ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti a firmy Architekti Casua
Přeskočit reklamu
x

Profil: Casua

Kancelář CASUA vznikla ze spolupráce českého architekta Olega Hamana a stavebního inženýra Aleše Poděbrada. „Společně jsme projekty brali jako výzvu. Chtěli jsme si zkusit něco, co jsme ještě nedělali,“ říká Aleš Poděbrad. Praxe ateliéru je charakteristická hledáním inovativních a environmentálně šetrných řešení.

číst více
 1. Pořady
 2. Články
 3. Popis
 4. Oleg Haman
 5. Aleš Poděbrad
 1. CASUA je architektonická a projektová kancelář založena v roce 1991 stavebním inženýrem Alešem Poděbradem a architektem Olegem Hamanem. Jejich záměrem bylo vybudovat ateliér založený na spolupráci architektů a stavebních inženýrů, který svým klientům bude přinášet kompletní služby. „Znali jsme se dřív, než jsme se potkali pracovně. Pracovali jsme v Projektovém ústavu hlavního města Prahy, Aleš pracoval u pana architekta Karla Kouckého a já u pana architekta Karla Pragera,“ vzpomíná Oleg Haman.

  CASUA disponuje týmem více než 60 zkušených i mladých ambiciózních architektů a stavebných inženýrů pracujících na velkých projektech. Od roku 2007 je CASUA členem prestižního uskupení evropských architektonických kanceláří Equator Euroean Architects. Má tak přímý přístup k nejnovějším evropským trendům díky spolupracujícím kancelářím ve Stockholmu a Helsinkách. CASUA pracuje dlouhodobě v BIM (informační model budovy). V současné době má licence na AUTOCAD REVIT a úzce spolupracuje s CAD Studiem na projektu BIMFO.

  Mezi zrealizovanými projekty najdeme například rodinný dům v Jesenici. Jednoduchá hmota domu je členěna vysokými francouzskými okny a na fasádách se uplatňuje světlá omítka v kombinaci s obkladem z tropického dřeva. Interiér domu je navržen jako volně řešený prostor ve společenské části domu.

  Letiště M.R.Štefanika v Bratislavě je Stavbou roku 2011 – cenu získalo od ministerstva dopravy za celospolečenský přínos. V letech 2004 a 2005 byly vypsány veřejné soutěže na návrh rekonstrukce a dostavby Terminálu letiště M.R.Štefánika v Bratislavě. V soutěžích zvítězila projektová kancelář AGA - Letiště, s.r.o. ve spolupráci s firmou Causa, s.r.o.. Následně spolupracovali na dokumentaci pro územní rozhodnutí, pro stavební povolení, pro výběr dodavatele stavby a pro realizaci stavby. V roce 2010 byla dokončena realizace první ze dvou etap.

  Dalším projektem je Park Malšovice v Hradci Králové, je koncipován tak, aby dotvářel město s dostatkem veřejné zeleně – kvalitním přírodním zázemím města, rozvíjel centrum sportu a společenského života a byl vstřícné k aktivitám občanů. Vzrostlé stromy a aleje jsou zachovány v maximální možné míře. Je plně respektován rozsah a poloha stávajícího biokoridoru. Navržený park volně přechází v zelený prostor mezi multifunkční arénou a obchodně-společenským centrem a navazují na něj zelená atria hotelu.

  Za zmínku stojí i Rohanský ostrov, koncepce projektu vychází ze základních principů trvale udržitelného rozvoje, které zahrnují aspekty ekologické, sociální a ekonomické, zejména: jedinečnost místa a jeho přírodní potenciál, který je inspirací architektonické koncepce; dominantní program bydlení jako předpoklad zastavení trendu vylidňování centra; prostředí pro trávení volného času a kvalitní život ve městě; úspora energie všeho druhu v procesu výstavby a při provozu obytné čtvrti; kultivace a oživení zanedbané, ladem ležící velké části města.

  Interiéry nových kanceláří společnosti Skanska v objektu Corso Court IIb v Karlíně jsou použity principy Activity Based Workplace. Celkové řešení interiéru kanceláří vychází ze snahy vytvořit příjemné pracovní prostředí, které bude nabízet trvalá pracovní místa vhodně doplněna o alternativní pracoviště podle způsobu práce a aktuální potřeby.

  CASUA je členem:

  EEA – Evropská agentura pro životní prostředí – anglického European Environment Agency

  CGBC – Czech Green Building Council, Česká rada pro šetrné budovy

  SGBC – Singapore Green Building Council, Singapurská rada pro zelené budovy

  ČISOK – Česko-izraelská obchodní komora

  Praxe

  Základní vizí a strategií týmu je vycházet z genia loci místa a přitom nacházet inovativní, environmentálně šetrná řešení. CASUA se snaží o vysokou orientaci v potřebách zákazníků - trvalým kontaktem se zákazníkem ověřuje jeho spokojenost a zjišťuje požadavky či klientovo očekávání. Architekti a inženýři odpovědným přístupem snižují negativní vliv jejich činnosti na životní prostředí, zejména důsledným respektováním všeobecně závazných předpisů a nařízení. Orientují se zejména na požadavky regionu na příslušnou oblast projekčních činností. Velmi důležitá je pro ně i kvalita odvedené práce a spolupráce s ověřenými dodavateli.

 2. Architekt Oleg Haman vystudoval  v roce 1984 FA ČVUT obor urbanismus a územní plánování v ateliéru s diplomním projektem  „Zahradní město Písnice-Cholupice-Točná.“ V roce 1988 se pokoušel o postgraduální studia na Pedagogické fakultě na Univerzitě Karlově, nicméně je nedokončil. Je členem Obce architektů, které je nyní předsedou. Je také členem Asociace pro urbanismus a územní plánování. Mluví plynule anglicky a rusky. Od roku 1991 je jednatelem a spoluzakladatelem architektonické a projektové kanceláře CASUA.

 3. Stavební inženýr Aleš Poděbrad vystudoval v roce 1981 Vysoké učení technické v Praze, obor Pozemní stavby. Od roku 1993 je autorizovaným inženýrem v oboru Pozemních staveb. Je také členem výboru Pražské pobočky Českého svazu stavebních inženýrů a přípravného výboru odborné společnosti Pozemního stavitelství při ČSSI. Externě se věnuje i pedagogické činnosti na Fakultě architektury ČVUT v Praze.


Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu