ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus V Ostravě by měla vzniknout nová městská čtvrť

V Ostravě by měla vzniknout nová městská čtvrť

V Ostravě by měla vzniknout nová městská čtvrť
20. 6. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Brownfield mezi Karolinou a Dolními Vítkovicemi čeká zásadní proměna. Vzniknout zde má zcela nová čtvrť pro 12 tisíc lidí s názvem „Pod Žofinkou“. Rozvoje se dočká také přilehlá lokalita Černá louka i samotná Dolní oblast Vítkovice – Ostrava.

Název Pod Žofinkou vznikl z historického odkazu tohoto místa. Dříve se zde nacházela huť, ve které se vyrábělo železo. Území je v dnešní době velmi zanedbané. Jedná se o uzavřený areál, který je orámovaný ze dvou stran kolejemi, ze třetí pak řekou Ostravicí, jedná se tedy o neprůchodnou bariéru. Návrh pracuje s postupným vznikem čtyř přímých spojení. Cílem je multifunkční využití území, kombinace bydlení, administrativy a služeb.

Město Ostrava již veřejnosti představilo koncepční urbanistickou studii na využití tohoto území. Zároveň byl představen i záměr rozvoje širšího území včetně samotné Černé louky a Dolní oblasti Vítkovice. Součástí nové čtvrti bude také přírodní park a počítá se i s přímým napojením na novou městskou třídu propojující centrum Ostravy s Dolními Vítkovicemi.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

V Ostravě začíná rekonstrukce bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia

V Ostravě odstartovala dlouho očekávaná rekonstrukce ikonického bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. V minulosti se v budově propadla dvě podlaží a zřítila se část střechy. Módní dům pak roky chátral, vystřídalo se zde několik majitelů a marně se hledalo využití. Aktuálně si objekt převzala stavební firma a v místě začala rekonstrukce, která má dům proměnit na centrum kreativního průmyslu. Součástí má být i restaurace, hudební klub nebo divadelní sál.

Brownfield „Pod Žofinkou“ na pomezí lokalit Karolina a Dolní Vítkovice má velikost 18,78 hektarů a patří mezi strategické rozvojové zóny města, zařazené do našeho strategického plánu Fajnova. Celé zájmové území pak necelých 100 hektarů. Je proto zásadní, že jsme nalezli základní shodu s vlastníky i klíčovými aktéry jak na principech území, tak snad i na postupu prací. V nejbližší době předložíme zastupitelstvu města návrh memoranda o spolupráci a zahájíme návazné přípravné práce,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Území Pod Žofinkou je spícím pokladem Ostravy. Proto jsme se pokusili navrhnout část města, která propojí dva klíčové fenomény Ostravy – centrum a Dolní Vítkovice a podpoří jejich význam. Studie naznačuje možnou strukturu města pro jedenadvacáté století, města s vysokou kvalitou života. Území se může stát architektonickým vyvrcholením nové části centra města. Klíčové je propojení rovnou a širokou městskou třídou s tramvají,“ řekl profesor Roman Koucký.

Pro město jako celek je na návrhu skutečně stěžejní jeho základní struktura. Navrhovaný bulvár, přes kilometr a půl dlouhá městská třída obsahující i tramvajovou trať má za cíl propojit Smetanovo náměstí a Vítkovice. Zasahuje tak významně širší území, než je nyní zpracováno v rámci lokality Pod Žofinkou. Následujícím krokem města proto bude prověření návrhu v celém dotčeném území, především v zastavěné části města, od Černé louky, které aktuálně zpracovává MAPPA, po Trojhalí a zároveň příprava podkladů pro nutnou změnu územního plánu,“ upřesnila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Záměr významně ovlivňuje i samotné území Dolní oblasti Vítkovice. „S architektem Josefem Pleskotem jsme při úvahách o rozvoji Dolních Vítkovic už před několika lety dospěli k závěru, že by se Ostrava měla osmělit vybudovat širší centrum a že ideální by pro to bylo území podél řeky Ostravice. Nabízí se cestou k Dolním Vítkovicím a tok řeky je pro člověka naprosto přirozené místo k osídlení. Kolem řek se města rozrůstají po staletí,“ uvedl Jan Světlík, autor vize proměny Dolních Vítkovic a hlavní vlastník společnosti Vítkovice, a.s.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
17 m 16 s

Josef Pleskot

Chodil na hodiny kreslení a zprvu si myslel, že bude malířem. Rodiče to však architektovi Josefu Pleskotovi zakázali. Důvodem byla tehdejší politická situace v zemi. Hledal proto alternativu, jelikož se odmala zajímal o historii a četl hodně knih.

Architekt Josef Pleskot již také představil další plány rozvoje Dolní oblasti Vítkovice, které se odehrají na ploše zhruba 20 hektarů. „Území vymezené ulicemi prodloužená Ruská a prodloužená Vítkovická a železničním koridorem od východu tvoří plochu zaobleného trojúhelníku. Jeho severojižní strana je dlouhá více než 600 metrů. Naprosto jedinečné a specifické území přímo sousedící s národní kulturní památkou DOV si zaslouží, aby bylo vyřešeno nejen originálně, ale i s předpoklady dokonale energeticky udržitelného města těsně spjatého s kvalitním přírodním parterem v duchu MĚSTO-PARK. Parkové město může nabídnout až 1600 rozmanitých bytů pro více než 4000 obyvatel, a také mnoho čtverečních metrů pro služby a občanskou vybavenost,“ řekl architekt.

První faktické realizace k propojení území by mohly být realizovány do 5 let. Brownfield Pod Žofinkou prochází sanací, která bude podle předpokladů dokončena v roce 2031.

Psali jsme také:

 

 

 

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu