ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Architekt Miroslav Pospíšil, atelier-r

TV Architect představuje - Architekt Miroslav Pospíšil, atelier-r

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Jaroslav Šípek, jednatel společnosti STAVplan-CZ

zrušit

10 m 44 s

Architektonické studio atelier-r působí na poli architektury již téměř 20 let. V jeho čele stojí architekt Miroslav Pospíšil. Olomoucký ateliér se zabývá úpravami stávajících objektů i návrhy novostaveb. Na kontě má několik významných ocenění. Asi nejhlasitějším projektem v poslední době byla rekonstrukce paláce hradu Helfštýn. V portfoliu najdeme ale i další oceňované stavby jako Vista Optik či dostavba Slovanského gymnázia.

Hrad Helfštýn

Zřícenina hradu Helfštýn ze 14. století se nachází nad údolím Moravské brány. Jedná se o druhý největší hradní komplex v České republice. Objekt musel být kvůli nevyhovujícímu stavu v roce 2014 uzavřen. Základním požadavkem vlastníka hradu, kterým je Olomoucký kraj, bylo statické zajištění a nově také zastřešení paláce. „Zastřešení pro nás bylo velmi citlivé téma. Po prozkoumání řady předchozích neúspěšných pokusů našich předchůdců jsme došli k tomu, že zastřešení bude dílčí a střechy nesmí být viditelné, tudíž musí být zapuštěny pod úroveň obvodového zdiva. My sami jsme si přidali ještě jedno téma, a to vložení nových prohlídkových tras. Nejen v přízemí, ale i v úrovni patra. Z těchto pozic se totiž návštěvníci mohou lépe seznámit s novou architekturou i s vývojem hradního paláce,“ říká architekt Miroslav Pospíšil a dodává: „Chtěli jsme všechny přesvědčit o tom, že naše řešení je správné, realizovatelné a nebude nijak negativně působit na původní objekt. Míra soudobého vstupu je velmi přiměřená a tento záměr otevřel téma kombinace moderní architektury s památkou.“

Polyfunkční dům Vista Optik

Objekt vyrostl v proluce v historickém centru města Valašského Meziříčí. Návrh urbanisticko-architektonického řešení vychází především z charakteru místa. Nový objekt se skládá ze dvou částí, světlé nárožní budovy a tmavého objektu. Oba domy se dotýkají a tvoří jeden celek. Pojítkem mezi oběma částmi je prosklená nástavba na střešním plášti obou domů. Stavba získala hlavní cenu v kategorii novostavba Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu v roce 2018. „Objekt funguje dobře, v přízemí je optika a v patře ordinace lékařů a bydlení,“ dodává Miroslav Pospíšil.

Dům na přehradě – architektonická studie

Torzo budovy s loděnicí na břehu přehrady Baška se promění na dům, který bude propojen s vodou a který bude při pohledu z hladiny přehrady vystupovat přímo z vody. „Pozemek má komplikovaný trojúhelníkový tvar, my jsme zde vytvořili novostavbu vily, která připomíná houseboat. Princip domu je postaven na propojení interiéru s hladinou přehrady,“ říká Miroslav Pospíšil.

CzechGlobe pavilon D

„Aktuálně chystáme zajímavý projekt pro pracoviště Akademie věd s názvem CzechGlobe. Bude to novostavba, která bude sloužit vědě a výzkumu. Dům bude téměř pasivní, neboť bude vytápěn pomocí termálních vrtů, využívat bude fotovoltaickou energii a na fasádu bude využito dřevo z druhotných surovin. Má to být příklad stavby z použitých materiálů a s maximálním využitím přírodních zdrojů,“ dodává Miroslav Pospíšil. Navrhovaný pavilon se skládá z pěti nadzemních a jednoho podzemního podlaží. Architektonické řešení pavilonu respektuje hmotový charakter okolních staveb.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
18 m 51 s

Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ateliér Kuba & Pilař architekti

Kuba & Pilař architekti je brněnské studio založené roku 1998 architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem. Jejich stavby vynikají minimalistickou estetikou a často pracují s pohledovým betonem. Za své realizace získali celou řadu ocenění. Jednou z posledních cen je Architekt roku 2022. Mnohé jejich stavby se zapsaly do historie českých měst. Posledním výrazným společným dílem je přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Očekávaným projektem je pak Černá kostka v Ostravě.

 

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
14 m 59 s

Architekt David Průša, Platforma architekti

Platforma architekti je tým architektů, stavebních inženýrů, grafiků, designerů a dalších odborníků založený v roce 2005 v Ostravě.  U zrodu společnosti stáli architekti David Průša a Oldřich Bajger a také scénograf Radomír Otýpka. Původní název Platforma Ostrava se roku 2012 změnil spolu se sídlem společnosti na Platforma architekti. V současné době má ateliér sídlo v Brně. V portfoliu lze najít široké spektrum návrhů od urbanistických studií přes administrativní a bytové budovy, rodinné domy až po sportovní, zdravotnické či kulturní objekty.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
14 m 24 s

Architekt Pavel Jura, JURA ET CONSORTES

JURA ET CONSORTES je brněnské architektonické studio, v jehož čele stojí architekt Pavel Jura. Vystudoval Fakultu architektury VUT V Brně. Po škole pracoval ve Švýcarsku v Lausanne u svého učitele architekta Ivana Kolečeka, kde se podílel také na projektech několika staveb. Jeho prvním projektem byla rekonstrukce rezidence švýcarského velvyslance v Praze. Po návratu do České republiky začal projektovat v Brně. Ateliér má zkušenosti s mnoha typy budov od rezidenčních projektů přes veřejné a komerční stavby až po rozhledny.

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu