Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Osobnosti Osobnosti současné architektury – Josef Pleskot

Osobnosti současné architektury – Josef Pleskot

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Petr Vágner (AI - DESIGN)

zrušit

17 m 16 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Chodil na hodiny kreslení a zprvu si myslel, že bude malířem. Rodiče to však architektovi Josefu Pleskotovi zakázali. Důvodem byla tehdejší politická situace v zemi. Hledal proto alternativu, jelikož se odmala zajímal o historii a četl hodně knih.

„Nejprve jsem se dostal na vysokou školu stavební, ale jelikož jsem to studovat nechtěl, přerušil jsem studium. Rozhodl jsem se totiž zkusit znovu přijímačky na architekturu,“ vysvětluje Josef Pleskot, český nejznámější a nejrespektovanější architekt a tvůrce. Po dokončení vysoké školy neměl praxi v oboru, a proto se rozhodl zůstat na škole. Po roce dostal nabídku ke vstupu do komunistické strany, ale odmítl. Jeho práce se vyznačuje v řešení širokého okruhu zakázek od rodinných domů, přes veřejné stavby až po rozsáhlé bytové, administrativní či výrobní areály.

Od roku 1991 vede vlastní architektonickou kancelář AP ATELIER, kde s ním spolupracuje maximálně patnáct lidí, protože jak sám říká, nechtěl se stavět do pozice manažera. Od roku 1997 je členem Spolku výtvarných umělců Mánes a V roce 2014 získal titul „Architekt roku“, a to za „pokračující sérii architektonických realizací, které patří k oborové špičce toho, co vzniká v České republice.“

lan

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl