ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Sean Clifton, ředitel Jestico + Whiles

TV Architect představuje - Sean Clifton, ředitel Jestico + Whiles

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje... - „Díky Navigo3 se nám povedlo dívat se dopředu, lépe jsme se začali orientovat ve finančním řízení,“ říká Ivo Šimek, ředitel společnosti AFRY CZ

zrušit

25 m 52 s

Sean Clifton vystudoval architekturu ve Velké Británii. Do Prahy se přestěhoval v roce 2001, aby zde převzal vedení britsko-české architektonické kanceláře Jestico + Whiles. Pražské studio bylo založeno v roce 1990, a to jako jedno z vůbec prvních zahraničních architektonických společností u nás. V portfoliu firmy lze najít projekty napříč střední a východní Evropou, ale také v Indii, Pákistánu a Africe. Kancelář má na kontě také mnoho významných ocenění za architekturu, územní plánování a interiérový design.

Sakura

Projekt s cílem spojit přírodu a bydlení na pražském Smíchově. Cílem bylo vytvořit byty se zahradami. Dům charakterizuje zejména unikátní soustava pochozích květníků pro desítky tisíc bylin a keřů. Celý obvod budovy tak pokrývá zeleň. Projekt se umístil mezi nejlepšími stavbami světa v mezinárodních soutěžích World Architecture Festival a WAN Awards. „Sakura má zelené střechy, kde rostou i stromy, každý byt má dostatek slunce a spoustu přírody okolo. Na projektu jsme pracovali se zahradním ateliérem FLERA,“ říká Sean Clifton.

Vila Průhonice

Jedná se o rezidenční projekt s cílem propojit architekturu s přírodou. Dům je navržen jako dvoupodlažní se zapuštěným suterénem. Vstupní fasáda domu je charakteristická výraznými liniemi prosklených ploch, balkonu a přesahu střechy. Kancelář zde navrhla i interiér a zahrada pak byla realizována s pomocí zahradního studia FLERA.

Interiér kanceláří IBS Rokal

Díky zajímavému pojetí mají zaměstnanci zdejší developerské firmy přírodu doslova na dosah. Jedná se o interiéry kanceláří 21. století. Dvě patra budovy v Černošicích u Prahy nabízí díky venkovním terasám a skleněné fasádě nejen nádherné výhledy, ale také dostatek světla.

Myslbek

Budova Myslbeku prošla významnou rekonstrukcí. Modernizovány byly vstupní haly z ulice Na Příkopě a další společné prostory, jako jsou toalety a výtahové haly. Myslbek získal zelený certifikát BREEAM In-Use.Zde jsme dělali jen vnitřní rekonstrukci, používali jsme přírodní materiály, pracovali jsme se světlem, interiéry jsou moderní, museli jsme spolupracovat i s památkáři, kterým se projekt na Praze 1 velmi líbil,“  říká Sean Clifton.

Pure White Hotel

Na počátku byl starý pražský hotel, který už léta nesloužil. Architekti z Jestico + Whiles zde měli na starost kompletní rekonstrukci. „Jsou zde jak starší materiály, tak moderní architektura. Podařilo se nám propojit starou a novou část a zachránit tak starý dům, který má spoustu energie,“ říká Sean Clifton.

Hotel Andel´s

Hotel se nachází v centru Prahy v blízkosti historického centra. „Byl to můj první projekt v Česku, pracovali jsme zde i s jinými architekty. Líbí se mi, že když se sem za 20 let vrátíme, všichni jsou stále spokojení. Na proměně objektu se podílíme i v současné době,“  říká Sean Clifton.

Zuri Zanzibar

Tento projekt získal jako první hotel na světě zlatou certifikaci EarthCheck oceňující trvale udržitelný design. Stylový komplex se nachází na třináctihektarovém pozemku přímo u pláže na severozápadním pobřeží zanzibarského ostrova Unguja. Zuri Zanzibar vyniká architekturou v africkém stylu s wellness službami. Z ekologického hlediska je zárukou trvale udržitelného rozvoje a odpovědného cestování. „Na projektu jsme spolupracovali se zahradním architektonickým studiem FLERA, je zde přírodní klimatizace a vše je zasazeno do atmosféry Zanzibaru,“ říká Clifton.

Mikulov

„V Mikulově máme aktuálně rozpracováno několik projektů. Jedním z nich je rezidenční projekt s 55 apartmány, kde spolupracujeme i s městem. Zde musíme být hodně citliví s ohledem na prostředí a historii města. Vše se staví v pasivním standardu. Jsou zde zelené střechy, zařízení na výrobu solární energie, technologie na šedou vodu a další. Pracujeme zde i na stavbě hotelu a také na realizaci wellness resortu s bazény, biotopem a pasivními domy. Chceme zde vytvořit i pasivní SPA,“ říká Sean Clifton.

Kancelář Jestico+Whiles má na kontě také už čtvrtý projekt v Holandsku, jedná se realizaci resortů, každý z nich má zhruba 200 až 300 rodinných domů. Součástí projektu jsou i vodní plochy a nově vzniklý přístav, což odráží historii Holandska ovšem s využitím moderní architektury a materiálů šetrných k životnímu prostředí. „Naším cílem je vždy stavět pasivní domy. Já sám jsem certifikovaný designér pasivních domů s možností certifikace. Chceme, aby lidé byli více propojeni s přírodou,“ říká Sean Clifton.

 V Praze pak kancelář pracuje na projektu Michelské pekárny na Praze 4. „Aktuálně máme hotovou dokumentaci pro územní rozhodnutí. Také zde bude několik ekologických věcí, jako recyklovaný beton, zelené střechy a využití šedé vody,“  říká Sean Clifton.

Podívejte se také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl