ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Plzeňské nádraží prochází rekonstrukcí pod taktovkou ateliéru A8000

Plzeňské nádraží prochází rekonstrukcí pod taktovkou ateliéru A8000

Plzeňské nádraží prochází rekonstrukcí pod taktovkou ateliéru A8000
12. 12. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: A8000

Vlaková doprava je na vzestupu. Rekonstrukce hlavního nádraží se netýká jen Prahy a Brna, ale i Plzně. Památkově chráněná budova hlavního nádraží je přibližně v polovině kompletní rekonstrukce, která vrátí nádraží architektonickou kvalitu a život do nevyužívaných prostor. Nejvíce se změní běžný pohyb cestujících.

Hlavní nádraží v renesančním a secesním slohu patří k architektonickým dominantám Plzně. Zajímavostí je, že na rozdíl od většiny výpravních budov v České republice, stojí uprostřed kolejiště.

Obnova 115 let starého objektu začala loni v květnu, plynule navazuje na modernizaci kolejišť a nástupišť. Hotovo by mělo být do konce roku 2023. Aktuálně se pracuje na obnově střechy, opravují se poškozené krokve hlavní kupole a také horní věžičky. Obnovou prochází i fasáda. Takto komplexní rekonstrukcí budova zatím nikdy neprošla.

Ateliér A8000 je autorem návrhu nového interiéru. Nejvýraznější změna se odehraje především v horní hale, která se stane obchodní pasáží. Novinkou budou také dva eskalátory, které propojí horní halu s centrálním prostorem. Nádraží by po rekonstrukci mělo získat zpět svou noblesu.

Cestující budou moci nově využít přehledný centrální prostor pokladen, nakoupit si v rozšířené obchodní pasáži nebo si zajít před odjezdem na oběd do restaurace na nástupišti. Barevnost výmalby se navrátí k původní krémové a šedé. Hlavní halu doplní replika původní historické dlažby. Interiér získá odolný sedací nábytek z litého materiálu, jako je corian. Exteriér s interiérem propojí nové celoprosklené dveře. 

Zásadní úpravou projdou také centrální pokladny pro prodej jízdenek i informační centrum. Cestující si budou moci koupit jízdenky od všech přepravních společností na jednom místě, což dosud nebylo možné.

Historické části nádraží jsou renovovány s respektem tak, aby spolu nové a staré bylo ve vzájemné harmonii.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Město na vodě plné udržitelných moderních technologií, takové jsou plány studia A8000 na jezeře Medard na Sokolovsku

Medard je v současné době největší umělé jezero v České republice. Lokalitu u Sokolova teď čeká radikální proměna. Na základě vypsané soutěž na urbanistickou studii okolí jezera byl vybrán architektonický ateliér A8000, který se zde postará o velmi zásadní proměnu. Ta místo v měsíční krajině promění na atraktivní lokalitu k bydlení a rekreaci. Jde o ojedinělou a rozvojovou oblast v těsné blízkosti vzniklého jezera Medard. To bylo vytvořeno v rámci rekultivace a revitalizace po ukončení těžby hnědého uhlí zatopením lomové lokality Medard – Libík. Těžba zde byla ukončena v roce 2000. Jezero pak bylo napouštěno v letech 2008 až 2016.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
15 m 00 s

Martin Krupauer (Atelier A8000)

Martin Krupauer vystudoval fakultu stavební na ČVUT a architekturu na AVU v Praze. Od roku 1989 vedl spolu s Jiřím Stříteckým ATELIER 8000, hlavním sídlem v Českých Budějovicích a pobočkou v Praze. Po smrti Stříteckého v roce 2012 vede atelier sám. Je hostujícím architektem Slovenské komory architektů, přednáší o architektuře a regionálním rozvoji v Praze, Českých Budějovicích a na dalších místech. Několikrát byl členem mezinárodních porot architektonických soutěží.

Mohlo by vás zajímat

Architekti
23 m 01 s

Atelier A8000

Atelier 8000 v Českých Budějovicích funguje od roku 1989. Založili ho dva čeští architekti Martin Krupauer a Jiří Střítecký. Po smrti svého kolegy Martin Krupauer pokračuje ve vedení ateliéru a dnes má v týmu přes padesát spolupracovníků v Praze a v Českých Budějovicích.

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu