ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Architekt Pavel Jura, JURA ET CONSORTES

TV Architect v regionech - Architekt Pavel Jura, JURA ET CONSORTES

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect v regionech - Architekt David Průša, Platforma architekti

zrušit

14 m 24 s

JURA ET CONSORTES je brněnské architektonické studio, v jehož čele stojí architekt Pavel Jura. Vystudoval Fakultu architektury VUT V Brně. Po škole pracoval ve Švýcarsku v Lausanne u svého učitele architekta Ivana Kolečeka, kde se podílel také na projektech několika staveb. Jeho prvním projektem byla rekonstrukce rezidence švýcarského velvyslance v Praze. Po návratu do České republiky začal projektovat v Brně. Ateliér má zkušenosti s mnoha typy budov od rezidenčních projektů přes veřejné a komerční stavby až po rozhledny.

Akátová věž, Židlochovice

Rozhledna na kopci Výhon je navržena na pravidelném půdorysu třiceti dřevěných akátových sloupů. Díky kruhové konstrukci mají návštěvníci výhled do okolí v celém rozsahu 360°, tento profil zároveň zajišťuje odolnost vůči zatížení větrem. Každý z akátových sloupů je složen z několika fošen, jejichž počet se po výšce sloupu zmenšuje. Zajímavé je řídnutí nosné konstrukce, nejvíce zatížený masivní sokl se postupně otevírá až po korunu věže. Vytváří se tak spirála, která se při výstupu postupně otevírá. Ocelové prvky rozhledny jsou pozinkované bez další povrchové úpravy. „Akátová věž byl jeden z prvních projektů, které jsem dělal v brněnské kanceláři. Do dnešního dne je to pro mě srdeční záležitost. Jednalo se o jednoduchý záměr udělat věž, která bude v krajině naprosto přirozená a jednoduchá. Stavba má přitom jasné detaily a poctivé řemeslné provedení. Celá rozhledna se skládala jako stavebnice. Stavba byla oceněna čestným uznáním v soutěži Grand Prix Architektů v roce 2009 a byla publikována v řadě zahraničních médií. První projekt tak měl velký úspěch,“ říká architekt Pavel Jura.

Komunitní centrum Židlochovice

Trojice nových objektů v historickém jádru centra města vytvořila polouzavřený areál s náměstím a kašnou. Jedna z novostaveb navazuje přímo na starou radnici, se kterou je propojena krčkem a vznikly v ní další kanceláře městského úřadu. Druhý objekt slouží jako zázemí a klubovny komunitního centra, ve dvoře pak najdeme stavbu s víceúčelovým sálem, která je napojena na místní sad. Centrum poskytuje sociální služby obyvatelům, zejména pak seniorům, dětem a sociálně slabým. „Usilujeme o to, aby architektura, kterou vkládáme do města, byla nedílnou součástí celku, což se tady podařilo. Za tento projekt jsme dostali Českou cenu za architekturu, to nás poměrně překvapilo, neboť nám stavba připadá velmi normální a nenápadná,“ říká Pavel Jura.

Smuteční síň, Tišnov

„Jedná se o velmi stěžejní zakázku, žijeme tím projektem již 6 let a snad už se blížíme k dokončení realizace. Stavba je zajímavá kombinací střech. V projektu je zelená střecha, ale také vrchlík, který je výrazným prvkem. Poměrně dlouho jsme technologicky řešili proveditelnost této střechy.  Celá síň je postavena na struktuře bílých cihelných zdí, které se prolínají celou stavbou z interiéru do exteriéru, využili jsme tak fenoménu hřbitovních zdí. Součástí stavby je také oddělená část hřbitova ve formě smuteční zahrady, kam směřuje hlavní síň. Nechtěli jsme navrhnout sterilní prostor, ale propojit psychicky náročný obřad s přírodou,“ uvádí architekt Pavel Jura.  

Šelepka, Brno

Jedná se o ikonické brněnské místo a jeden z nejdéle fungujících hudebních klubů v Brně. Díky rekonstrukci by místo mělo získat moderní ráz a velké využití. „Zakázka je zajímavá tím, že navrhujeme dům v parku, a přitom ve městě. Dlouho jsme hledali ideální podobu, nakonec jsme z toho udělali velký proutěný piknikový koš. Původně se jedná o dvě stavby otočené k sobě zády, po rekonstrukci konečně získá prostor jednotný ráz,“ říká Pavel Jura.

Přestavba železničního uzlu, Brno

„Projekt je pro nás zajímavý svým měřítkem, neboť se jedná o velké území. K projektu nás přivedl Ivan Koleček, se kterým jsme dělali první návrh z roku 2016 a poté i druhý soutěžní návrh spolu s dalšími kolegy. Projekt z roku 2016 byl velmi zajímavý svým rozsahem, zpracovávalo se celé území od centra Brna až k odsunutému nádraží. Projektem jsme definovali novou městskou čtvrť s převýšenou zástavbou, která do té doby v Brně chyběla,“ říká Pavel Jura.

Rezidenční výstavba, Pasohlávky, Šumperk

„Jedná se o vcelku standardní developmenty. V Pasohlávkách jsme hledali formu soudobého obytného souboru, který zapadne do struktury původní vesnice. Nakonec se nám podařilo navrhnout skladbu stejných domů, které jsou ovšem různě natočené, takže z každé strany nabízejí jiný pohled. Projekt se nyní realizuje a je těsně před dokončením,“ říká Pavel Jura.

„V Šumperku bylo cílem vytvořit kvalitní bydlení na okraji města o rozsahu 380 bytových jednotek. Chtěli jsme vytvořit jednoduchou a dobře obyvatelnou novou čtvrť s kvalitní architekturou, která bude navazovat na předchozí vrstvy města a kultury a zároveň bude nahlížet dopředu,“ dodává Pavel Jura.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Kultovní brněnský podnik Šelepka se dočká obnovy

Ikonické brněnské místo a jeden z nejdéle fungujících klubů Šelepka projde rekonstrukcí. Kulturní stánek vznikl v bývalém zázemí dělníků při výstavbě okolního sídliště. Nyní tato stavba získá moderní ráz a velké využití. Veřejnosti by zde v budoucnu měla sloužit nová restaurace, střešní pobytová terasa, klub i salonek.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl