí staveb. Administrativně-obchodní část se postupně rozvolňuje do zelených míst přes kaskádu nízkých teras.

„Není to dům na parcele, je to areál s rekreačními a pobytovými plochami pro veřejnost a jen malé území jsme mohli zastavět novostavbami,“ říká Havrda.

Projekt propojí 7 věží s terasami, z nichž 3 budovy budou administrativní. V podpalubí budou jako solitérní stěžně všechny objekty spojeny podzemním parkovištěm s kapacitou 261 míst.

Tři administrativní věže, které stojí kolmo k železnici, jsou vzájemně propojené krčky. Rozvolněná část má čtyři samostatně stojící vějířovitě umístěné nižší věže.

„Máme rádi industriální architekturu, a tak jsme chtěli nově uplatnit prvky historie. Jedním z prvků jsou vazníky, které byly v halách. My jsem je upravili a použili na zábradlí na schodištích v administrativních halách. Dalším byl vlnitý plech, který jsme umístili na fasádu. Z původní stavby jsme vyřízli velkou betonovou plastiku budovatelů, tu umístíme ke vstupu. Další je pak jeřáb, který chceme umístit jako dominantu území a setkávací místo, kde se budou lidé scházet,“ říká Havrda.

V rámci areálu jsou zachovány a rekonstruovány objekty bývalého hospodářského dvora „U Šimků“, který bude rekonstruován na wellness a saunové centrum a původní halový objekt Armovny – v projektu nově navržené sportovní lofty. Zeleň vytváří oddychová místa s pobytovými loukami. Říční břeh počítá s budoucí zastávkou říční tramvaje.

Projekt je navrhován s cílem získat certifikaci LEED Platinum a dále také v certifikačním systému WELL zaměřeném na zdravé vnitřní prostředí.

Součástí kampusu bude i přístav pro motorové a malé čluny. Nábřeží a mola budou místem kulturních a společenských akcí i prostorem pro vodní sport. V projektu je počítáno i s horolezeckými stěnami pro děti.

„Doufám, že se zrealizuje jedna z našich prvotních idejí, aby tady vznikla malá městská plovárna v prostoru původních stromů, které tady zachováváme. Pozitivně na tento plán reaguje zatím jak investor, tak městská část,“ doplňuje Havrda.

Projekt je navíc napojen na všechny možné dopravní prostředky, které v Praze jsou. Je tady návaznost na říční tramvaj, metro, tramvaj, vlak i autobusy.

Stavba by měla trvat dva roky a bude prvním objektem osy sever – jih, která bude v budoucnu zakončena budovou nové filharmonie.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl