ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Sean Clifton, ředitel Jestico + Whiles

TV Architect představuje - Sean Clifton, ředitel Jestico + Whiles

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje... - „Díky Navigo3 se nám povedlo dívat se dopředu, lépe jsme se začali orientovat ve finančním řízení,“ říká Ivo Šimek, ředitel společnosti AFRY CZ

zrušit

25 m 52 s

Sean Clifton vystudoval architekturu ve Velké Británii. Do Prahy se přestěhoval v roce 2001, aby zde převzal vedení britsko-české architektonické kanceláře Jestico + Whiles. Pražské studio bylo založeno v roce 1990, a to jako jedno z vůbec prvních zahraničních architektonických společností u nás. V portfoliu firmy lze najít projekty napříč střední a východní Evropou, ale také v Indii, Pákistánu a Africe. Kancelář má na kontě také mnoho významných ocenění za architekturu, územní plánování a interiérový design.

Sakura

Projekt s cílem spojit přírodu a bydlení na pražském Smíchově. Cílem bylo vytvořit byty se zahradami. Dům charakterizuje zejména unikátní soustava pochozích květníků pro desítky tisíc bylin a keřů. Celý obvod budovy tak pokrývá zeleň. Projekt se umístil mezi nejlepšími stavbami světa v mezinárodních soutěžích World Architecture Festival a WAN Awards. „Sakura má zelené střechy, kde rostou i stromy, každý byt má dostatek slunce a spoustu přírody okolo. Na projektu jsme pracovali se zahradním ateliérem FLERA,“ říká Sean Clifton.

Vila Průhonice

Jedná se o rezidenční projekt s cílem propojit architekturu s přírodou. Dům je navržen jako dvoupodlažní se zapuštěným suterénem. Vstupní fasáda domu je charakteristická výraznými liniemi prosklených ploch, balkonu a přesahu střechy. Kancelář zde navrhla i interiér a zahrada pak byla realizována s pomocí zahradního studia FLERA.

Interiér kanceláří IBS Rokal

Díky zajímavému pojetí mají zaměstnanci zdejší developerské firmy přírodu doslova na dosah. Jedná se o interiéry kanceláří 21. století. Dvě patra budovy v Černošicích u Prahy nabízí díky venkovním terasám a skleněné fasádě nejen nádherné výhledy, ale také dostatek světla.

Myslbek

Budova Myslbeku prošla významnou rekonstrukcí. Modernizovány byly vstupní haly z ulice Na Příkopě a další společné prostory, jako jsou toalety a výtahové haly. Myslbek získal zelený certifikát BREEAM In-Use.Zde jsme dělali jen vnitřní rekonstrukci, používali jsme přírodní materiály, pracovali jsme se světlem, interiéry jsou moderní, museli jsme spolupracovat i s památkáři, kterým se projekt na Praze 1 velmi líbil,“  říká Sean Clifton.

Pure White Hotel

Na počátku byl starý pražský hotel, který už léta nesloužil. Architekti z Jestico + Whiles zde měli na starost kompletní rekonstrukci. „Jsou zde jak starší materiály, tak moderní architektura. Podařilo se nám propojit starou a novou část a zachránit tak starý dům, který má spoustu energie,“ říká Sean Clifton.

Hotel Andel´s

Hotel se nachází v centru Prahy v blízkosti historického centra. „Byl to můj první projekt v Česku, pracovali jsme zde i s jinými architekty. Líbí se mi, že když se sem za 20 let vrátíme, všichni jsou stále spokojení. Na proměně objektu se podílíme i v současné době,“  říká Sean Clifton.

Zuri Zanzibar

Tento projekt získal jako první hotel na světě zlatou certifikaci EarthCheck oceňující trvale udržitelný design. Stylový komplex se nachází na třináctihektarovém pozemku přímo u pláže na severozápadním pobřeží zanzibarského ostrova Unguja. Zuri Zanzibar vyniká architekturou v africkém stylu s wellness službami. Z ekologického hlediska je zárukou trvale udržitelného rozvoje a odpovědného cestování. „Na projektu jsme spolupracovali se zahradním architektonickým studiem FLERA, je zde přírodní klimatizace a vše je zasazeno do atmosféry Zanzibaru,“ říká Clifton.

Mikulov

„V Mikulově máme aktuálně rozpracováno několik projektů. Jedním z nich je rezidenční projekt s 55 apartmány, kde spolupracujeme i s městem. Zde musíme být hodně citliví s ohledem na prostředí a historii města. Vše se staví v pasivním standardu. Jsou zde zelené střechy, zařízení na výrobu solární energie, technologie na šedou vodu a další. Pracujeme zde i na stavbě hotelu a také na realizaci wellness resortu s bazény, biotopem a pasivními domy. Chceme zde vytvořit i pasivní SPA,“ říká Sean Clifton.

Kancelář Jestico+Whiles má na kontě také už čtvrtý projekt v Holandsku, jedná se realizaci resortů, každý z nich má zhruba 200 až 300 rodinných domů. Součástí projektu jsou i vodní plochy a nově vzniklý přístav, což odráží historii Holandska ovšem s využitím moderní architektury a materiálů šetrných k životnímu prostředí. „Naším cílem je vždy stavět pasivní domy. Já sám jsem certifikovaný designér pasivních domů s možností certifikace. Chceme, aby lidé byli více propojeni s přírodou,“ říká Sean Clifton.

 V Praze pak kancelář pracuje na projektu Michelské pekárny na Praze 4. „Aktuálně máme hotovou dokumentaci pro územní rozhodnutí. Také zde bude několik ekologických věcí, jako recyklovaný beton, zelené střechy a využití šedé vody,“  říká Sean Clifton.

Podívejte se také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu