ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Architekt Miroslav Pospíšil, atelier-r

TV Architect představuje - Architekt Miroslav Pospíšil, atelier-r

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Jaroslav Šípek, jednatel společnosti STAVplan-CZ

zrušit

10 m 44 s

Architektonické studio atelier-r působí na poli architektury již téměř 20 let. V jeho čele stojí architekt Miroslav Pospíšil. Olomoucký ateliér se zabývá úpravami stávajících objektů i návrhy novostaveb. Na kontě má několik významných ocenění. Asi nejhlasitějším projektem v poslední době byla rekonstrukce paláce hradu Helfštýn. V portfoliu najdeme ale i další oceňované stavby jako Vista Optik či dostavba Slovanského gymnázia.

Hrad Helfštýn

Zřícenina hradu Helfštýn ze 14. století se nachází nad údolím Moravské brány. Jedná se o druhý největší hradní komplex v České republice. Objekt musel být kvůli nevyhovujícímu stavu v roce 2014 uzavřen. Základním požadavkem vlastníka hradu, kterým je Olomoucký kraj, bylo statické zajištění a nově také zastřešení paláce. „Zastřešení pro nás bylo velmi citlivé téma. Po prozkoumání řady předchozích neúspěšných pokusů našich předchůdců jsme došli k tomu, že zastřešení bude dílčí a střechy nesmí být viditelné, tudíž musí být zapuštěny pod úroveň obvodového zdiva. My sami jsme si přidali ještě jedno téma, a to vložení nových prohlídkových tras. Nejen v přízemí, ale i v úrovni patra. Z těchto pozic se totiž návštěvníci mohou lépe seznámit s novou architekturou i s vývojem hradního paláce,“ říká architekt Miroslav Pospíšil a dodává: „Chtěli jsme všechny přesvědčit o tom, že naše řešení je správné, realizovatelné a nebude nijak negativně působit na původní objekt. Míra soudobého vstupu je velmi přiměřená a tento záměr otevřel téma kombinace moderní architektury s památkou.“

Polyfunkční dům Vista Optik

Objekt vyrostl v proluce v historickém centru města Valašského Meziříčí. Návrh urbanisticko-architektonického řešení vychází především z charakteru místa. Nový objekt se skládá ze dvou částí, světlé nárožní budovy a tmavého objektu. Oba domy se dotýkají a tvoří jeden celek. Pojítkem mezi oběma částmi je prosklená nástavba na střešním plášti obou domů. Stavba získala hlavní cenu v kategorii novostavba Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu v roce 2018. „Objekt funguje dobře, v přízemí je optika a v patře ordinace lékařů a bydlení,“ dodává Miroslav Pospíšil.

Dům na přehradě – architektonická studie

Torzo budovy s loděnicí na břehu přehrady Baška se promění na dům, který bude propojen s vodou a který bude při pohledu z hladiny přehrady vystupovat přímo z vody. „Pozemek má komplikovaný trojúhelníkový tvar, my jsme zde vytvořili novostavbu vily, která připomíná houseboat. Princip domu je postaven na propojení interiéru s hladinou přehrady,“ říká Miroslav Pospíšil.

CzechGlobe pavilon D

„Aktuálně chystáme zajímavý projekt pro pracoviště Akademie věd s názvem CzechGlobe. Bude to novostavba, která bude sloužit vědě a výzkumu. Dům bude téměř pasivní, neboť bude vytápěn pomocí termálních vrtů, využívat bude fotovoltaickou energii a na fasádu bude využito dřevo z druhotných surovin. Má to být příklad stavby z použitých materiálů a s maximálním využitím přírodních zdrojů,“ dodává Miroslav Pospíšil. Navrhovaný pavilon se skládá z pěti nadzemních a jednoho podzemního podlaží. Architektonické řešení pavilonu respektuje hmotový charakter okolních staveb.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
18 m 51 s

Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ateliér Kuba & Pilař architekti

Kuba & Pilař architekti je brněnské studio založené roku 1998 architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem. Jejich stavby vynikají minimalistickou estetikou a často pracují s pohledovým betonem. Za své realizace získali celou řadu ocenění. Jednou z posledních cen je Architekt roku 2022. Mnohé jejich stavby se zapsaly do historie českých měst. Posledním výrazným společným dílem je přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Očekávaným projektem je pak Černá kostka v Ostravě.

 

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
14 m 59 s

Architekt David Průša, Platforma architekti

Platforma architekti je tým architektů, stavebních inženýrů, grafiků, designerů a dalších odborníků založený v roce 2005 v Ostravě.  U zrodu společnosti stáli architekti David Průša a Oldřich Bajger a také scénograf Radomír Otýpka. Původní název Platforma Ostrava se roku 2012 změnil spolu se sídlem společnosti na Platforma architekti. V současné době má ateliér sídlo v Brně. V portfoliu lze najít široké spektrum návrhů od urbanistických studií přes administrativní a bytové budovy, rodinné domy až po sportovní, zdravotnické či kulturní objekty.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
14 m 24 s

Architekt Pavel Jura, JURA ET CONSORTES

JURA ET CONSORTES je brněnské architektonické studio, v jehož čele stojí architekt Pavel Jura. Vystudoval Fakultu architektury VUT V Brně. Po škole pracoval ve Švýcarsku v Lausanne u svého učitele architekta Ivana Kolečeka, kde se podílel také na projektech několika staveb. Jeho prvním projektem byla rekonstrukce rezidence švýcarského velvyslance v Praze. Po návratu do České republiky začal projektovat v Brně. Ateliér má zkušenosti s mnoha typy budov od rezidenčních projektů přes veřejné a komerční stavby až po rozhledny.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu