ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady U jednoho stolu Hlavní město zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie

Hlavní město zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie

Hlavní město zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie
9. 11. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová

Hlavní město představuje 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie. Ta má vzniknout v následujícím desetiletí v okolí metra Vltavská. Do mezinárodní architektonické soutěže již bylo dříve vyzváno 5 renomovaných architektonických ateliérů. Celkem se tak jedná o 20 účastníků z 11 zemí světa. Budova by měla být dokončena v roce 2031.

Budova Vltavské filharmonie se stane zásadním impulsem rozvoje brownfieldu Bubny-Zátory.

Vltavská je neutěšeným územím, které v následujících letech čeká velká proměna a výstavba filharmonie bude korunou této proměny. Předtím, než vznikne nová čtvrť Bubny-Zátory, podnikáme řadu kroků, které z Vltavské vytvoří místo přívětivé pro lidi už nyní. Právě teď proběhla proměna podchodů u Vltavské na místo pro každodenní sportování,“ říká starosta Prahy 7 a zastupitel hlavního města Jan Čižinský.

Soutěž na novou podobu sálu byla vyhlášena na konci srpna 2021. Do soutěže se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí světa. Na skicovném a cenách se mezi účastníky soutěže rozdělí 18 milionů korun.

Velice nás potěšil tak velký zájem českých i mezinárodních ateliérů, který svědčí o prestiži projektu Vltavské filharmonie. Sešlo se opravdu mnoho kvalitních portfolií a nebylo lehké vybrat 15 finálních týmů. Jsem velmi rád, že se konečně můžeme oficiálně podělit o seznam jmen architektonických týmů, které nyní oslovíme k vypracování návrhu na novou filharmonii. Finální dvacítka z 11 zemí světa disponuje pracovními zkušenostmi nejen z veřejného, ale také soukromého sektoru, a nabízí kulturní i názorovou rozmanitost,“ uvedl předseda poroty Michal Sedláček.

Mezi postupující týmy patří:

ALA + OV-A, MVRDV, OFFICE KGDVS + Christ & Gantenbein, Mecanoo + CHYBIK+KRISTOF, Barozzi Veiga + Atelier M1, Sou Fujimoto Architects, Cobe + Lundgaard & Tranberg Architects, ŠÉPKA ARCHITEKTI + MANGADO Y ASOCIADOS, Foster + Partners, Bjarke Ingels Group, Henning Larsen Architects, Carrilho da Graça Arquitectos, JAJA Architects, Bevk Perovic Arhitekti, Petr Hájek Architekti.

Vybraná studia doplní pětici účastníků, které Praha v srpnu k vypracování návrhů přímo vyzvala. Jedná se o mezinárodní architektonická studia ve složení:

  • Diller Scofidio + Renfro
  • Snøhetta
  • Ateliers Jean Nouvel
  • David Chipperfield Architects
  • SANAA

Architektonické soutěže by u veřejných budov měly být standardem. Jedině tak můžeme naše město citlivě doplnit moderní architekturou, která bude klást důraz na využití veřejného prostoru. V rozhodování poroty proto hrála významnou roli i práce uchazečů stouto oblastí. Chceme totiž, aby budova filharmonie a její okolí žilo i mimo samotná představení. Tedy aby byla nejen turistickým lákadlem, ale i místem kam rádi a často zajdou Pražané,“ uvedl primátor Prahy Zdeněk Hřib.

„Je důležité zdůraznit, že samotná soutěž je jen část přípravy projektu. Vedle soutěže projekt dál pokračuje dalšími pracemi, máme za sebou například průzkum vibrací na parcele či participaci s veřejností. A jakmile bude ustanovena nová vláda, jsme připraveni jednat se zástupci státu o jeho zapojení do projektu,“ komentuje první náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Budova bude mít několik sálů se špičkovou akustikou a dokonalým prostorovým řešením odpovídajícím standardům 21. století. Zázemí zde naleznou oba významné pražské orchestry – Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Česká filharmonie, dále hudební oddělení Městské knihovny a další kreativní prostory, zkušebny, hudební učebny a podobně.

Výstavba Vltavské filharmonie je projektem století a je radost vidět, že má výraznou podporu nejen napříč politickým spektrem, ale jak vyplývá ze sociologického šetření a našich participačních aktivit, tak se těší také podpoře u široké veřejnosti – jak u Pražanů, tak u pravidelných návštěvníků kulturních akcí,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Finální architektonický návrh na podobu Vltavské filharmonie bude vybrán v dubnu 2022. Samotná stavba by měla začít v roce 2027 a dokončena by mohla být v roce 2031.

U jednoho stolu: Petr Hlaváček, Josef Pleskot a Martin Krupauer na téma Vltavské filharmonie

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu