ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Martin Krupauer (Atelier A8000)

Osobnosti současné architektury - Martin Krupauer (Atelier A8000)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - David Chmelař (Chmelař architekti)

zrušit

15 m 00 s

Martin Krupauer vystudoval fakultu stavební na ČVUT a architekturu na AVU v Praze. Od roku 1989 vedl spolu s Jiřím Stříteckým ATELIER 8000, hlavním sídlem v Českých Budějovicích a pobočkou v Praze. Po smrti Stříteckého v roce 2012 vede atelier sám. Je hostujícím architektem Slovenské komory architektů, přednáší o architektuře a regionálním rozvoji v Praze, Českých Budějovicích a na dalších místech. Několikrát byl členem mezinárodních porot architektonických soutěží.

Atelier 8000 vytvořil za své dlouholeté fungování několik významných staveb. Mezi jejich projekty jsou například Stará střelnice, BB Centrum – budova A, Československá obchodní banka, Dopravně obchodní centrum Mercury, Pavilon T – Výstaviště, Provozní areál Povodí Vltavy, Rybníky a chaty v Dobčicích, Velíny a vltavská vodní cesta.

Obytný soubor Hanspaulka

V městské část Praha 6 - Dejvice bylo vybudováno 14 rodinných a 31 bytových domů. Místo se stalo svou polohou přechodovým prvkem mezi zvedajícím se terénem s vilovou zástavbou Hanspaulky a vyšší obytnou výstavbou Dejvicko-podbabské kotliny. Z místa je jedinečný výhled na panorama Hradčan. Všechny objekty jsou inspirovány českou modernou 30. let minulého století. Omítky jsou s převahou bílé barvy.

Zlatý Anděl

Architekti také spolupracovali s významným světovým architektem Jeanem Nouvelem. Výsledkem jejich společné práce je Zlatý Anděl na Praze 5. Jedná se o administrativní komplex stojící na křižovatce nad stanicí metra B „Anděl“ ve středu pěší zóny Anděl. Stavba byla v roce 2000 otevřena jako první budova v rámci tzv. „Nového Anděla“, který učinil z Anděla důležité centrum jak kulturní, tak nákupní i administrativní. Dominantou desetipatrového komplexu je skleněný plášť a nepravidelné oblé tvary. Unikátní je také výzdoba budovy. Po celé ploše jsou nepravidelně rozmístěné texty z děl autorů, kteří psali v Praze jako například Franz Kafka či Gustav Meyrink.

Forum Karlín

Multifunkční hala Forum Karlín je situována v komplexu kancelářských budov v Karlíně. Interiér tady svojí atmosférou reflektuje propojení současného Karlína s místem s industriální minulostí. Industriální hrubost je odražena v materiálech a detailech interiéru.

Společenské centrum Sedlčany

Odvážně pojatý objekt se šikmými stěnami a šikmou střechou získal prestižní titul Stavba roku 2020. Tvar modlitebny má organické křivky. Samotná fasáda zaujme i svou hravostí, kdy celá modlitebna mění barvy v závislosti na denní době. Atmosféru umocňují i vybrané materiály jako bílá epoxidová stěrka a světlé dřevo.

Martin Krupauer je aktuálně i předsedou Komise rady hl. m. Prahy pro vznik koncertního sálu hl. m. Prahy, jinak také Vltavské filharmonie.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu