ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti Architekti Casua
Přeskočit reklamu
x

Profil: Casua

Kancelář CASUA vznikla ze spolupráce českého architekta Olega Hamana a stavebního inženýra Aleše Poděbrada. „Společně jsme projekty brali jako výzvu. Chtěli jsme si zkusit něco, co jsme ještě nedělali,“ říká Aleš Poděbrad. Praxe ateliéru je charakteristická hledáním inovativních a environmentálně šetrných řešení.

číst více
 1. Pořady
 2. Články
 3. Popis
 4. Oleg Haman
 5. Aleš Poděbrad
 1. CASUA je architektonická a projektová kancelář založena v roce 1991 stavebním inženýrem Alešem Poděbradem a architektem Olegem Hamanem. Jejich záměrem bylo vybudovat ateliér založený na spolupráci architektů a stavebních inženýrů, který svým klientům bude přinášet kompletní služby. „Znali jsme se dřív, než jsme se potkali pracovně. Pracovali jsme v Projektovém ústavu hlavního města Prahy, Aleš pracoval u pana architekta Karla Kouckého a já u pana architekta Karla Pragera,“ vzpomíná Oleg Haman.

  CASUA disponuje týmem více než 60 zkušených i mladých ambiciózních architektů a stavebných inženýrů pracujících na velkých projektech. Od roku 2007 je CASUA členem prestižního uskupení evropských architektonických kanceláří Equator Euroean Architects. Má tak přímý přístup k nejnovějším evropským trendům díky spolupracujícím kancelářím ve Stockholmu a Helsinkách. CASUA pracuje dlouhodobě v BIM (informační model budovy). V současné době má licence na AUTOCAD REVIT a úzce spolupracuje s CAD Studiem na projektu BIMFO.

  Mezi zrealizovanými projekty najdeme například rodinný dům v Jesenici. Jednoduchá hmota domu je členěna vysokými francouzskými okny a na fasádách se uplatňuje světlá omítka v kombinaci s obkladem z tropického dřeva. Interiér domu je navržen jako volně řešený prostor ve společenské části domu.

  Letiště M.R.Štefanika v Bratislavě je Stavbou roku 2011 – cenu získalo od ministerstva dopravy za celospolečenský přínos. V letech 2004 a 2005 byly vypsány veřejné soutěže na návrh rekonstrukce a dostavby Terminálu letiště M.R.Štefánika v Bratislavě. V soutěžích zvítězila projektová kancelář AGA - Letiště, s.r.o. ve spolupráci s firmou Causa, s.r.o.. Následně spolupracovali na dokumentaci pro územní rozhodnutí, pro stavební povolení, pro výběr dodavatele stavby a pro realizaci stavby. V roce 2010 byla dokončena realizace první ze dvou etap.

  Dalším projektem je Park Malšovice v Hradci Králové, je koncipován tak, aby dotvářel město s dostatkem veřejné zeleně – kvalitním přírodním zázemím města, rozvíjel centrum sportu a společenského života a byl vstřícné k aktivitám občanů. Vzrostlé stromy a aleje jsou zachovány v maximální možné míře. Je plně respektován rozsah a poloha stávajícího biokoridoru. Navržený park volně přechází v zelený prostor mezi multifunkční arénou a obchodně-společenským centrem a navazují na něj zelená atria hotelu.

  Za zmínku stojí i Rohanský ostrov, koncepce projektu vychází ze základních principů trvale udržitelného rozvoje, které zahrnují aspekty ekologické, sociální a ekonomické, zejména: jedinečnost místa a jeho přírodní potenciál, který je inspirací architektonické koncepce; dominantní program bydlení jako předpoklad zastavení trendu vylidňování centra; prostředí pro trávení volného času a kvalitní život ve městě; úspora energie všeho druhu v procesu výstavby a při provozu obytné čtvrti; kultivace a oživení zanedbané, ladem ležící velké části města.

  Interiéry nových kanceláří společnosti Skanska v objektu Corso Court IIb v Karlíně jsou použity principy Activity Based Workplace. Celkové řešení interiéru kanceláří vychází ze snahy vytvořit příjemné pracovní prostředí, které bude nabízet trvalá pracovní místa vhodně doplněna o alternativní pracoviště podle způsobu práce a aktuální potřeby.

  CASUA je členem:

  EEA – Evropská agentura pro životní prostředí – anglického European Environment Agency

  CGBC – Czech Green Building Council, Česká rada pro šetrné budovy

  SGBC – Singapore Green Building Council, Singapurská rada pro zelené budovy

  ČISOK – Česko-izraelská obchodní komora

  Praxe

  Základní vizí a strategií týmu je vycházet z genia loci místa a přitom nacházet inovativní, environmentálně šetrná řešení. CASUA se snaží o vysokou orientaci v potřebách zákazníků - trvalým kontaktem se zákazníkem ověřuje jeho spokojenost a zjišťuje požadavky či klientovo očekávání. Architekti a inženýři odpovědným přístupem snižují negativní vliv jejich činnosti na životní prostředí, zejména důsledným respektováním všeobecně závazných předpisů a nařízení. Orientují se zejména na požadavky regionu na příslušnou oblast projekčních činností. Velmi důležitá je pro ně i kvalita odvedené práce a spolupráce s ověřenými dodavateli.

 2. Architekt Oleg Haman vystudoval  v roce 1984 FA ČVUT obor urbanismus a územní plánování v ateliéru s diplomním projektem  „Zahradní město Písnice-Cholupice-Točná.“ V roce 1988 se pokoušel o postgraduální studia na Pedagogické fakultě na Univerzitě Karlově, nicméně je nedokončil. Je členem Obce architektů, které je nyní předsedou. Je také členem Asociace pro urbanismus a územní plánování. Mluví plynule anglicky a rusky. Od roku 1991 je jednatelem a spoluzakladatelem architektonické a projektové kanceláře CASUA.

 3. Stavební inženýr Aleš Poděbrad vystudoval v roce 1981 Vysoké učení technické v Praze, obor Pozemní stavby. Od roku 1993 je autorizovaným inženýrem v oboru Pozemních staveb. Je také členem výboru Pražské pobočky Českého svazu stavebních inženýrů a přípravného výboru odborné společnosti Pozemního stavitelství při ČSSI. Externě se věnuje i pedagogické činnosti na Fakultě architektury ČVUT v Praze.


Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl