ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Bývalá elektrárna v Trutnově se stane místem umění

Bývalá elektrárna v Trutnově se stane místem umění

Bývalá elektrárna v Trutnově se stane místem umění
23. 12. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Další industriální objekt, který již neslouží svým účelům se stane místem pro umění. Bývalá elektrárna v Trutnově prochází rekonstrukcí. Tento objekt má mimořádnou velikost, výšku stropů a dispozice, bude proto využit jako galerie pro nadrozměrná díla. Kromě soch a plastik, které se do jiných českých galerií nevejdou, budou v galerii EPo1 k vidění i další výtvarná díla tuzemských i zahraničních umělců – ať už v rámci krátkodobých, či dlouhodobých expozic.

Rekonstrukce se týká více než sto let staré pětipodlažní stavby, vedena bude v duchu historie a s respektem k jejím původním stavitelům. Cílem bude zachovat co možná nejvíce z původního vybavení, designu a také jedinečnou atmosféru historického průmyslového objektu. Rekonstrukce má na starosti náchodský Atelier Tsunami.

Rekonstrukce objektu bude probíhat zhruba do termínu slavnostního otevření galerie, které je naplánováno na květen 2023. Atelier Tsunami již s manželi Kasperovými dříve spolupracoval například na rekonstrukci slavětínské kaple sv. Josefa.

Zachváno by mělo zůstat například původní schodiště, část oken, světlík, ocelové konstrukce a zejména dva jeřáby. Jeden z doby provozu parouhelné elektrárny, jenž sloužil pro instalaci a výměnu velkých generátorů a strojního vybavení, a druhý z éry podniku Dukla, který v budově vyráběl nádrže a tlakové nádoby.

V současné době je kompletně dokončena rekonstrukce největšího prostoru v původní elektrárně - turbínové haly o délce 68 m, šířce 20 m a výšce úctyhodných 19 m. V menší, rovněž již zrekonstruované hale o rozloze 340 m² už proběhla výstava fotografií. V nadcházejících fázích rekonstrukce bude postupně opraveno všech pět podlaží cihelné budovy, včetně podkrovního sálu.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
7 m 14 s

Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO

Historie ostravských jatek sahá do konce 19. století. Město tehdy zainvestovalo do zařízení, které ve své době bylo nejlepší v Rakousko-Uhersku. Jatka fungovala v různých fázích až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova, poté nevyužívaný objekt začal chátrat. Nyní se ale podařilo budovu jatek opět přivést k životu, slouží jako galerie umění.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
16 m 04 s

Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS

Ateliér OK PLAN ARCHITECTS vznikl před více než dvaceti lety. Zkušený tým pod vedením architekta Luďka Rýznera se v kancelářích v Humpolci a Praze zabývá architekturou od drobných objektů přes rodinné domy až po velké komerční areály a komplexy. Ateliér pracuje pro soukromé investory, tuzemské i nadnárodní společnosti působící v mnoha oborech. O své práci vydalo studio již několik samostatných knih. V portfoliu společnosti lze najít projekty jako rodinný dům Plecháč, zóna pro umění 8smička či Chata Hradečanka.  

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Nevyužívané industriální stavby a jejich konverze

Industriální památky dodnes připomínají nedávnou minulost a hospodářský rozvoj. Tyto budovy vyprávějí sto let staré příběhy a jsou důkazem vývoje společnosti, technologií i architektury. Zastaralost rozhodně není důvodem k jejich bouraní. Přesvědčit se můžete o jejich moderním využití a o tom, že stále mají co nabídnout.

 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Gočárova galerie v Pardubicích se návštěvníkům otevře v létě

V areálu bývalých Automatických mlýnů v Pardubicích vzniká nová galerie. Ta bude věnována slavnému architektovi Josefu Gočárovi, který je zároveň autorem hlavní budovy mlýnů. Rekonstrukce začala v polovině roku 2020 a hotovo by mělo být v příštím roce. Aktuálně je galerie stavebně hotová, následovat bude zařizování interiérů. První výstavy budou moct lidé navštívit nejspíš v létě.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl