ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Nové městské čtvrti, které změní podobu dnešního Brna

Nové městské čtvrti, které změní podobu dnešního Brna

Nové městské čtvrti, které změní podobu dnešního Brna
9. 1. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová Foto: Re:Špitálka, A8000

Také město Brno se vydalo cestou obnovy brownfieldů. Jedná se o velké téma současnosti, neboť tato mnohdy velmi zanedbaná území poskytují prostor pro novou výstavbu přímo v centrech velkých měst. V těchto lokalilách vznikají nové městské čtvrti a stejně tomu je i v moravské metropoli. Jednou z chystaných akcí je například chytrá čtvrť RE:Špitálka.

RE:Špitálka

Nová městská čtvrť vyroste v Brně v oblasti známé jako Špitálka. Město hodlá využít západní nevyužitý pozemek brněnských tepláren. Cílem je výstavba inovativní moderní čtvrti, kde se bude pohodlně bydlet, pracovat a trávit volný čas. Oblast Špitálky přímo navazuje na historické centrum města a je zároveň součástí ochranného pásma městské památkové rezervace. Jde o území s vysokou hustotou zastavění a uzavřenou blokovou strukturou. Nacházejí se zde bývalé výrobní areály, které byly dříve průmyslovým centrem města. Dnes tyto chátrající budovy tvoří velkou část místních brownfieldů. Autorem ideového návrhu je pražský ateliér Aulík Fišer architekti. Konkrétní architektonicko-urbanistická studie, tzv. masterplan, je však zatím zpracovaná pouze na část areálu. Autorem je architektonická kancelář A8000, která má na starosti také návrh dominanty celé lokality. Tou se stane dlouhodobě nevyužívaná chladící věž, která bude v budoucnu sloužit jako EVENT HUB. Prezentovat se zde budou moci firmy či obyvatelé sídlící v přilehlém CITY HUBU. Věž zároveň poslouží jako vyhlídka na Brno.

Projekt Mosilana

Území po bývalých textilních továrnách na vlněné sukno Mosilana se nachází hned v sousedství dnešní Špitálky. V budoucnu by zde měla vzniknout obytná čtvrť s velkou rekreační plochou okolo Svitavského náhonu. Areál Mosilany vznikl v Brně po 2. světové válce sloučením několika továren na území o rozloze asi čtyř hektarů. Místo sice vypovídá o textilní minulosti světového formátu, dlouhá léta ale chátrá. V současné době se pracuje na tvorbě architektonicky-urbanistické studie, a to formou soutěže. Návrhy odevzdalo celkem pět architektonických kanceláří - Pelčák a partner architekti, KOGAA, Ov architekti, AiD team a.s. a zahraniční Jestico + Whiles.

Trnitá

Území nové čtvrti Trnitá o velikosti zhruba 140 hektarů v těsné blízkosti historického jádra města se bude v příštích letech zásadně rozvíjet. Jedná se o velký krok ve spojitosti s rozvojem jižní části Brna. Územní studie například požaduje, aby v každém bloku bylo vždy zastoupeno alespoň 30 % bydlení a 30 % zeleně. „Pomocí závazných regulativů chceme zajistit, aby nová čtvrť byla smíšená a s převahou bydlení a aby zde byl dostatek zeleně a zelených vnitrobloků. Mimo jiné požadujeme, aby ve vybraných blocích byly přístupné terasy a vyhlídky jako veřejné prostory a aby všechny střechy byly navrženy jako zelené," řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Nová čtvrť Trnitá nabídne bydlení až pro 15 tisíc lidí, veřejné a kancelářské budovy i široké možnosti trávení volného času. Bude to čtvrť lemovaná parkem a oživeným nábřežím Svratky s novým hlavním nádražím. Jejím centrem povede padesát metrů široký bulvár, který bude lemován obchody a službami v přízemí domů a stromořadími. Důležitými prvky bulváru jsou široké chodníky a pruhy pro cyklisty. Jeho součástí bude tramvajová a motorová doprava. Tramvajová trať povede z centra bulvárem až k novému hlavnímu nádraží, odtud dále směrem k Plotní a mostu přes Svratku. Směry nezajištěné tramvajemi budou obsluhovány autobusy nebo trolejbusy. Součástí studie je také požadavek na zajištění správného hospodaření s dešťovou vodou jako ochrany před klimatickými změnami.

Nová Zbrojovka

Do revitalizace 22hektarového areálu v Brně-Židenicích, který dnes nese název Nová Zbrojovka, v současnosti investuje společnost CPI Property Group. Plánuje vytvořit novou městskou čtvrť, jejíž součástí budou administrativní a bytové budovy, ale také škola a školka, kulturní centrum nebo multifunkční sportovní hala. V areálu dříve stávalo na 110 budov, které byly převážně zbourány. Rekonstrukce se dočkají čtyři původní objekty. Architektonicko-urbanistickou studii pro lokalitu zpracovala architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti. Zbrojovka Brno pařila v meziválečném období k největším armádním dodavatelům na světě. Po válce se zde vyráběly traktory Zetor.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
18 m 51 s

Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ateliér Kuba & Pilař architekti

Kuba & Pilař architekti je brněnské studio založené roku 1998 architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem. Jejich stavby vynikají minimalistickou estetikou a často pracují s pohledovým betonem. Za své realizace získali celou řadu ocenění. Jednou z posledních cen je Architekt roku 2022. Mnohé jejich stavby se zapsaly do historie českých měst. Posledním výrazným společným dílem je přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Očekávaným projektem je pak Černá kostka v Ostravě.

 

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
23 m 26 s

Jan Aulík a Jakub Fišer z ateliéru Aulík Fišer architekti

Aulík Fišer architekti, s.r.o. je architektonická kancelář zabývající se urbanismem a projektováním administrativních a rezidenčních budov. Většina realizovaných budov, převážně administrativních, je soustředěna v BB Centru v Praze – Michli. Nejvýznamnějšími realizacemi ateliéru jsou například administrativní objekt Na Vítězné pláni nebo rezidenční koncept Terasy Červený vrch v Praze 6. Ateliér ale také navrhl řadu obytných souborů napříč Českou republikou. Jan Aulík i Jakub Fišer jsou zároveň i pedagogové na architektonických vysokých školách.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
15 m 00 s

Martin Krupauer (Atelier A8000)

Martin Krupauer vystudoval fakultu stavební na ČVUT a architekturu na AVU v Praze. Od roku 1989 vedl spolu s Jiřím Stříteckým ATELIER 8000, hlavním sídlem v Českých Budějovicích a pobočkou v Praze. Po smrti Stříteckého v roce 2012 vede atelier sám. Je hostujícím architektem Slovenské komory architektů, přednáší o architektuře a regionálním rozvoji v Praze, Českých Budějovicích a na dalších místech. Několikrát byl členem mezinárodních porot architektonických soutěží.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
25 m 52 s

Sean Clifton, ředitel Jestico + Whiles

Sean Clifton vystudoval architekturu ve Velké Británii. Do Prahy se přestěhoval v roce 2001, aby zde převzal vedení britsko-české architektonické kanceláře Jestico + Whiles. Pražské studio bylo založeno v roce 1990, a to jako jedno z vůbec prvních zahraničních architektonických společností u nás. V portfoliu firmy lze najít projekty napříč střední a východní Evropou, ale také v Indii, Pákistánu a Africe. Kancelář má na kontě také mnoho významných ocenění za architekturu, územní plánování a interiérový design.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Proměna brněnské Špitálky v chytrou městskou čtvrť a stylové bydlení v blízkosti centra

Nová městská čtvrť vyroste v Brně v oblasti známé jako Špitálka. Město hodlá využít západní nevyužitý pozemek brněnských tepláren. V budoucnu by zde měla vzniknout čtvrť s názvem RE:Špitálka. To, jak by měla tato chytrá čtvrť v budoucnu vypadat, určuje také nová strategie města Brna do roku 2050. Cílem je výstavba inovativní moderní čtvrti, kde se pude pohodlně bydlet, pracovat a trávit volný čas.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Bývalá Mosilana v Brně zřejmě znovu ožije

Areál Mosilany vznikl v Brně po 2. světové válce sloučením několika továren na území o rozloze asi čtyř hektarů. Místo sice vypovídá o textilní minulosti světového formátu, dlouhá léta ale chátrá. Nyní několik architektonických studií vymýšlí, jak by se měl areál proměnit.

 

 

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl